Kehitysapuraha -taikaseinä

on silleen hieno homma, että kun persut pääsee hallitukseen, niin sieltä he sitten ottaa rahat kaikkeen siihen mitä ovat nyt oppositioaika luvanneet sillä kehitysapurahalla hoitaa.

Jokohan se tällä kertaa onnistuu, viimeksi kun olivat hallituksessa meni ihan v(/&¤)&'s
2880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

On ainakin mistä ottaa.

Äänestä
  • Purrahan kertoi jotta ei muuttajia tänne vaan ihmisiä on autettava lähtömaissa !!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Purrahan kertoi jotta ei muuttajia tänne vaan ihmisiä on autettava lähtömaissa !!

    Kehitysavun lopettaminen ei ole suomalaisilta pois - päinvastoin

    Äänestä

Eipä tuo ole edes suositusten mukainen, mutta paljon vahinkoa senkin poistamisella Suomelle tekee. Kun suomalaiset yritykset ja yhteisöt auttavat ihmisiä kehitysmaissa , jotta siellä pärjäisivät; puhdas vesi, syntyvyydensäännöstely, hygienia, pienlainat vaikkapa ompelukoneen ostoon jne.

Näkee kun elää.

Äänestä
  • Gebardihatut tarvitsee uusia jeeppejä ja rynkkyjä. Eipä hätää, Suomi ottaa lainaa ja kustantaa....

    Äänestä

Napit taas ottamatta?

Äänestä

Yllättävän vähän perussuomalaisilta tulee nyt näin vaalien alla ehdotuksia siitä mitä kaikkea kehitysapurahoilla voidaan laittaa kuntoon.

Vaarana on kai se, että miesmuisti on kuitenkin sen verran pitkä että ne muistettaisiin sitten kun ovat hallituksessa.

Äänestä
  • Kannattaa muista että persut ovat pettäneet äänestäjänsä jo kaksissa eduskuntavaaleissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kannattaa muista että persut ovat pettäneet äänestäjänsä jo kaksissa eduskuntavaaleissa.

    Tietenkin valtionvelkaa voidaan lyhentää 1,5 miljardia vuodessa lakkauttamalla kehitysapu ja yle

    Äänestä

Entäpä se täälläkin mainostettu 6 miljardia joka menee persujen mukaan maahanmuuton kuluihin.

Mihin se tullaan käyttämään?

Äänestä
  • Helppo vastata jos multa kysyttäisiin. Maksetaan velkojen korkoja. Hommataan lisää sairaanhoitoon resursseja, laitoshuollon puolelle etenkin, ettei hoitajien tarvi tehdä muuta kuin oikeaa hoitotyötä. Heille ei pidä kuulua pyykinpesu eikä siivous.

    Äänestä

Nyt aamulla Ylen politiikka keskustelussa persu ei suostunut nimeämään heidän vaatimiaan säätökohteita, mutta hän sanoi säästökohteiden löytyvän ulkomaille virtaavasta rahasta.

Auki jäi tosin, että mistä he leikkaavat ja miten paljon.

Taikaseinä rahannostoautomaatti lupaus tehty! Vaalilupaus!

Äänestä

Olisi kiva kuulla paljonko persut sitä fyffee kiskoo leikkaamismielessä tuosta heidän näkemästä rahavirrasta ulkomaille ja mistä kohteista he sen ottavat?

Paljonko löytyy esim. kehitysavusta leikattavaa ja paljonko vaikka EU -maksuista.

Sitten voi kysyä että miten se tehdään ja mitä seuraamuksia niistä koituu Suomelle.

Äänestä
  • Persujen pitää ensin erottaa Suomi YK:sta koska Suomi on YK:n jäsenenä sitoutunut kehitysapua antamaan kuten muutkin YK maat.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Persujen pitää ensin erottaa Suomi YK:sta koska Suomi on YK:n jäsenenä sitoutunut kehitysapua antamaan kuten muutkin YK maat.

    Persuthan diktatuurimaa eroaa kaikista !! Tulee persupohjoiskorea Putinin opeilla !

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Persujen pitää ensin erottaa Suomi YK:sta koska Suomi on YK:n jäsenenä sitoutunut kehitysapua antamaan kuten muutkin YK maat.

    YK on asettanut tavoitteen, ei siihen kukaan sitoutunut ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    YK on asettanut tavoitteen, ei siihen kukaan sitoutunut ole.

    YK maat ovat sitoutuneet antamaan kehitysapua kansantuotteeseensa suhteutettuna.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Persuthan diktatuurimaa eroaa kaikista !! Tulee persupohjoiskorea Putinin opeilla !

    Jep.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    YK maat ovat sitoutuneet antamaan kehitysapua kansantuotteeseensa suhteutettuna.

    Sen laskelman voi tehdä toisellakin tavalla. Siten ettei koko ylimääräinen raha valu jonnekin hlvatin kuuseen.

    Äänestä

Kertokaa nyt persut että paljonko sieltä leikataan?

Siitähän te olette koko vaalikauden lupailleet rahaa löytyvän.

Äänestä
  • Kehitysapuun menee niin paljon rahaa, että sillä voi kustantaa vaikka ahtaajille palkankorotukset ja hommata kouluihin lisää opettajanvirkoja ja tietysti ihmiset niihin virkoihin.

    Äänestä

Kummallisesti taikaseinästä löytyy aina mamuille ja kehityapuun rahaa. Velaksi tietenkin.

Äänestä

Ok. Paljonko siitä voisi leikata?

Äänestä

Persupelkääjät täällä kirjoittelee monessa ketjussa. Se on vain osoitus siitä, että heitä todella pelottaa persujen menestys.
Ei heitä tarvi pelätä, ihan tavallisia ihmisiä ovat.
Sitäpaitsi voi käydä niin, että persut voittaa vaalit ja muut jäävät jälkeen.
Sen kanssa on sitten elettävä, pitihän tässä elää 4v tuhlaajattarien kanssa.

Äänestä
  • Paljonko siitä ulkomaanrahavirta-taikaseinästä leikataan?

    Tänä aamunakin Persupoliitikko teeveessä lupasi siitä ne leikkaukset hoitaa, ei kotimaisista menokohteista.

    Äänestä

Näyttää entistä vahvemmin siltä kuin Perussuomalaisesta puolueesta tulee pääministeri puolue.

Äänestä
  • Se olisi mahtavaa. Siitä seuraisi kunnon jytky, rajumpi kuin mihin persut päätyi edellisellä hallitustaipaleellaan.

    Äänestä

Eihän ihminen elä ainoastaan habertus taikasienistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

on silleen hieno homma, että kun persut pääsee hallitukseen, niin sieltä he sitten ottaa rahat kaikkeen siihen mitä ovat nyt oppositioaika luvanneet sillä kehitysapurahalla hoitaa.

Jokohan se tällä kertaa onnistuu, viimeksi kun olivat hallituksessa meni ihan v(/&¤)&'s

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu