Sehän ei ole Italia vaan sen mafia joka luikerteli EKPhen järjestelemään raha-asioita mielensä mukaan.Lopuksi pääsivät mukaan kaikki ahneet jotka halusivat kääriä muitten rahoja liiveihinsä. EUssa oli talous vakaa vielä 2007. 2008 öljyn hinta nousi ja sntyi inflaatio joka taittui nopeasti ja hinnat laskivat vanhalle tasolle.2010 valittiin EKPn johtajaksi M Draghi Italiasta.Hälytyskellot soivat ainakin omissa korvissa kun tiedän Itakian rahapolitiika ytimen joka oli inflaatio.Sen taustalla oli maan rikollisuus.Epäilin heti mitä nyt seuraa.
2012 EKP päätti aloitta biljoonaelvytyksensä joka vieläkin jatkuu kulisseissa jakamassa ilmaista rahaa sisäpiireille. Elvytyksen juju oli se että velka pistettiin samanarvoiseksi pankkien toimissa kun ennen se oli negatiivista rahaa. Näin saatiin vakautettua rahan arvoja seurasi nollakoron aika ja velkaisten keinottelun synty.Säästöt menettivät arvonsa kun elvytys aiheutti vuosittain muutaman prosentin inflaation EUssa vuodesta toiseen. Tiesihän kaikki sen mihin tämä touhu lopuksi johtaa. Olihan monet kokeneet useita lamoja sodan jälkeen saman syyn takia. Kaikillehan ei riitä normaali elämä ja vakaus.Pelurit ja rikollinen mafia vaati pikavoittoja joita biljoonaelvytys tuo juuri heille.
Nyt olemme tämän tien päädyssä seurauksineen. EUn neitokaiset luulevat vieläkin olevansa voittajia vaikka kaikki käteinen on tuhlattu ja muutettu rankaksi velaksi. Sosialistit ja keinottelijat laskevat voittojaan ja säästäjät heristelvät nyrkkejään. Monenlaista ilmaa ja selityksiä sinkoaa kuten TVssäkin nähtiin.EKPn Lagarde on täysin ulalla selityksissään ja ikuinen selittelijä Korkman vedetty mukaan samaan ansaan. Hänellähän on jo virka tähän työhön perustettu aikaisemmin samasta syystä. Nuoret puhuvat puppua toiveittensa toteutumiseksi. Ainahan hyvä virka EUssa lyö oikean työnteon.
Kaikilta unohtuu se tosiasia että talous on romahtamassa kaikkialla samasta yksinkertaisesta syystä:Öljy loppuu. Se merkitsee myös sitä että pitäisi kehittää korvaava energia tilalle ja mahdollisimman halpa. Tässä kaikki on nyt epäonnistunut ja sen takia olemme monessa liemessä.Öljyntuottajat uhoavat ja kiristävät muita maita ja pellepelottomat keksivät uusia hävyttömän kalliita korvaavia energioita harmiksemme liukuhihnalta . Kun taka on aina puolueväki niin rahalla ei ole väliä. Kallein näyttää olevat niille parhain. Kansan eli maksajien rooli on mahssa kok örvellys .Siksi on tuulivoima,aurinkovoima ja vuorovesivoima sekä jopa vety nostettu tulevaisuuden energiaksi sähkön tuotantoon ja liikkumiseen ydinenergian rinnalle. Pitäisi jo kaikkien tietää miten kallista puolue-energia on puolueettomille jotka joutuvat kustannukset ja tukiaiset maksamaan käyttämättä itse näitä lainkaan.
Syy EUn talousromahdukseen.
19
130
Vastaukset
- Anonyymi
Hölynpölyä.
EU:n talous ei ole romahtanut,eikä tule romahtamaan.
Italian mafia hallitsee vain EU-vihaajien ajatusmaailmaa,jossa ei muutenkaan ole mitään tolkkua.
Se selviää pelkästään tätä palstaa lukemalla.- Anonyymi
Sodallako luulette peittävänne talousromahden syyt?
- Anonyymi
EU keksi itselleen halvimman energian:tuulisähkön. Sseurauksena talouden täydellinen romahdus ja kansan pakkovelkaantuminen nflaatio ja korkojen nousukierre. EU todella näytti kykynsä miljonäärivirka-armeijansa avulla. Ensin tutkittiin muka asioita ja sitten tehtiin johtopäätös humalassa. Nousuhumala aiheutti piittaamattomuuden ihmisten elämästä ja seuraukset näkyy. Koko höskä hukkuu sodan melskeisiin vailla sotapäällikköä.Ilmastopöllöys tukee Venäjän voittoa ja koko Euroopan valloitusta .
- Anonyymi
Suomi on maksanut liian vähän eeuuhuuseen.
- Anonyymi
Suomi maksaa oman osuutensa,kuten kaikki muutkin.
Perustana on bruttokansantuote. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi maksaa oman osuutensa,kuten kaikki muutkin.
Perustana on bruttokansantuote.Kaikenlaisia selityksiä.Yksin säästäjät menettivät viime vuonna n10 miljardia oikeata rahaa.Omaisuuden arvot putosivat lähelle nollaa. Monella miinukselle. EU-turistit puhuvat mafian puolesta perättömiä epärehellisyytensä takia.Kukaan ei usko rikollisiin. Ymmärrämme täysin Kataisen vivutuksen seuraukset. Niistähän olemme varoittaneet jo vuosia etukäteen. Velan teko säästöjä pantaten kostautuu nyt pahasti.Kaikki eduskuntapuolueet ovat tähän syyllistyneet. Onneksi on uusia puolueita jotka ovat rehellisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi maksaa oman osuutensa,kuten kaikki muutkin.
Perustana on bruttokansantuote.Maksuperuste pitäisi tietysti olla nettokansantuote,varsinkin nyt kun on sota ja valtavat tappiot ihan kaikesta mahdollisesta. Taas näkee mihin EU perustaa talouden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksuperuste pitäisi tietysti olla nettokansantuote,varsinkin nyt kun on sota ja valtavat tappiot ihan kaikesta mahdollisesta. Taas näkee mihin EU perustaa talouden.
Sotaa käy vainVenäjä ja Ukraina,ei EU.
EU:n talous on nousussa ja selvinnyt Venäjään riippuvuuksista.
Se harmittaa EU-vihaajia.
Niin pitääkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sotaa käy vainVenäjä ja Ukraina,ei EU.
EU:n talous on nousussa ja selvinnyt Venäjään riippuvuuksista.
Se harmittaa EU-vihaajia.
Niin pitääkin.Poika ole vaiti tästä asiasta hyshyss
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sotaa käy vainVenäjä ja Ukraina,ei EU.
EU:n talous on nousussa ja selvinnyt Venäjään riippuvuuksista.
Se harmittaa EU-vihaajia.
Niin pitääkin.Sinun rahoilla EU maksaa sen sodan.Pitäisit pussin suun kiinni jottei tarvitse kohta valittaa. Jopa EKP on huolissaan veloista joiden syy on tuo sota.Onneksi joudut itse maksamaan nuo kulut kunhan vartut isoksi. Se avartaa maailmankäsitystä erityisen hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinun rahoilla EU maksaa sen sodan.Pitäisit pussin suun kiinni jottei tarvitse kohta valittaa. Jopa EKP on huolissaan veloista joiden syy on tuo sota.Onneksi joudut itse maksamaan nuo kulut kunhan vartut isoksi. Se avartaa maailmankäsitystä erityisen hyvin.
Typerää valehtelua. Muuhunhan EU-vihaajat eivät pysty.
EU tai EKP ei maksa Ukrainan sodasta senttiäkään.
Avustukset ovat jäsenmaiden sekä Nato-maiden päätöksiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Typerää valehtelua. Muuhunhan EU-vihaajat eivät pysty.
EU tai EKP ei maksa Ukrainan sodasta senttiäkään.
Avustukset ovat jäsenmaiden sekä Nato-maiden päätöksiä.Pystymme nujertamaan tällaiset tekoälyt. Sen pian huomaatte.Tymyydellä ei ole tulevaisuutta.
- Anonyymi
Öljy ei ole vähään aikaan loppumassa. Yhä uusia kenttiä löydetään.
- Anonyymi
Kulutushuippu on ohitettu ja kaikenlaiset huijarit keksii uusia keinoja varastaa ihmisten rahoja energia pelissä.Jopa risuja kerätään metsistä ja valmistetaan pyrolyysitervaa lämmitykseen ,tietysti valtavien tukiaisten avulla.Helpompi kuolema olisi ydinpommi. Ei tarvitsisi pitkään sairastaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kulutushuippu on ohitettu ja kaikenlaiset huijarit keksii uusia keinoja varastaa ihmisten rahoja energia pelissä.Jopa risuja kerätään metsistä ja valmistetaan pyrolyysitervaa lämmitykseen ,tietysti valtavien tukiaisten avulla.Helpompi kuolema olisi ydinpommi. Ei tarvitsisi pitkään sairastaa.
Tuollaiset höpinät todistavat vain EU-vihaajien järjen köyhyyttä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollaiset höpinät todistavat vain EU-vihaajien järjen köyhyyttä.
Tietokoneet pitäisi kieltääkirjoittamasta järjettömiä valheita. Ennen niitä tiesi aina että kirjoittaja oli ihminen joka ajatteli tai puhui perättömiä. Tällä tekoälyllä on huonot seuraukset.Jotkut kun ottavat nuo puheet todesta kuten olemme nähneet. Tällaiset nimettömt alustat pitää kieltää kokonaan siitäsyystä.EUn vastustajat ovat oikeita ihmisiä jotka tiesivät heti miksi EU muuttuu ja mitä siitä seuraa. Pelkkää sontaa ja ihmisten ryöstöä ja käsittämätöntä järjenjuoksua jos sitäkään.
- Anonyymi
EU: maailmantaloudellisesti merkityksetön
Suurimmat syyt:
ylisääntely
euron toimimattomuus
liian nopeasti ja harkitsematta toteutettu energialoikka- Anonyymi
Ei ole. EU pitää Kiinan hengissä elvytysrahoilla ja siitä syntyvillä veloilla. Loppu tosin lähestyy kun kommarit ei vieläkään käsitä mitään taloudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405685
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2294721Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️474600Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?734520Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264392Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603825- 973229
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233085Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273082Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42171