Otteita Helsingin vaparien toimintakertomuksesta 2022

Anonyymi-ap

Toimintavuonna 2022 järjestettiin VAbaari-tilaisuuksia 8 kertaa. Aiheina ja avaajana Uskonnottomat tilaisuuspalvelut, Anneli Aurejärvi-Karjalainen, Protu-leirit ja Prometheus-leirin Tuki ry:n toiminta, Mirko von Bell, Katsomusaineiden tulevaisuus, ei alustajaa, Taistelu totuudesta – uskonnollispoliittinen kampanjointi Yhdysvalloissa, Markus Tiittula, Uskonnottomien helsinkiläisten milleniaalien suhde uskontoon, Tiina Parkkinen ja Teemu Taira, Uskonnonvapauslaki 100 vuotta – miten tästä eteenpäin, Titus Hjelm, ja Iranin tilanne, Binar Mustafa. Helmikuun VAbaarissa oli vapaata keskustelua ilman otsikkoaihetta.

41

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Koska oli vuoden ensimmäinen VAbaari, ts. kauanko koronasulku esti?

      • Anonyymi

        Elokuussa 2020 ja marraskuussa 2020 oli VAbaarit. Sitten mennään tauolle, seuraava syyskuussa 2021.Syksyllä 2021 oli myös loka-, marras- ja joulukuussa.
        Tammikuussa 2022 ei nähtävästi ollut, mutta helmikuussa vapaamuotoinen: https://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/page/3/


      • Anonyymi kirjoitti:

        Elokuussa 2020 ja marraskuussa 2020 oli VAbaarit. Sitten mennään tauolle, seuraava syyskuussa 2021.Syksyllä 2021 oli myös loka-, marras- ja joulukuussa.
        Tammikuussa 2022 ei nähtävästi ollut, mutta helmikuussa vapaamuotoinen: https://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/page/3/

        Eli täysin sama juttu kuin meillä Tampereella. Ei kovin yllättävää.


    • Anonyymi

      Mitä muita tilaisuuksia?

      • Anonyymi

        Marraskuussa on paneelikeskustelu Oodissa.


    • Anonyymi

      Ylikoski ja Suorsa kaaderikouluttajina. Stadin Valiiton osasto on läpeensä äärivasemmistolaisten käsissä Ylikosken kädenjälki näkyy

      Turun osastossa Suorsa on yrittänyt samaa ja luetuttanut Valiiton jäsenillän Marxin työnarvoteoriaa arvatenkin heikolla menestyksellä, koska ei sitä itse osaa

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/risto-k--jarvinen-vapaa-ajattelijan-toimitussihteeriksi#comment-118454363

      Silti Valehdessä Ylikoski ja Suorsa levittelevät positiivisesti kiistanalaisia kommunisteja kuten stalinisti Nerudaa ja Farc - terroristijohtaja Mono Jojoyta, molemmat moskovavaikutteisia

      Tätä vaikuttamista täysin pokkana ilman vastalauseita ja ilman rangaistusta

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Antivapari kahjoilee. Tässä jutussa Nobel-palkittu runoilija Pablo Neruda mainittu: https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/surukirjailijoiden-sanoma-saa-surra/

        CHILEN KOMMUNISTIPUOLUEEN SENAATTORI NERUDA AUTTOI STALINIA TROTSKIN MURHASSA

        Stalinistina se ensin palkittiin STalinin palkinnolla
        ja auttoi Stalinia murh aamaan Trotskin

        Takkia ei kääntänyt vaan kuolamaansa asti julisti Stalinia 1973


      • Anonyymi

        Ei vaikuta vapaa-ajattelulta vaan ohjelmalliselta politiikalta. Harhaanjohtava nimitys ja tarkoitettukin sellaiseksi. Maallikko ajattelee että hän nyt ikäänkuin vapautuisi jostain, vaikka mitään vangitsevaa ei tosiasiassa ole ollutkaan. Kapina tuulimyllyä vastaan on koko vapaa-ajattelu.


    • Anonyymi

      VAbaarien lisäksi yhdistys järjesti 9.11.2022 Keskustakirjasto Oodissa paneelin, Uskonnonvapauslaki 100 vuotta: uskonnolliset tilaisuudet kouluissa ja päiväkodeissa, kuinka kauan vielä. Siihen osallistui kuusi jäsentä Helsingin kaupungin kasvatuksen ja koulutuksen lautakunnasta. Ted Apter, Kokoomus, Marko Hamilo, Perussuomalaiset, Anna Lemström, Vasemmistoliitto, Bicca Olin, Vihreät, Markku Rantahalvari, SDP, Kristian Wahlbeck, RKP.

      • Anonyymi

        Tämähän löytyy tallenteena yuuutuuupissa.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kivaa narraatiota.

    • Anonyymi

      Maaliskuussa 2023 neljä tilaisuutta: kaksi vaalipaneelia, VAbaari ja kevätkokous.

      • Anonyymi

        Oho. Helsingin vaalipaneeli jo ti 7.3. klo 18.00 Oodissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oho. Helsingin vaalipaneeli jo ti 7.3. klo 18.00 Oodissa.

        Linkki on poistettu. Siitä on oma ketju.


      • Anonyymi

        Uudenmaan vaalipaneeli ke 15.3. klo 18.30 Sokas-hotelli Tikkurila


    • Anonyymi

      Hyvä kokoelma avaajia.

      • Anonyymi

        Vuosi 2023 alkoi vapaalla, ilman avaaajaa.


    • Anonyymi

      Uskomaton Vapaa Ajattelija.

      • Anonyymi

        Vapari on se syntymässä säikähtänyt, näkee (uskonnon) kauhut kaikkialla.


    • Anonyymi

      Kivaa konkretiaa.

    • Anonyymi

      Sööttiä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Syksyllä kolme uskontotieteilijää.

    • Anonyymi

      Konkreettista tarinaa. Kiva.

    • Anonyymi

      Tää kivaa on kertomaa.

    • Anonyymi

      Konkretiaa.

    • Anonyymi

      Tää konstailematont on kertomaa.

    • Anonyymi

      Konkretia tekee ymmärrettävämmäksi.

    • Anonyymi

      Konkrwtiaa. Ei rakettitiedettä. Sama linja jatkunut 2023?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Entäs 2023. Alkaa olla vuosi pulkassa.

      • Anonyymi

        Kai vähintään sama määrä? 2022 oli kuitenkin vielä alkuvuodesta koronarajoituksia tai ainakin koronavarovaisuutta. (Eli eivät nyt ihan vertailukelpoisia.)


    • Anonyymi

      Odotan mielenkiinnolla vuoden 2023 kertomusta ja vuoden 2024 toimintaa.

      • Anonyymi

        HELSINGIN SEUDUN VAPAA-AJATTELIJAT RY


        TOIMINTAKERTOMUS VUODELTA 2023

        Maallistuminen eteni Helsingin seudulla. Peruskouluissa elämänkatsomustiedon oppilasosuus kasvoi Helsingissä 29,1, Espoossa 20,4 ja Vantaalla 19,9 prosenttiin. Vuoden 2023 lopulla ev.-lut. kirkon jäsenosuus oli Helsingissä 46 prosenttia, Vantaalla 46,8 ja Espoossa 50,2 prosenttia. Suurin osa avioliittoon vihkimisistä on siviilivihkimisiä. Toisaalta ev.-lut. seurakuntien uskonnollisten tilaisuuksien liittäminen koulupäivien ohjelmaan on jatkunut edelleen kolmelle kunnalle tekemästämme aloitteesta huolimatta.

        Toimintaa

        Helsingin seudun vapaa-ajattelijat ry on 8.5.2023 tehnyt Päiväkotien ja koulujen toiminta kaikille sopivaksi -esityksen Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen lautakunnalle, Espoon kasvatuksen ja oppimisen lautakunnalle ja Vantaan kasvatuksen ja opetuksen lautakunnalle. Mielestämme kirkollisten uskonnollisten tilaisuuksien aika ja paikka ovat koulupäivien ja päiväkotipäivien ulkopuolella. Niille on aikoja ja paikkoja, jos lasten vanhemmat niin haluavat. Esitystä perusteltiin


        - johtajien, rehtorien ja opettajien ajan ja energian säästöllä, kun ei tarvitse jakaa lapsia kahteen ryhmään ev.-lut. kirkon uskonnollisen tilaisuuden takia,
        - perheiden yksityisyyden suojan parantamisella, kun uskonto tai katsomus katsotaan arkaluontoiseksi tiedoksi,
        - päiväkotilasten ja oppilaiden leimautumisen ja muiden haitallisten seuraamusten riskin vähentymisellä ja yhdenvertaisuuden parantumisella,
        - opettajien työtehtävien tasaisemmalla jaolla,
        - keskittymisellä kaikille yhteiseen monimuotoiseen toimintaan.



        Esityksiä ei ole toistaiseksi otettu kuntien kasvatuksen ja koulutuksen lautakuntien käsittelyyn.

        Avoimia tilaisuuksia

        Toimintavuonna 2023 järjestettiin VAbaari-tilaisuuksia 10 kertaa. Tammikuun VAbaarissa oli vapaata keskustelua ilman otsikkoaihetta. Aiheina ja avaajina sen jälkeen olivat: Uskonnon uhrit Suomessa ja UUT’n toiminta, Uskontojen Uhrien Tuen toiminnanjohtaja Joni Valkila. Vapaa-ajattelijain kansainvälinen toiminta, Vapaa-ajattelijain liiton varapuheenjohtaja Antti Värri. Oikeus hyvään ja arvokkaaseen kuolemaan: saattohoidosta ja eutanasiasta, Terhokodin entinen johtaja, lääkäri Juha Hänninen. Kevään vapaat ajatukset ilman muuta otsikkoaihetta. Uskonnollisesta perheestä vapaa-ajattelijaksi, Helsingin seudun vapaa-ajattelijoiden hallituksen jäsen Riikka Jääskä. Neutraalin valtion uskonnollinen pluralismi? Valtiotieteen tohtori, dosentti Pasi Saukkonen. Uskonnon väärinkäyttö politiikassa, Jumalakortti-kirjan tehnyt tietokirjailija Markus Tiittula. Vapaa-ajattelijain liitto – mitä ja miten? Liiton uusi puheenjohtaja Jori Mäntysalo. Vuodenkierron juhlat Suomessa, avaajan sairastuttua vilkasta vapaata keskustelua aiheesta.

        Toukokuun lopulla yhdistys osallistui Maailma kylässä -tapahtumaan omalla teltalla ja heinäkuun alussa Helsinki Pride -puistojuhlaan järjestäjien vuokraamalla esittelyteltalla. Kummassakin tapahtumassa Testaa oletko vapaa-ajattelija -kysely samoin kuin pinssit saivat suuren suosion.



        Keväällä yhdistys järjesti eduskuntavaalipaneelit Helsingin ja Uudenmaan vaalipiireihin. Helsingin paneelissa Oodin Kuutiossa paikalla olivat toimittaja Kaarle Hurtig, Vasemmistoliitto, diakoniajohtaja Ilkka Kantola, SDP ja kirjailija Minna Lindgren, Vihreät, opiskelija Nea Nättinen, Kokoomus. Muiltakin puolueilta pyydetty ja luvattu panelisti. Uudenmaan vaalipaneelissa Sokos-hotelli Tikkurilassa olivat paikalla Gashaw Bibani, Vasemmistoliitto, Patrik Karlsson, RKP, Johannes Lahtela, Keskusta, Säde Tahvanainen, SDP, Ville Tulkki Vihreät sekä edustaja Kokoomuksesta.

        Syyskuun alussa järjestimme Humanistiliiton kanssa Sosiaalifoorumissa Arbiksella tietoisku- ja keskustelutilaisuuden Uskonnottomat seremoniat ja juhlat. Marja Vinni ja Anneli Aurejärvi-Karjalainen, Pro-Seremoniat, Irma Peiponen ja Eino Huotari, Humanistiliitto, Esa Ylikoski, Helsingin seudun vapaa-ajattelijat.

        Julkaisutoiminta

        Yhdistys julkaisi syyskuussa ilmestyneen Voima-lehden liitteenä yhdessä Vapaa-ajattelijain liiton kanssa Uskomaton Vapaa Ajattelija -lehden, jonka toimituskuntaan kuuluivat päätoimittaja Esa Ylikosken lisäksi myös Binar Mustafa sekä Jape Lovén. Kokonaispainos oli 60 000 kpl. Lehti postitettiin jäsenille ja lisäksi siitä otettiin 4500 kappaleen erillispainos lehdestä, vapaa-ajattelusta ja yhdistyksestä kiinnostuneille jaettavaksi.

        Elämänkatsomustiedon stipendit

        Yhdistys jatkoi stipendien myöntämistä pääkaupunkiseudun ET-oppilaille. Peruskoulujen suuren määrän takia stipendi annetaan vuosittain vaihtuville kouluille Helsingissä (4 stipendiä, Puistolan peruskoulu, Puistopolun peruskoulu, Pukinmäenkaaren peruskoulu, Ressun peruskoulu), Espoossa (2 stipendiä, Lintumetsän koulu, Mainingin koulu) ja Vantaalla (2 stipendiä, Peltolan koulu, Ruusuvuorn koulu). Stipendin valintakriteeri on seuraava: Oppilas on opiskellut aktiivisesti elämänkatsomustieto ja edistänyt koko ryhmän oppimista.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2281
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1071
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe