Ukraina/USA/Nato/EU/G-7 maat vs Venäjä/Kiina/Iran/Pohjois-Korea/BRICS-maat

Anonyymi-ap

11

226

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä on katkaissut öljytoimitukset Puolaan Družba-putken kautta. alkaa inflaatio jyllää 2kk sisällä puolassa.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍒 ­­­N­­y­­m­f­o­­­m­­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17759966f

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Britannian, Ranskan ja Saksan sanotaan valmistelevan Naton ja Ukrainan välistä sopimusta keinona kannustaa Ukrainaa aloittamaan rauhanneuvottelut Venäjän kanssa. Lännessä on herännyt epäilyksiä Ukrainan kyvystä vallata takaisin menettämiään alueita, kirjoittaa Wall Street Journal -lehti.

      Lehden mukaan Britannian pääministeri Rishi Sunak on esitellyt viime viikolla luonnoksen sopimuksesta, jolla Ukrainalle annettaisiin laajemmat mahdollisuudet saada käyttöönsä entistä kehittyneempää sotakalustoa, aseita ja ammuksia sodan päätyttyä. Sunakin mukaan sopimusluonnos esiteltäisiin Naton huippukokouksessa Vilnassa heinäkuussa, lehti kertoo.

      Lehdelle puhuneiden päättäjien mukaan myös Ranska ja Saksa tukisivat sopimusta. Maat näkevät sen keinona kannustaa Ukrainaa aloittamaan rauhanneuvottelut Venäjän kanssa.

      Sopimuksen nähdään myös heijastavan halua painostaa Ukrainaa hyväksymään mahdollinen neuvotteluratkaisu itselleen epäedullisin ehdoin.

      mitään sopimusta Ei tule.
      Venäläiset sekä Kiina nauraa tuolle.
      ukrainalaisia kuollut yli 250.000 tuhatta, elämme sodan loppua 8-12 vko.

      Ukrainan armeijalta puuttuu Oropain mukaan muun muassa panssarivaunuja ja pitkän kantaman tykistöä, jotta se voisi hyökätä kärsimättä liian suuria tappioita. Ukraina odottaakin länneltä tulevaa aseapua.
      tappiot 10 ukrainalaista 1 venäläinen.
      tykistöammukset ukraina 1 venäjä 15
      youtube
      Scott Ritter
      Douglas Macgregor
      The Duran
      brian berletic
      senator richard black
      gonzalo lira
      judge napolitano

    • Anonyymi

      Ruotsalaiselta asiantuntijalta karu Nato-arvio DN:ssä: ”Unkari yrittää samaa kuin Turkki - tämä on täysin Putinin etujen mukaista”
      Uusi Suomi
      sanoisin Natoon pääsemme tai sitten emme pääse USA seuravan Presidentin toimesta hän siis joko myy meidän tai sitten auttaa meitä. Joe Biden ei ole se mies

      • Anonyymi

        voin vetää johtopäätöksen me emme tosiaan pääse natoon pitkään aikaan, vaikka sauli, marin, Pekka muuta väittävät


    • Anonyymi

      Uusi kova varoitus Kiinalle CNN:llä – Valkoinen talo: ”Tulee todella kalliiksi”
      Uutinen, jonka tekijä on Katja Incoronato • 29 min sitten

      Jake Sullivanin mukaan Yhdysvallat on ”suljettujen ovien takana” myös varoittanut Kiinaa suoraan siitä, millainen hinta aseavulla voisi olla.

      Varoituksia. Sekä Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken (kuvassa vasemmalla) että Valkoisen talon neuvonantajan Jake Sullivan ovat varoittaneet Kiinaa.
      Varoituksia. Sekä Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken (kuvassa vasemmalla) että Valkoisen talon neuvonantajan Jake Sullivan ovat varoittaneet Kiinaa.
      © Toimittanut Uusi Suomi
      Yhdysvallat varoittaa jälleen Kiina aseiden toimittamisesta Venäjälle.

      ”Pekingin täytyy tehdä oman päätöksensä siitä, miten se tässä tilanteessa etenee, tarjoaako se aseellista apua. Jos Kiina päättää lähteä sille tielle, se tulee todella kalliiksi”, Valkoisen talon kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Jake Sullivan sanoi CNN:n haastattelussa sunnuntaina.

      Sullivanin mukaan Yhdysvallat on ”suljettujen ovien takana” myös varoittanut Kiinaa suoraan siitä, millainen hinta aseavulla voisi olla. Hän ei halunnut avata näitä keskusteluja CNN:n haastattelussa tarkemmin.

      Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken varoitti Kiinaa jo viime viikonloppuna seurauksista, jos maa antaa ”aineellista tukea” Venäjän hyökkäykselle Ukrainaan.

      Saksalainen Der Spiegel-lehti kertoi perjantaina, että sen lähteiden mukaan Kiina neuvottelee parhaillaan sadan kamikaze-lennokin myymisestä Venäjälle huhtikuussa.
      USA velkaa KIINALLE LIIKAA, dollari romahtaa jos KIINA ei lainaa USA lisää rahaa, eikä peri velkojaan aikataulussa, kuten nyt antanut USA köyttä.
      Kauppasodan voittaisi KIINA & BRICS-maat
      Kaiken lisäksi Saudi-Arabia tulossa BRICS maihin, joten öljyn hinta nousisi niin EUROOPALLE kuin USA:le
      Tulos USA räksyttää vain, päästää höyryjään ulos
      KIINALLA täysioikeus tukea VENÄJÄÄ sillä heillä on sotilaallinen sopimus yhteistyöstä.
      KIINA EI USA ANNA MÄÄRÄILLÄ.
      EUROOPALLA JA USA LOPPUMASSA TYKISTÖAMMUKSET,
      Ukraina ikävä kyllä kaatuu enne kesää.

    • Anonyymi

      Minskissä räjähtänyt.
      Valko-Venäjän alueella Venäjän armeijan sotilastukikohdassa ilmavoimien drone hyökkäys.
      Alkaa toine rintama mahdollisesti

      • Anonyymi

        luin siitä suomen kanavalta Telegram ajan halkeama uutiset.


    • Anonyymi

      Suurhyökkäys todennäköisesti alkaa seuraavan kolmen viikon aikana. Puhutaan 500 panssarivaunusta, 150.000 sotilaasta aloitusvaiheessa, plus reservi vaihto 150.000 sisältää logistiikan yms puolen. Missään nimessä kakkia 500.000 sotilasta eivät tule saamaan liikenteeseen, voin toki olla väärässä.

    • Anonyymi

      Maalikuussa alkaa.kovin ukraina hanttii laittaa.sota loppuu kesäkuussa,viim heinäkuussa,ukrainan tappioon.

    • Anonyymi

      zelenskyi katoaa näyttämöltä, Brutus tappaa hänet henkivartija tai Kenraali.
      Sinäkin Brutukseni

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2564
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      52
      2225
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      205
      2174
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1568
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1469
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1376
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1339
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1141
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      93
      1129
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe