Jumala mies vai myytti

Anonyymi-ap

Onko jumalaa? Jos ei, niin peli on selvä
Jos on, niin kuka niistä on oikea? Jahve, zeus, Baal... vai joku muu.
Okei, arvataan Jeesuksen isäukko ylijumala.
Mitä todisteita on olemassa?
Kääröjä satojen vuosien ajalta, satuja ja tarinoita. Ei kunnon todisteita, valvontavideoita tms
Vastakkaiset todisteetkin puuttuvat.
Taivaassa tavataan ja helvetissä hengaillaan tai sitten atomimme vaeltavat maailmankaikkeudessa

19

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamatun Taivaan Isä, Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala, On ollut ikuiset ajat ainoa elävä Jumala. Ihmiset ovat ottaneet jumalikseen järjettömiä elottomia kohteita ja antaneet niille nimiä. baal, zeus, allah jne. jotka eivät vastaa rukouksiin. Niitten sekaan mahtuu itse saatanan ja hänen demoniensa käskyläis epäjumalat, joita on yllättävän paljon. Gurujen yritykset, meditaation voimalla tehdä itsestään jumala. Raamatun synnyn vaikuttanut kolmiyhteinen Jumalamme, ilmaisee itsensä ja tahtonsa niille, jotka janoavat Hänen ylivertaista viisauttaan, valtasuuruuttaan, voimaansa, pitkämielistä rakkauttaan. He saavat Jumalan ikuisen lapseuden. Jeesus teki sen helpoksi tarjoutuessaan sovittamaan Aatamin ja Eevan tuottaman periytyvän ruumiin kuoleman.

    • Anonyymi

      Kaikki ovat oikeita: Zeus, Baal, Jehova jne.
      Kukin tarkoitettu omalle kansalleen ja tiettyyn aikaan. Zeus esim. On profeetta Salihin Ilias teoksen osoittama Jumala Kreikalle.
      Kreikan jumalat olivat fragmentteja jotka esikuvasivat tulevaa Intian fragmentti Jumalastoa.

      Nämä kaikki on helppo järjestää maailmanlaajuiseksi systeemiksi, joka on täysin looginen. Kristuksessa yhdistetään kaikki taivaassa ja maan päällä. Se toteutuu 2000 vuoden sisällä.

      Mukaan pääsy tietämään nämä asiat on Jumalan valtakunnan työtä. Eikä ole yksityiskohdat kovin monella tiedossa. Jos sinua kiinnostaa niin Koraanin ja Hare Krishna kirjojen tuntemus ja usko niihin on eräs vaatimus. Vaikeaa kun pitää olla englannin kielinen Koraani. Suomennos ei ole kykenevä johdatusta antamaan. Pitää lukea monta vuotta (5-15 vuotta) ennen kuin asiat voidaan avata taivaasta käsin.

      Uskonto ei ole harrastus, vaan johtaa eroon maailmasta ja maailmankuvaan jota maailma pilkkaa....

    • Anonyymi

      Lapsellista vaatia, että Jumala todistettaisiin koeputkella. Henki olento todistaa itsensä vaikutusten kautta, niille jotka ovat todenneet Raamatusta , tai muutakautta Jumalan valtavan hyvyyden.. Jumala arvostaa lujaa uskoa, joka ei näe Jumalaa fyysisesti, mutta tuntee Hänen hyvyytensä. Tämä usko kumuloituu jokaisen uskonnollisen kokemuksen tuotoksena. Lopuksi uskova saa elää Jumalan ihmeellisessä siunauksessa elämäänsä, kunnes Jeesus kutsuu hänet, sopivalla hetkellä kotiinsa.

      • Anonyymi

        Nyt on kyllä sellaista settiä, että on varmaan jokin lääke unohtunut ottaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on kyllä sellaista settiä, että on varmaan jokin lääke unohtunut ottaa.

        Etkö todellakaan keksi muita perusteluja,tälle ylivertaiselle keskustelijalle, kuin oman negatiivisen mielesi syytös hulluudesta?


    • Anonyymi

      > Onko jumalaa? Jos ei, niin peli on selvä
      Jos on, niin kuka niistä on oikea? Jahve, zeus, Baal... vai joku muu.

      Itse pitäisin vain Raamatun Jumalaa omana Jumalanani. Muilla ei tunnu olevan mitään älykästä sanottavaa.

    • Anonyymi

      Missä se jumalan "hyvyys" oikein näkyy?
      Ei todellakaan missään.

      • Anonyymi

        Me ihmiset olemme vaan keksineet asioille ja tapahtumille merkitykset hyvä ja paha. On vaan asioita. Hermo- ja tunnejärjestelmämme tulkitsevat asioita henkiinjäämisen ehdoilla.


    • Anonyymi

      Jos voit ajatella käsitettä Jumala, niin se on olemassa.

      • Anonyymi

        Ajattele jumalan perpukamaa. Se on olemassa. poks , ei olekaan.


    • Anonyymi

      Uskontoja tgarvitsevat vain henkisesti heikot ohmiset.
      Ja niiden hallintaan eri uskonnot iovatkin kehitetty.

    • Anonyymi

      Job:33

    • Anonyymi

      Aloittajan jutusta saa sen käsityksen että jumala olisi mies.
      Jos on, niin sillä on myös munat, eikö niin?
      Jos ei ole niin se ei ole mies.

    • Anonyymi

      taivaassa lentää lentokoneet eli jokainen on lentänyt lentokoneella , ei taivasta ollutkaan , kaikki näkivät omin silmin 🤣

      helppo on sanoa asioita joita ei voi varmistaa, taivas olisi kannattanut jättää pois jumalan asuinsijana 🤣🤣🤣

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Myös Saunatonttu on Kristittyjen jumala.
      Kysykää vaikka papeilta.
      Mutta varokaa että ei hiplaa teitä.

    • Totellinen on eikä muuksi muutu.

    • Anonyymi

      Hyvä että Myönnät Saunatontun todelliseksi.
      Yhä useampi tekee samoin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5284
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2173
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1760
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      80
      1485
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1438
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1364
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1305
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1217
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1178
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1120
    Aihe