Jumala mies vai myytti

Anonyymi-ap

Onko jumalaa? Jos ei, niin peli on selvä
Jos on, niin kuka niistä on oikea? Jahve, zeus, Baal... vai joku muu.
Okei, arvataan Jeesuksen isäukko ylijumala.
Mitä todisteita on olemassa?
Kääröjä satojen vuosien ajalta, satuja ja tarinoita. Ei kunnon todisteita, valvontavideoita tms
Vastakkaiset todisteetkin puuttuvat.
Taivaassa tavataan ja helvetissä hengaillaan tai sitten atomimme vaeltavat maailmankaikkeudessa

19

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamatun Taivaan Isä, Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala, On ollut ikuiset ajat ainoa elävä Jumala. Ihmiset ovat ottaneet jumalikseen järjettömiä elottomia kohteita ja antaneet niille nimiä. baal, zeus, allah jne. jotka eivät vastaa rukouksiin. Niitten sekaan mahtuu itse saatanan ja hänen demoniensa käskyläis epäjumalat, joita on yllättävän paljon. Gurujen yritykset, meditaation voimalla tehdä itsestään jumala. Raamatun synnyn vaikuttanut kolmiyhteinen Jumalamme, ilmaisee itsensä ja tahtonsa niille, jotka janoavat Hänen ylivertaista viisauttaan, valtasuuruuttaan, voimaansa, pitkämielistä rakkauttaan. He saavat Jumalan ikuisen lapseuden. Jeesus teki sen helpoksi tarjoutuessaan sovittamaan Aatamin ja Eevan tuottaman periytyvän ruumiin kuoleman.

    • Anonyymi

      Kaikki ovat oikeita: Zeus, Baal, Jehova jne.
      Kukin tarkoitettu omalle kansalleen ja tiettyyn aikaan. Zeus esim. On profeetta Salihin Ilias teoksen osoittama Jumala Kreikalle.
      Kreikan jumalat olivat fragmentteja jotka esikuvasivat tulevaa Intian fragmentti Jumalastoa.

      Nämä kaikki on helppo järjestää maailmanlaajuiseksi systeemiksi, joka on täysin looginen. Kristuksessa yhdistetään kaikki taivaassa ja maan päällä. Se toteutuu 2000 vuoden sisällä.

      Mukaan pääsy tietämään nämä asiat on Jumalan valtakunnan työtä. Eikä ole yksityiskohdat kovin monella tiedossa. Jos sinua kiinnostaa niin Koraanin ja Hare Krishna kirjojen tuntemus ja usko niihin on eräs vaatimus. Vaikeaa kun pitää olla englannin kielinen Koraani. Suomennos ei ole kykenevä johdatusta antamaan. Pitää lukea monta vuotta (5-15 vuotta) ennen kuin asiat voidaan avata taivaasta käsin.

      Uskonto ei ole harrastus, vaan johtaa eroon maailmasta ja maailmankuvaan jota maailma pilkkaa....

    • Anonyymi

      Lapsellista vaatia, että Jumala todistettaisiin koeputkella. Henki olento todistaa itsensä vaikutusten kautta, niille jotka ovat todenneet Raamatusta , tai muutakautta Jumalan valtavan hyvyyden.. Jumala arvostaa lujaa uskoa, joka ei näe Jumalaa fyysisesti, mutta tuntee Hänen hyvyytensä. Tämä usko kumuloituu jokaisen uskonnollisen kokemuksen tuotoksena. Lopuksi uskova saa elää Jumalan ihmeellisessä siunauksessa elämäänsä, kunnes Jeesus kutsuu hänet, sopivalla hetkellä kotiinsa.

      • Anonyymi

        Nyt on kyllä sellaista settiä, että on varmaan jokin lääke unohtunut ottaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on kyllä sellaista settiä, että on varmaan jokin lääke unohtunut ottaa.

        Etkö todellakaan keksi muita perusteluja,tälle ylivertaiselle keskustelijalle, kuin oman negatiivisen mielesi syytös hulluudesta?


    • Anonyymi

      > Onko jumalaa? Jos ei, niin peli on selvä
      Jos on, niin kuka niistä on oikea? Jahve, zeus, Baal... vai joku muu.

      Itse pitäisin vain Raamatun Jumalaa omana Jumalanani. Muilla ei tunnu olevan mitään älykästä sanottavaa.

    • Anonyymi

      Missä se jumalan "hyvyys" oikein näkyy?
      Ei todellakaan missään.

      • Anonyymi

        Me ihmiset olemme vaan keksineet asioille ja tapahtumille merkitykset hyvä ja paha. On vaan asioita. Hermo- ja tunnejärjestelmämme tulkitsevat asioita henkiinjäämisen ehdoilla.


    • Anonyymi

      Jos voit ajatella käsitettä Jumala, niin se on olemassa.

      • Anonyymi

        Ajattele jumalan perpukamaa. Se on olemassa. poks , ei olekaan.


    • Anonyymi

      Uskontoja tgarvitsevat vain henkisesti heikot ohmiset.
      Ja niiden hallintaan eri uskonnot iovatkin kehitetty.

    • Anonyymi

      Job:33

    • Anonyymi

      Aloittajan jutusta saa sen käsityksen että jumala olisi mies.
      Jos on, niin sillä on myös munat, eikö niin?
      Jos ei ole niin se ei ole mies.

    • Anonyymi

      taivaassa lentää lentokoneet eli jokainen on lentänyt lentokoneella , ei taivasta ollutkaan , kaikki näkivät omin silmin 🤣

      helppo on sanoa asioita joita ei voi varmistaa, taivas olisi kannattanut jättää pois jumalan asuinsijana 🤣🤣🤣

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Myös Saunatonttu on Kristittyjen jumala.
      Kysykää vaikka papeilta.
      Mutta varokaa että ei hiplaa teitä.

    • Totellinen on eikä muuksi muutu.

    • Anonyymi

      Hyvä että Myönnät Saunatontun todelliseksi.
      Yhä useampi tekee samoin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      54
      6868
    2. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      39
      5399
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      99
      5321
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      99
      4904
    5. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      8
      4730
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      19
      4627
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      77
      4553
    8. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      52
      4432
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      70
      4135
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      23
      4125
    Aihe