Ennustukseni: Unkari, Suomen Nato-jäsenyys ja persut

Ennustan, että Unkari ei ratifioi Nato-jäsenyyttämme. Orban on ohjeistanut (siis käskenyt) Unkarin parlamenttia äänestämään näin, vaikka nyt puhuukin muuta, mutta oikeistopopulistin sanaan ei voi koskaan luottaa. Unkarihan ei ole enää mikään demokratia, vaan persujenkin ihailun kohteena oleva oikeistopopulistinen diktatuuri. Unkari tulee perustelemaan päätöksensä sillä, että Suomi on kehdannut puuttua (kuten oikein onkin) heidän hallintonsa mädännäisyyteen ja korruptioon. Sen sijaan, että persut alkaisivat arvostella Orbanin hallintoa heidän haitallisesta päätöksestään, he tulevat yhtymään samaan huutokuoroon Unkarin hallinnon kanssa ja syyttämään Suomea ja suomalaisia Unkarin päätöksestä. Merkkejä tästä on ollut jo pitkään näkyvillä tälläkin palstalla.
12128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hyvinkin todennäköinen skenaario. Unkari olisi jo ratifioinut, jos oikeasti sen aikoisi tehdä.

Äänestä
  • 🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

    💋 ­­N­­y­­­m­f­­o­m­­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#177605736

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

unkarin oikeusvaltio 🤣🤣🤣tätä demarit itkivät ja nyt demarit itkevät kun ei natoon päästetä 🤔 miten vitun kaksinaamainen pitää olla ettei tätä tajua , sen minä taakseen jättää sen edestään löytää

Äänestä
  • Eli siis persut syyttävät Suomea ja suomalaisia siitä, että kritisoimme syystä Unkarin mädännäistä hallintoa ja korruptiota. Kuinka alhaalle te persut voitte vielä vajota?? Eikö jo tule pohja vastaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Eli siis persut syyttävät Suomea ja suomalaisia siitä, että kritisoimme syystä Unkarin mädännäistä hallintoa ja korruptiota. Kuinka alhaalle te persut voitte vielä vajota?? Eikö jo tule pohja vastaan?

    Missä persu, siellä Suomea sydämensä pohjasta vihaava maanpetturi.

    Äänestä

Koville ottaa persuja tämäkin. Saa nähdä miten suu pannaan, kun ennustus todella toteutuu.

Äänestä

Persuilla olisi mahdollisuus vaikuttaa veljespuolueensa diktatooriseen päätöksentekoon, mutta oletteko huomanneet persujen tekevän elettäkään ratifioinnin edistämiseksi? Herää kysymys persujen todellisista haluista Nato-jäsenyytemme suhteen.

"Fideszin parlamenttiryhmän johtaja Máté Kocsisin mukaan ryhmässä on käyty vakavaa keskustelua ratifioinneista. Osa Fideszin kansanedustajista uskoo, että Suomen ja Ruotsin hyväksyminen Natoon voisi merkitä Ukrainan sodan laajenemista.

Useiden ryhmän kansanedustajien mukaan suomalaiset ja ruotsalaiset poliitikot ovat loukanneet Unkaria kovasanaisesti ja karkealla tavalla – ja nyt he pyytävät Unkarilta palvelusta.

Kocsis sanoo pyytäneensä parlamentin puhemiestä lähettämään valtuuskunnan Suomeen ja Ruotsiin selvittämään kansanedustajien huolia.

Kocsis ei kertonut tiedotustilaisuudessa, kuinka moni Fideszin kansanedustaja epäröi tai vastusti Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksien ratifiointia"

https://yle.fi/a/74-20019806

Kremlissäkö Fidesz-puolue kokouksiaan pitää?

Äänestä
  • Minä luulen, että tämä koko kuvio on jo ennalta sovittu Venäjän johtaman kansainvälisen oikeistopopulistiblokin kokouksissa, joihin persutkin oletettavasti osallistuvat. Kyllähän persujen kaksinaamaisuuden tietää.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Minä luulen, että tämä koko kuvio on jo ennalta sovittu Venäjän johtaman kansainvälisen oikeistopopulistiblokin kokouksissa, joihin persutkin oletettavasti osallistuvat. Kyllähän persujen kaksinaamaisuuden tietää.

    Putin istuu hiljaa tyytyväisenä, kun persut vetävät poliittista teatteria ja Orban huolehtii jarrutuspuolesta?

    Äänestä

Unkari tulee olemaan se viimeisin tulppa Suomen Nato jäsenyyden tiellä. Saa nähdä tosiaan, mitä persut sitten aikovat tehdä. Heidän kovasti ihailevansa aatetoverit ovat kyllä saaneet maailman melko sekaisin. Ensiksi Venäjän aatetoveri aloitti sodan ja nyt Unkarin aatetoveri ei päästä meitä Natoon. Hävettääköhän persuja vieläkään oman aatteen aiheuttamat haitat?

Äänestä
  • Hyvähän siinä on puolueen puheenjohtajan muistutella äänestäjiä PS-puolueen strategisesta tavoitteesta ajaa Suomi EU-eroon. Aivan samalla linjalla PS kulkee kuin aatetoverinsa. Kohti ryssäjohtoista Eurooppaa.

    Äänestä

Unkari vain kostaa Suomen ja Ruosin tiukkuuden Orbanin hallinnon jatkuvia ihmisoikeuksien ja EU:n perussopimuksen rikkomisia vastaan.

Lisäksi Unkari on ainoa EU- ja Nato-maa, joka säilyttää kauppasuhteet Venäjään.
Unkari siis vain todistaa uskollisuutensa oikealle isännälleen rehellisen petturin tavoin.
Orban ratsastaa kahdella hevosella,mutta siinä on vaara pudota väliin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ennustan, että Unkari ei ratifioi Nato-jäsenyyttämme. Orban on ohjeistanut (siis käskenyt) Unkarin parlamenttia äänestämään näin, vaikka nyt puhuukin muuta, mutta oikeistopopulistin sanaan ei voi koskaan luottaa. Unkarihan ei ole enää mikään demokratia, vaan persujenkin ihailun kohteena oleva oikeistopopulistinen diktatuuri. Unkari tulee perustelemaan päätöksensä sillä, että Suomi on kehdannut puuttua (kuten oikein onkin) heidän hallintonsa mädännäisyyteen ja korruptioon. Sen sijaan, että persut alkaisivat arvostella Orbanin hallintoa heidän haitallisesta päätöksestään, he tulevat yhtymään samaan huutokuoroon Unkarin hallinnon kanssa ja syyttämään Suomea ja suomalaisia Unkarin päätöksestä. Merkkejä tästä on ollut jo pitkään näkyvillä tälläkin palstalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu