Muistankohan oikein? Jostain lukenut, et Unkarilaiset ovat ' heimoveljiämme'
Siltä näyttää .
Siltä näyttää .
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomettumisen aikaan tuota hoettiin tavan takaa ja aina silloin kun joku kommareiden jönglööriryhmä saapui Unkarista Suomeen.
Orbanin äärioikeisto rosvot ja Putinin ystävät on persujen sukua !! Suomalaisille sopii paremmin heimoveljiksi Ukrainan sisukas kansa !!
Unkarilaiset ja suomalaiset lukeutuvat suomalais-ugrilaisten kansojen ryhmään. Sukulaisuutta on varsinkin kielellisesti. Kaukaista, mutta kuitenkin.
Unkarilaiset ovat äänestäneet väärin kuten suomalaiset 1917.
SDP:n nkarilaiset aatetoverit eivät ole päässeet Unkarissa valtaan, mutta SDP::sta poiketen eivät ole vielä Budapestiin perustaneet omaa eduskuntaa ajamaan omia parlamentaarisia päätöksiä.
Unkarilaiset ovat heimohenkilöitä, mutta eivät suomalaisten demareiden tovereita.