Marinia kiitetään. Eikä se ole mikään ihme. Lapsiperheet muistavat joulun alusen ja eläkeläiset vuodenvaihteen. On luonnollista, että hyväntekijän halutaan jatkavan.
Marinia kiitetään
Anonyymi-ap
96993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 96
Vanhimmat
Kiitos Sanna.
Keskustan Annika Saarikko oli henkilö, joka ehdotti ylimääräistä lapsilisää joulukuulle. Sanna Marin totesi ehdotuksen kuultuaan, että minun tuloillani sitä ei tarvita mutta pienituloisille se olisi suuri apu. Kun Saarikko toi asian hallitukseen, se hyväksyttiin. Kiitos asiasta kuuluu Saarikolle eikä Marinille.
Petteri Lama harmistueena korotti pieneläkeläisten veroja.
Reilut 6 prosenttia nousi eläke taas. Satasia kilahti kirstuun. Kiitos .🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹
Niin mitä se järjesti, olet itse myös eläkeläinen, enkä ole huomannut mitään ylimääräistä!
Mistähän se johtuisi, johtuisi edesllisen hallituksen touhuista nämä kaikki säästämiset ja verojen korotukset v......un lahopää!!
Tekijät muistetaan.🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
Petteri Lama purkaa.Voi parkaa.
Ei ole petteri lama vaan kyllä se lama oli mariin ja kakaralauma.
Juu, nousihan mutta velkarahalla idiootti, duunari se on se joka senkin maksaa!!!. Taikka verottaja senkin vie joten ei ole mitään hyötyä. Eihän demarit sitä tiedä koska ei ole ikinä töitä tehnyt!!
"Petteri Lama purkaa.Voi parkaa."
Samaa mieltä, kyllä Petteri sai joukkoineen melkoisen paskaläjän siivottavakseen.... Taitaa mennä vielä ainakin OrpoPurra II kenties OrpoPurra III, ennenkuin tilanne vakiintuu edes 2019 tasolle.
Petteri Lama sössi taas tämänkin .
Petteri sanoo ,että se on ISO VOITTO .
Menestys jatkuu.
KIITOS SDP 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹
Orpo ei ymmärrä kansalaisia.
Onnittelut Sanna 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
OSAAJAA 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 KIITETÄÄN . 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹
Minkä Sanna antoi, sen oikeistohallitus vie, ja kaiken muunkin. Ei lapsia Suomeen, paitsi pakolaisten tekeminä.
Orpo romuttaa korotukset.
Leikkauksin ja lisaveroin.
SANNA OSAA . 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
Petteri leikkasi eläkkeitä asettamalla eläkeläisille uuden RAIPPAVERON.
YHTEISTYÖ ON VOIMAA. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
YHTEISTYÖ TUOTTAA TULOKSIA. 💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💓💓💓💓💓💓💓💓💓
Kiitokset Purralle. Kiitos!
"järjesti ylimääräisen lapsilisän"
JA JUURI ENNEN VAALEJA!!! Voiko enää enempää vedättää suomalaisia!!?? Kyllä vasemmisto osaa!!! Suomi ensin ajattelu on vahingollista!!!
KIITOS..🌹
Kestosuosikki on Sanna Marin ,🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
Kivahan sitä varmaan oli veronmaksajien rahaa jaella ja kerätä kannatusta puolueelle.
NYT ON LASKUNMAKSUN AIKA!!!!
"Minkä Sanna antoi,"
Antoi HIRVITTÄVÄN VELKATAAKAN ja paskotun sosiaali- ja terveystoimen kera susi-soten pohjattoman rahareiän.......
Molemmat epäonnistujia. Marin ja Saarikko.
Kaksi velka siskoa, ja nyt muut maksavat SAATANA!!!
HYVÄT TEOT MUISTETAAN.
SANNA OSASI.
MARIN. ONKIN TOISTAISEKSI VIIMEINEN PÄÄMINISTERI SUOMESSA 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
SANNA PALKITTIIN TAAS.
SANNA HUOLEHTI VÄHÄISIMMISTÄ KANSSAKULKIJOISTA.
NE OLIKIN IHANIA AIKOJA SANNA.
KIITOS.
HEI, EI EKSTRAA, VAAN ANSAITTUA.
TIEDÄTHÄN SEN ITSEKIN.
OSAAJAA KIITETÄÄN
SANNA MARIN TEKI TEKOJA, JOILLA SUOMI NOUSI SUOSTA
SANNA, OLET KIITOKSET ANSAINNUT
TULEVAISUUS ON TEKOJA
OIKEIN
INTO ON TARTTUVAA
OK.
Ylimääräinen lapsilisähän oli Saarikon idea ja eläkkeen vähän isompi korotus taas vain indeksin seurausta, niin SS ei ole niihin juurikaan ollut "syyllinen" vaan muut tahot! Miksi ihmeessä yrität noilla lisätä SS:n mainetta valheellisesti?
Tyypillistä sosiaalidemokratiaa. Otetaan toisten tekemät hyvät työt itselleen ja unohdetaan sekä peitellään omia epäonnistumisia.
Sossut on konnia.
Sosialismin ja siten myös sosialistin periaatehan on elää muiden laskuun!
Sosialismi on sutta kaikille!
Sanna Marin kävelee vetten päällä ja muuttaa veden viiniksi.
1 ON.
Kyllä. Kiitos kun lähti politiikasta. Nyt se pitäisi vielä erottaa puolueesta.
Ei Marin mitään eläkkeitä nostanut vaan työeläkeindeksi sen teki inflation avustuksella!
Mutta Marinin hallitus ei sitä estänyt, eikä korottanut edes vastineeksi eläkeläisten verotusta. Et taida olla kovin suuresti selvillä mitkä hallituksen mahdollisuudet vaikuttaa asioihin demokraattisesti tai nykyisen diktatuurin keinoin. No etpä ole koskaan millään nimimerkillä mitä käyttelet asiaa ymmärtänyt.
Tutustu hiukan asioihin. Miten historiassa annettiin eläkkeiden nousta. Ja miten Marininin hallituksen päätöksillä. Ja miten nykyisen sinimusta hallituksen toimien jälkeen käy eläkeläisten eläkkeille mitä jää käteen.
Olet yhtä tyhmä ja sinun omaa ilmaisua käyttäen vajakki kun palstoilla riehuva Extyökkäri.
Olen tässä jonkun aikaa tutustunut työeläkeläisen kohtaloon eläkkeiden suhteen. En ole mitään isompaa huomannut jos unohdetaan indeksien mukaiset eläkkeiden määrän muutokset!
Sanna ei niitä muutanut suuntaan eikä toiseen!
Sanna on leveäperäinen laiheliini, jolla on ongelmia minuutensa kanssa!
Sitten jotkut todella typerät ajattelevat, että hän oli hyvä pääministeri!'
Voin kuinka tyhmiä ihmiset ovat!
Minkä v.......un hyvä tekijän???????? Juu , duunarit saivat mariinilta hienon laskun maksettavaksi ja tuppuraisen 8 miljardia kaupan päälle!! Siinä sinulle vähän hyväntekijöitä, jos olet töissä niin olet maksamassa tätä laskua myös idiootti!!!
Persukoilla tuntuu viha vaan kasvavan kun kannatus laskee ja omat jäävät kiinni jatkuvasti rötöksistä, valheista, huijauksista....Naurettavat osaamattomat, kuvottavat uhriutuja persulit.
"Persukoilla tuntuu viha vaan kasvavan kun kannatus laskee"
Viime gallupissa esim. Demujen kannatus laski enemmän.... Kokoomus ja Keskusta nousivat odotetusti vihreät ja vasurit laskivat myös... odotetusti
Mikähän tätä samaa porukkaa nyt mahtaa närästää kun maksellaan noita Sannan/Saarikon kuluja ja lainoja, syyttelevät nykyistä hallitusta tilanteesta???
Vähän sama juttu kun minä ostelen/makselen luotolla ja sitten kun lasku tulee niin alan syyttelemään luottokuntaa siitä laskusta!
Aika osuva vertaus!
Piruillakseen kiittelevät tuota rassua. Sääli häntä. Narsistisesti käytöksestään kärsivää.
Niin, sosialidemokratia on olosuhde. Olosuhde, jossa kusipäisyys sikiää ja tarttuu. Vuosisatainen poliittinen pandemia.
Älä maasuta epäonnistujaa. Marin ei ole ansainnut kehumista.
Ollaanpas ihmisiksi.
Kyllä muistetaan, veti maton alta, eikä enään tarvi ylös yrittää.
Joel Marin?
Juu, velkarahalla, tajuatko nämä juuri jotka siitä kiittävät, niin ne joutuvat myös maksamaan sen takaisin koska se on VELKARAHALLA TEHTYÄ!!! MUTTA EIHÄN SE AIVOPESTY ANARKISTI SITÄ TAJUA KOSKA EI OLE KOSKAAN TYÖTÄ TEHNYT!! Veronmaksja sen maksaa, joten ei se ole ilmaista rahaa niin kuin nämä vihervasemmisto sitä luuli. Hyväntekijä vähän vedätti!!!!!!!
Jep, ei ole mariinin tehnyt mitään edellisessä hallituksessa, muut tekivät ja mariin otti kunnian itselleen joka asiassa. Mistä kiität sannaa, ai siitä kuinka yritti kusta kansaa silmään valheillaan työllisyys ym. Teki velkaa jonka nyt veronmaksaja maksaa.
"Teki velkaa...."
mutta pitää muistaa, että VEI MYÖS OSTOVOIMAN!!!!! 2019-2023 hallituskaudella suomalaisten ostovoima ROMAHTI 20009 tasolle!!!! Korkeiden korkojen (korkojen nousu tasen johtui löysästä lainarahanjakopolitiikasta) takia hurja määrä suomalaisia putosi KÖYHYYSLOUKKUUN, mukana myös työssäkäyviä!!! Toivottavasti muistavat seuaavissa vaaleissa kiittää Demareita tuostakin... Kannattaa myös verrata muihin pohjoismaihin, SUOMI velkaantui ENITEN ja suomessa Inflaatio oli EU:n korkein, eli ainakin kaksi 1. sijaa, kannattaahan tuosta toki kiitellä edellistä hallitusta!!!!
Avaaja kirjoittaa täyttä roskaa.
Eikö Avaaja ollenkaan ymmärrä, että poliittinen päättäminen yhteisten rahojen käytöstä ei ole missään tilanteessa hyväntekeväisyyttä.
Poliittinen päätös on demokraattisen päätöksenteon oleellinen jatke.
”.6.2024 klo 8:57
Ursula von der Leyen jatkaa pestissään Euroopan komission puheenjohtajana.
Eurooppa-neuvosto on päättänyt EU:n korkean tason nimityksistä kesäkuun 27. päivä Brysselissä pidetyssä kokouksessaan.
Ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkeaksi edustajaksi eli niin sanotuksi EU:n ”ulkoministeriksi” nousee Viron pääministeri Kaja Kallas. Eurooppa-neuvoston puheenjohtajaksi puolestaan valittiin Portugalin entinen pääministeri Antonio Costa.
Politico ennakoi nimityksiä jo kesäkuun alkupuolella omiin virkahenkilö- ja diplomaattilähteisiinsä nojaten. Nyt julkistetut nimitykset vastasivat Politicon tietoja.
LUE MYÖS
Lähteet: He saavat EU:n huippuvirat – Yksi menossa Viroon
Suomea kokouksessa edustanut pääministeri Petteri Orpo (kok) antoi nimityksille täyden tukensa, kertoo valtioneuvoston kanslia tiedotteessaan.
Kokouksessa hyväksyttiin myös EU:n strateginen agenda vuosille 2024–2029. Kokouksessa päätettiin toisin sanoen unionin poliittisia tavoitteita ja painopisteitä linjaavasta ohjelmasta seuraavalle viidelle vuodelle.” IL
Hyvä näin! Tässä maailmanpoliittisessa tilanteessa he ovat luonteva valinta. Monet prosessit ovat vaiheessa, eivätkä kesken niiden saattamista valmiiksi olisi ollut hyvä vaihtaa henkilöitä. Kaija Kallas myötäilee myös aiempia linjauksia.
Minä ja miljoonat muut suomalaiset todellakin kiitämme vielä vuosia suomen paskomisesta. Monesti miettinyt, MITEN noin lyhyessä ajassa saakaan kaikki asiat NOIN sekaisin ja maan talouden ja hyvinvoinnin ajettua ALAS!!!
Oikein.
Yes
Petteri Lama jatkaa 1930-lukua kohti ottaen ennätysmäärän velekoo .
Tästähän on kysymys sanoa a häkkänen matalalla äänellä toistaen sen pariin kertaan konsultin ohjeen mukaan .
Hohhoijaa Petteri PARADOKSI velanoton mestari .
HYVÄ PAREMPI PARAS .❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Kiitollinen saa suomalaiset olla Sannalle. Sen verran kovaan paikkaan hän joutui pääministerinä. Ja sitä kesti melkein koko kauden ajan.
Nyt Orpo romuttaa ansiokkaasti Sannan perintöä pala kerrallaan oikeistolaisella finanssipolitiikalla.
"Kiitollinen saa suomalaiset olla Sannalle. Sen verran kovaan paikkaan hän joutui pääministerinä. "
Voisitko mainita edes YHDEN asian, mistä voisimme edes harkita olevamme kiitollisia? Siis YKSI riittää.
❤️❤️❤️❤️❤️
Kiitos Marin, että pysyt poissa Suomesta.
"Marinia kiitetään"
Tiedän satojatuhansia suomalaisia, jotka kiittävät, että vaihtoi maisemaa...
Wanha suomalainen sanonta: "Rotat jättävät hukkuvan laivan" piti paikkansa.
"On luonnollista, että hyväntekijän halutaan jatkavan."
Noin 50MILJARDIA tuo "hyvyys" tuli VERONMAKSAJILLE maksamaan!!!
"Marinia kiitetään"
Kyllä todella moni on kiittänyt, kun siirtyi kotimaan politiikasta muihin hommiin. Toivotamme hänelle onnea ja menestystä.
Menestyy valheita tuottavan tilan sontaluukkuna.
Tuo puolue oma rietasteleva ja narsistisesti toimiva seksilelu on menneitten aikojen vahingontekijä ja tämän päivän häpeä.
Hyvästi Sanna Marin.
Te Marinia kiittävät ja ylistävät taidatte olla samoja, jotka äänestivät tuon epäonnistujan valtaan. Olette poliittisessa ja moraalisessa vastyyssa seurauksista.
Näin ollen maksakaa nämä järjettömät menetykset, jotka tuo epäonnistuja aiheutti toiminnallaan.
Juu, nyt muut maksavat mariinin tekemää velkaa jota on miljardeja, on sairas ihminen joka mariinia kiittää.mariini oli se joka teidät ahdinkoon ajoi velka rahalla ja nyt joutuvat muut säästämään!!! Sekä maksamaan velkaa, eli duunarit ja eläkeläiset!!!
SANNA OLIKIN OSAAJA.
🌹🌹🌹🌹🌹 SDP on UUDISTAJA! 🌹🌹🌹🌹🌹
🌹🌹🌹🌹🌹 SANNA on TERÄSTÄ! 🌹🌹🌹🌹🌹
Paras joululahja olisi kun Sanna tulisi takaisin.