Kaikkk kolme virhemarginaalin sisällä
https://yle.fi/a/74-20020367
Ylen torstaína julkaiseman kannatusmittauksen mukaan kokoomusta äänestäisi nyt 20,8 prosenttia suomalaisista. Kokoomuksen kannatus laski edellisestä mittauksesta 0,8 prosenttiyksikköä.
Ylen kyselyssä kakkosena on SDP, joka nosti kannatustaan 0,8 prosenttiyksikköä aina 19,9 prosenttiin.
Kolmosena tulee perussuomalaiset, sen kannatus nousi edellisestä mittauksesta 0,6 prosenttiyksikkö. Kannatus on nyt tasan 19 prosenttia.
Kolme suurinta puoluetta mahtuvat jo Ylen mittauksessa virhemarginaalin sisään.
Kisan kovenemisesta kertoo se, että kärkikolmikon väliset erot mahtuvat kahden prosenttiyksikön sisään. Kaksi prosenttiyksikköä suuntaansa on myös tutkimuksen virhemarginaali.
– Kolme suosituinta puoluetta ovat kuitenkin nyt entistä tiukemmin nipussa.
Oppositiopuolueet menestyvät yleensä vaaleissa hyvin, mutta pääministeripuolue SDP:nkin kannatus pysyy nyt poikkeuksellisen korkeana
Kokoomuksen käyrä on ollut joulukuusta lähtien alaspäin. SDP on saanut kannatuksensa käännettyä marraskuusta lukien nousuun. PS puolestaan on ollut pieniä notkahduksia lukuun ottamatta nousussa viime vuoden huhtikuusta lähtien.
Myös taistelu punavihreistä äänestäjistä kovenee. Eniten putosi vihreiden suosio. Vihreiden äänestäjiä siirtyi SDP:hen ja vasemmistoliittoon.
Keskustan kannatus ei kohene
Hallituspuolue keskustan kannatus laski Ylen edellisestä mittauksesta ja on nyt 9,5 prosenttia.
Ylen kannatusmittaus: kokoomuksen kannatus sulaa SDP ja perussuomalaiset nousussa
23
159
Vastaukset
- Anonyymi
Sosiaalidemokraatti narahti taas valehtelusta. On se kumma ukko, ei varmaan edes osaa puhua totta. Sillai outo Sosiaalidemokraatti. Kaikkihan ne on tärähtäneitä. hah
- Anonyymi
Kokoomus valehtelee koko ajan, muuten sen kannatus olisi alle 10%.
- Anonyymi
Persut huijaa aina, muistakaa se.
- Anonyymi
Ellun kanat johtaa kokoomusta, munii ja kaakattaa!
- Anonyymi
Kansa antaa tukensa Marinin SDP:lle, demarijohtoisen hallituksen sanoo edelleen toimineen hyvin yli 63%, Sipilän luvut olivat tässä vaiheessa hallituskautta 33%.
- Anonyymi
Kokoomuksella ei tee mitään. Täysin globalisaation puolue.
- Anonyymi
Kuten demarit myös.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten demarit myös.
SDP vastustaa kolmansien maiden halpatyövoiman saatavuuaharkinnan poistoa perussuomalaisten tapaan👍
- Anonyymi
Kokoomua tahtoo EU:n ulkopuolelta satoja tuhansia "töitä tekemään", tämä porukka tulisi lähinnä Afrikasta ja arabimaista. Onhan se nähty kuinka ahkeria työntekijöitä ovat, aivan yhtä ahkeria kuin mustalaiset!
- Anonyymi
Kaikki isot puolueet on globalisaation puolueita.
- Anonyymi
Ei tule Orpo-Petteristä pääministeriä. Ei olisi kannattanut porvaripuolueen johtoon valita turkulaista demaria.
- Anonyymi
Kuka tänä päivänä äänestää kommunistista sdp tä? Eikö historia ja tämänpäivän kaikki tieto riitä osoittamaan mistä on kyse?! Mitä tavoittelemisen arvoista on esim kiinan, pohjoiskorean ja ryssien yhteiskunta mallissa! Sylkekää kommunistia!
- Anonyymi
ryssien yhteiskuntamalli on lähimpänä persuja.
- Anonyymi
Täh, onko sinusta SDP:n rakentama Suomen Pohjoismainen hyvinvointioikeusvaltio muka jotenkin samanlainen kuin Kiinan, Pohjois-Korean ja ryssien yhteiskunta 😄😁😆😅🤣😂
- Anonyymi
Putiinin malli taas vassujen esimerkki.
- Anonyymi
Näitä mittauksia on aivan turha tehdä ollenkaan!! Niillä ei ole totuuden kanssa mitään tekemistä, mutta saadaanhan niillä tietysti aikaiseksi aina niin ikävää ja kyllästyttävää toisten haukkumista!
- Anonyymi
Näin tekee. Kolme suurinta tasoissa kokoomus kuitenkin laskee, SDP ja perussuomalaiset nousee 👍
- Anonyymi
Ylen kannatus syöksyy
- Anonyymi
Ylen anti oksettaa 66% :sti.
- Anonyymi
Kannatusmittaukset pitäisi lopettaa tähän kohtaan. Manipuloinnin vaara on liian suuri ennen vaaleja.
- Anonyymi
Eikös kokoomusmoguli Eero Lehden Taloushutkimus Oy ole tehnyt niin ko vuosia???
- Anonyymi
Ellun kanat voittaa vaalit munan mitalla kotkotuksen säestyksellä.
- Anonyymi
Ainakin uutisten taso laskenut huomattavasti , ei puhuta oman maan asioista jotka kansaa kiinnostavat , esim .koronasta ei saa enään mitään tietoa , taisi olla alfa -tv ainoa joka uutisoi kiinnostavia asioita , korona , ukrainan sota ...... yms. , tainnu puhelin soida ylessä taas kerran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus koulussa Ylivieskassa
Nuori puukottanut toista. Onko jollain tietoa mitä tapahtunut? https://www.kaleva.fi/nuori-puukotti-toista-nuorta-ylivieskan-kaisanieme/5438560996668ILONA JAKONEN tuomittiin joulukuussa Etelä-Savon käräjäoikeuden päätöksellä 3 vuoden 8 kuukauden van
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009480846.html Ilona yritti surmata Äitinsä lyömällä veitsellä ja samalla istuen hänen päällään! Suomina22272Martina Muuttaa
Mutta minne? Kertokaa landelle missä sijaitsee tämä upea erkkerillinen asunto.2971725Suomi pulassa työttömien kanssa ? Kelan tuet pois !!
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/e0bf1770-a252-4d9f-8d78-6d74bbc5ca8b Ainut keino lopettaa tämä vuosia jatkunut pelleily on siirtää oikeasti s3201225- 611187
- 156960
Tankkauspalvelu Mustonen/Oulaisten kaupunki
Nyt kaikki yrittäjät ja varsinkin koneyrittäjä ym: - tiesittekö että voitte käydä tankkaamassa Nesteellä Oulaisten kaupungin piikkiin polttoaineet jot18931Farmi-tippuja Jade Nyström paljastaa - Loppukisassa ei puhtaat jauhot pussissa: "Mä itse tiesin..."
Tätä et nähnyt tv:ssä. Yleisurheilija Jade Nyström oli kautta aikain Farmi Suomen nuorin kisaaja. Nyström tekee aikamoisia paljastuksia tippumisensa j9755Nainen, eikö se kerro jotain meidän tunteista
että välillämme oli paljon jännitettä. Välillä pilkettä silmäkulmassa, välillä leikittelyä ja välillä pientä sanailua. Myös naurua ja ehkä itkuakin yk38719