Kaikkk kolme virhemarginaalin sisällä
https://yle.fi/a/74-20020367
Ylen torstaína julkaiseman kannatusmittauksen mukaan kokoomusta äänestäisi nyt 20,8 prosenttia suomalaisista. Kokoomuksen kannatus laski edellisestä mittauksesta 0,8 prosenttiyksikköä.
Ylen kyselyssä kakkosena on SDP, joka nosti kannatustaan 0,8 prosenttiyksikköä aina 19,9 prosenttiin.
Kolmosena tulee perussuomalaiset, sen kannatus nousi edellisestä mittauksesta 0,6 prosenttiyksikkö. Kannatus on nyt tasan 19 prosenttia.
Kolme suurinta puoluetta mahtuvat jo Ylen mittauksessa virhemarginaalin sisään.
Kisan kovenemisesta kertoo se, että kärkikolmikon väliset erot mahtuvat kahden prosenttiyksikön sisään. Kaksi prosenttiyksikköä suuntaansa on myös tutkimuksen virhemarginaali.
– Kolme suosituinta puoluetta ovat kuitenkin nyt entistä tiukemmin nipussa.
Oppositiopuolueet menestyvät yleensä vaaleissa hyvin, mutta pääministeripuolue SDP:nkin kannatus pysyy nyt poikkeuksellisen korkeana
Kokoomuksen käyrä on ollut joulukuusta lähtien alaspäin. SDP on saanut kannatuksensa käännettyä marraskuusta lukien nousuun. PS puolestaan on ollut pieniä notkahduksia lukuun ottamatta nousussa viime vuoden huhtikuusta lähtien.
Myös taistelu punavihreistä äänestäjistä kovenee. Eniten putosi vihreiden suosio. Vihreiden äänestäjiä siirtyi SDP:hen ja vasemmistoliittoon.
Keskustan kannatus ei kohene
Hallituspuolue keskustan kannatus laski Ylen edellisestä mittauksesta ja on nyt 9,5 prosenttia.
Ylen kannatusmittaus: kokoomuksen kannatus sulaa SDP ja perussuomalaiset nousussa
24
95
Vastaukset
- Anonyymi
Sosiaalidemokraatti narahti taas valehtelusta. On se kumma ukko, ei varmaan edes osaa puhua totta. Sillai outo Sosiaalidemokraatti. Kaikkihan ne on tärähtäneitä. hah
- Anonyymi
Kokoomus valehtelee koko ajan, muuten sen kannatus olisi alle 10%.
- Anonyymi
Persut huijaa aina, muistakaa se.
- Anonyymi
Ellun kanat johtaa kokoomusta, munii ja kaakattaa!
- Anonyymi
Kansa antaa tukensa Marinin SDP:lle, demarijohtoisen hallituksen sanoo edelleen toimineen hyvin yli 63%, Sipilän luvut olivat tässä vaiheessa hallituskautta 33%.
- Anonyymi
Kokoomuksella ei tee mitään. Täysin globalisaation puolue.
- Anonyymi
Kuten demarit myös.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten demarit myös.
SDP vastustaa kolmansien maiden halpatyövoiman saatavuuaharkinnan poistoa perussuomalaisten tapaan👍
- Anonyymi
Kokoomua tahtoo EU:n ulkopuolelta satoja tuhansia "töitä tekemään", tämä porukka tulisi lähinnä Afrikasta ja arabimaista. Onhan se nähty kuinka ahkeria työntekijöitä ovat, aivan yhtä ahkeria kuin mustalaiset!
- Anonyymi
Kaikki isot puolueet on globalisaation puolueita.
- Anonyymi
Ei tule Orpo-Petteristä pääministeriä. Ei olisi kannattanut porvaripuolueen johtoon valita turkulaista demaria.
- Anonyymi
Kuka tänä päivänä äänestää kommunistista sdp tä? Eikö historia ja tämänpäivän kaikki tieto riitä osoittamaan mistä on kyse?! Mitä tavoittelemisen arvoista on esim kiinan, pohjoiskorean ja ryssien yhteiskunta mallissa! Sylkekää kommunistia!
- Anonyymi
ryssien yhteiskuntamalli on lähimpänä persuja.
- Anonyymi
Täh, onko sinusta SDP:n rakentama Suomen Pohjoismainen hyvinvointioikeusvaltio muka jotenkin samanlainen kuin Kiinan, Pohjois-Korean ja ryssien yhteiskunta 😄😁😆😅🤣😂
- Anonyymi
Putiinin malli taas vassujen esimerkki.
- Anonyymi
Näitä mittauksia on aivan turha tehdä ollenkaan!! Niillä ei ole totuuden kanssa mitään tekemistä, mutta saadaanhan niillä tietysti aikaiseksi aina niin ikävää ja kyllästyttävää toisten haukkumista!
- Anonyymi
Näin tekee. Kolme suurinta tasoissa kokoomus kuitenkin laskee, SDP ja perussuomalaiset nousee 👍
- Anonyymi
Ylen kannatus syöksyy
- Anonyymi
Ylen anti oksettaa 66% :sti.
- Anonyymi
Kannatusmittaukset pitäisi lopettaa tähän kohtaan. Manipuloinnin vaara on liian suuri ennen vaaleja.
- Anonyymi
Eikös kokoomusmoguli Eero Lehden Taloushutkimus Oy ole tehnyt niin ko vuosia???
- Anonyymi
Ellun kanat voittaa vaalit munan mitalla kotkotuksen säestyksellä.
- Anonyymi
Ainakin uutisten taso laskenut huomattavasti , ei puhuta oman maan asioista jotka kansaa kiinnostavat , esim .koronasta ei saa enään mitään tietoa , taisi olla alfa -tv ainoa joka uutisoi kiinnostavia asioita , korona , ukrainan sota ...... yms. , tainnu puhelin soida ylessä taas kerran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2431776Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys131182Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi1981132Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851085Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60873TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18864- 51806
- 58775
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61753Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva125747