Ukrainassa kuollut venäläissotilaita enemmän kuin kaikissa Venäjän 2. maailmansodan jälkeen käymissä

Anonyymi-ap

Ruumiita tulee 35x nopeammin kuin surullisenkuuluisassa Afganistanin sodassa

Ukrainan puolustusteknologiset innovaatiot ovat osaltaan auttaneet maata sodassa.

maailmansodan jälkeen.

Venäjän invaasio Ukrainaan on muuttunut raskaaksi näännytyssodaksi ja se näkyy tappioluvuissa, kirjoittavat yhdysvaltalaisen ajatushautomo CSIS:n (Center for Strategic and International Studies) tutkijat Seth G. Jones, Riley McCabe ja Alexander Palmer.

Tutkijoiden mukaan Venäjä on menettänyt viimeisen vuoden aikana kaatuneina, haavoittuneina ja kadonneina yhteensä 200 000–250 000 sotilasta. Tähän lukuun sisältyvät niin tavallisiin asevoimiin kuin esimerkiksi Wagner Groupin kaltaisiin palkkasoturiryhmiin kuuluvat taistelijat.

jatkuu
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/venalaisia-sotilaita-on-kuollut-ukrainassa-jo-enemman-kuin-2-maailmansodan-jalkeen-yhteensa-ajatushautomo-ruumiita-tulee-35x-nopeammin-kuin-surullisenkuuluisassa-afganistanin-sodassa/0e604690-d3c0-4ebe-ac2d-8bfc49ea7c91

19

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyviä uutisia.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        😍 ­­N­­­y­­­m­­­f­­­o­­­m­­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17763793C

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Eivät ole hyviä uutisia.

      ...Ovat loistavia uutisia!!

      Venäjän johto joutuu tämän jälkeen oman kansansa tuomitsemaksi.

      Tosin ei pidä luulla että Venäjä VOL2 olisi sen parempi kuin ykkönenkään.

      Aina ne ryssii....

    • Anonyymi

      Ja sinä uskot kaiken mitä media valehtelee. Hyvä sinä👍

      • Anonyymi

        Teitä pietarin pelokkaita röllejä ei usko kukaan.
        Turhaan tänne kirjoittelette, ja vielä huonolla kielitaidolla.


    • Anonyymi

      Onko Ukrainan muusikot eturintamassa, taistelemassa? Suomi lähtee liverpuuliin!😁

    • Anonyymi

      Kun vastassa on hajanaisten vuoristosissien sijasta järjestäytynyt, jokseenkin koulutettu ja nykyaikaisella tulivoimalla varustettu armeija, tappiot ovat suurempia, molemmin puolin.

      Jos Ukrainan armeija olisi vielä paremmin koulutettu ja varustettu, venäläisten tappiot olisivt suurempia ja se olisi jo joutunut vetäytymään enemmän kuin on vetäytynyt.

      Jo kesäkuussa 2022 Toveri peräänkuullutti ase- ja ammustuotannon laajentamista länsimaissa, sillä varastot eivät riitä antaa kunnollista tukea kovin pitkään. Tämä kertoo siitä, että länsi on ollut todellisuudessa heikko itsekään torjumaan Venäjän hyökkäystä, vaan on luottanut ydinaseiden .luoman pelotteen antamaan suojaan.

      Tosin lännen tulivoima, varsinkin ilmassa, on sen verran suuri, että hyökkääjä olisi voinut saada niskaansa heti alussa sellaisen ryöpyn, ettei sota olisi jatkunut kovin pitkään. Alkutaisteluissa ehkä lännen varastot olisivat ehtyneet, mutta myös hyökkääjä olisi kärsinyt niin kovat tappiot, että olisi joko lopettanut tai joutunut pysähtymään pitkäksi aikaa.

      Noin siis periaatteessa. Mahdollinen käytöntä, jos länsi joutuu hyökkäyksen kohteeksi, riippuu tietenkin Naton etukäteen suunnitelemasta puolustusjärjestelmästä ja siitä, kuinka hyvin se käytännössä toimisi hyökkäyksen tapahtuessa. Tiettyjen maiden, kuten Puolan osalta varmaankin jopa suunniteltua paremmin. Heillä on intressi puolustaa maataan ja he ovat panostaneet siihen jonkin verran. Lännestä kokonaisuutena on vaikea sanoa mitään varmaa etukätene.

      • Anonyymi

        Ilman muuta, mutta kannattaa muistaa Ukrainan taistelevan tällä nykyisellä armeijalla, eikä suinkaan haluamallaan armeijalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilman muuta, mutta kannattaa muistaa Ukrainan taistelevan tällä nykyisellä armeijalla, eikä suinkaan haluamallaan armeijalla.

        Noinhan se tuppaa olemaan vähän kaikissa sodissa vähän kaikilla. Niin se on venäläisilläkin Ukrainassa.

        Sota on lähes aina rude awakening.

        On toki poikkeuksiakin. Saksalaiset yllättyivät Toisen maailmansodan alussa omasta kyvykkyydestään, ja niin lienevät tehneet myös Napoleonin sotilaat, ja ehkä myös Bismarckin Saksan verellä ja raudalla luoneet soturit.


    • Anonyymi

      Joka päivä kasvaa venäläisten tappiot 700-1000 kipaletta.

      Ihan perussodassa ilman kummempia manööverejä. Milloinkahan venäjän mummot saapuvat rintamalle kertomaan mitä tehdään seuraavaksi.

      • Anonyymi

        Mummot tulevat rintamalle sitten kun pojanpojat alkavat maasta loppua. Loppua tarkoittaa tietenkin tilannetta, että kaikki, jotka eivät pysty palvelusta välttämään asemansa, suhteiden tai syntyperänsä takia on lähetetty rintamalle.


    • Anonyymi

      https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009427865.html

      Ukraina lähetti lisäjoukkoja ”Bahmutin lihamyllyyn”
      Monet asiantuntijat ovat arvioineet, että Ukraina on jo käytännössä menettänyt Bahmutin. Ukrainan apulaispuolustusministeri vahvisti kuitenkin keskiviikkona, että Bahmutiin on lähetetty lisää sotilaita.

      • Anonyymi

        taistelut ovat aiheuttaneet runsaasti tappioita myös Ukrainalle


      • Anonyymi

        Bakhmut on ollut ukrainalaisille hyvä paikka. Strategisesti ei mitään arvoa. Kaupunki on pieni ja tuhannen päreinä mutta Venäjä haluaa epätoivoisesti saada jotain valloitettua että pravdaan voidaan laittaa värikuva kanteen.

        Pienet ukrainalaisryhmät aiheuttavat massiivisia tuhoja venäläisille. Voisivat tietenkin poistua mutta kun on niin kivaa.


    • Anonyymi

      Yleensä pienenpieni osa kansasta uskoo propagandaan.

      Sellaiset jotka juovat pullonpohjat herättyään ja siirtyvät MV-lehden sivulle.

    • Anonyymi

      Miksei muuten Ukraina kerro omia tappioitaan?

      • Anonyymi

        Et vissiin ole lukenut lehtiä?


      • Anonyymi

        Ukrainalla on hyvä syy. Se tunnetaan termillä OPSEC, l. operaatioturvallisuus.

        -44.Div.-


    • Anonyymi

      Ei mitään, Venäjällä on maailman parhaat koulutuskeskukset.

      Jo lapsena pikku pioneerit ampuivat puupyssyillä. Eivät hätkähdä vanhempana jos sodassa ei asekaan laukea.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6888
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe