Entäs Ukrainan joukkojen koukkaus Venäjän puolelta?

Anonyymi-ap

Jossain Harkovan suunnalla Ukraina on saanut hätisteltyä hyökänneet imperialistisen Venäjän joukot vakiintuneen rajan taakse. Varsinainen sodan rintamalinja Bakmutteineen on sitten kokonaan Ukrainan puolella.

Entäpä, jos Ukrainalla olisi riittävästi liikkuvaa kalustoa tehdä koukkaus vaikkapa juuri sinne Bakmuttiin päin Venäjän puolelta? Olisiko se sotarikos? Ei tietenkään olisi itsessään sotarikos. Kun nyt Ukrainan joukot ovat Hersonin suunnalla alueella, jonka Venäjä ehti julistaa Venäjään kuuluvaksi, koukkaus ei oikein olisi edes sodan eskaloimista. Toki Putin sitä pitäsi sellaisena, kuten äskettäin itki jostain kaappausjutustakin rajan lähellä.

Sotiaallisesti tuollaisessa koukkauksessa saattaisi olla kaksi etua: siinä vanhalla rajalla ei ole mitään suuria joukkojen keskityksiä, kuten vaikkapa Bakmutissa on. Siis "rintaman" murtaminen olisi helpointa sieltä. Sitten Venäjän puolella on pommittamattomia teitä, jolloin moottoroitujen joukkojen eteneminen sujuisi nopeasti. Kun sitten Venäjän puolelta joukot lähestyisivät varsinaista taistelurintamaa, niin ei siellä olisi ainakaan mitään isompia linnoitteita vastassa. Näin miehittäjät joutuisivat "helposti" kahden tulen väliin ja mottiin.

Bakmutin mainitsin, koska se on tunnettu taistelupaikka. Kartasta katsoen sinne koukkaaminen vanhan rajan ympäri olisi mitä ilmeisemmin turhan laaja operaatio (Svatove ehkä parempi kohde), mutta ajatus käynee ilmi. Ja kyse on siitä, olisiko se sodan laajentamista tms.

2

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entä jos tädillä olisi ollut setä, olisiko sitten jäänyt vanhaksipiiaksi?

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😍 ­­­N­y­m­­f­o­­­m­­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17765030v

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6344
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5418
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4274
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4142
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      75
      1233
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1095
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1060
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      880
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe