Suomi oli puolueeton vuonna 1939.
Ukraina oli puolueeton vuonna 2022.
Ja niin moni pienempi maa noiden vuosien välissä.
Mutta kannattiko se?
No ei tasan kannattanut, aina on rysälän rotat tunkeneet rajoille ja rajojen yli eihän ne perkeleet edes tajua termiä puolueettomuus.
Aina ovat sotakiimassaan sortamassa itseään pienempiä ja heikompia maita, valitettavasti vaan se niiden sotiminen on aina terroria siviiliväestöä kohtaan, ne kun eivät pysty puolustautumaan.
Niin että ole siinä sitten puolueeton.......
Ukraina oli puolueeton vuonna 2022.
Ja niin moni pienempi maa noiden vuosien välissä.
Mutta kannattiko se?
No ei tasan kannattanut, aina on rysälän rotat tunkeneet rajoille ja rajojen yli eihän ne perkeleet edes tajua termiä puolueettomuus.
Aina ovat sotakiimassaan sortamassa itseään pienempiä ja heikompia maita, valitettavasti vaan se niiden sotiminen on aina terroria siviiliväestöä kohtaan, ne kun eivät pysty puolustautumaan.
Niin että ole siinä sitten puolueeton.......
Vastaukset 38
Vanhimmat
Venäjällä ei ole käsitettä puolueettomuus .
On vain vihollinen tai " Kremlin käskyvallalle alistettu etupiiri ja vasallialue " jos et suostu venäjän naapurimaana jälkimmäiseen sinusta tulee automaattisesti vihollinen.
Suomi oli puolueeton vuonna 1939.
Ukraina oli puolueeton vuonna ????. Niin. Kukaan ei oikeastaan muista koska Ukraina oli puolueeton, mutta 2022 se on melkei n Naton jäsen, jota statusta se on hakenut nyt ainakin 20 vuotta. Nyt se saa tuntea ainakin natojäsenyytensä lieveilmiöt nahoissaan.
Toivottavasti Suomen hallitus herrat eivät lyö päätään samaan Nato keloon.
Nato tarjoaa hyvän suojan ja liittymisen takana on Suomen kansa!
No on teillä rysäeläteillä kovin ihmeellinen käsitys maailmasta.
Ilmeisesti ryssälän rotat ovat niitä lieveilmiöitä tässä tapauksessa, mutta selitä toki että millä ihmeen perusteella se Ukrainan mahdollinen EU/Natojäsenyys on rysärottien asia tai edes kuuluu sille roskasakille millään tavalla?
Pidätkö sitä säälittävää Kremlin kääpiötä jonain moraalikompassina?
Nato on tarpeellinen niin kauan kuin maailmasta löytyy luonnevikaisia mielipuolia joilla on vielä ydinase ja joiden pitää sotimalla peittää sitä omaa huonouttaan.
Kumpikaan noista maista ei ollut puolueeton vaan täysin Saksan/USA:n ohjauksessa.
Niin tai näin......
Mutta millä lailla se on ryssän asia?
Et kai tosissasi kuvittele että sivistynyt maailma tulee koskaan tekemään tiliä omista asioistaan jollekin surkealle kehitysmaalle tai sen alamittaiselle mielipuoliselle diktaattorille?
Suomalaiset kaukopartiot tekivät sabotaasiretkiä Neuvostoliiton puolelle jo ennen talvisotaa.
Mainilan laukaukset olivat sitten se suomalaisten viimeinen virhe.
Tämänkin jälkeen Neuvostoliitto tarjosi rauhaa, mutta Suomen sotapsykoosissa oleva johto halusi vain sotaa sotaa ja sotaa.
Suomessa vääristellään historiaa enemmän kuin missään muualla maailmassa.
Hauskaa parodiaa. Voisi olla suoraan Kremlistä. 😅
''Mainilan laukaukset olivat sitten se suomalaisten viimeinen virhe.''
No sitten voidaankin ryssän virheenä pitää sitä että myönsivät itse ne laukaukset ampuneensa, tyhmiä kun ovat.
"Mainilan laukaukset olivat sitten se suomalaisten viimeinen virhe."
Tämä ei edes ansaitse vastausta 😁😁😁
Onpa lapsellista trollaamista. Haetko kiksejä?
Juuri näin. USA hyökkäsi puolueettomien maiden kimppuun tälläkin vuosituhannella, kuten Irak, Libya, Syyria ja Afganistan. Suomi osallistui Afganistanin miehitykseen ja on osasyyllisenä mahdollisiin sotarikoksiin. Miljoonat siviilit kuolivat USAn sodissa ja EU oli hajota vuonna 2015. Suomen kimppuun hyökkäsi silloin Ruotsi, työntäen tänne kymmeniä tuhansia siirtolaisia. Penaalin tylsimmät suomalaiset eivät tätä asiaa edes ymmärtäneet ja pistivät varusmiehet kantamaan laukkuja busseihin, kohti 150e/yö hotelli majoituksia.
USA on suurin uhka maailman rauhalle, kuten aloittaja epäsuorasti antaa ymmärtää.
USA ei omien sanojensa mukaan hyökkää, vaan "vapauttaa". Tietysti vapautus tarkoittaa kuulaa ja reikää vapautettaviin, jos eivät omaa etuaan ymmärrä.
Onneksi Suomi liittoutuu maailman kansojen eniten vihatuimman maan kanssa. Jatkossa meidät luokitellaan samanlaiseen ylimieliseen siirtomaaisäntäluokkaan, kuin isäntämme siellä Washingtonissa. Tämä on minusta ylpeyden aihetta, sillä nyt olemme parempia, kuin muut.
"USA ei omien sanojensa mukaan hyökkää, vaan "vapauttaa". Tietysti vapautus tarkoittaa kuulaa ja reikää vapautettaviin, jos eivät omaa etuaan ymmärrä."
Toisen maailmansodan aikaan USA ja venäjä näyttivät maailmalle luonteensa USA lähestyi berliiniä lännestä venäjä idästä .
USA vapautti Euroopan maat joista tuli itsenäisiä demokratian tienn näyttäjiä ja menstyviä länsimaita.
Venäjän joukot tulivat idästä alistivat ja orjuuttivat jokaisen maan ja liittivät näiden alueet itseensä tappaen näistä maista isänmaallisen ja itsenäisyyttä haluavan älymystön sekä pyrkivät hävittämään näiden maiden kulttuurit ja venäläistämään ne .
USA:n vapauttamista maista tuli vauraita kehittyneitä itsenäisiä länsimaita venäjän miehittämistä maista tuli vuosikymmeniä kehitystä jäljessä olevia kehitysmaita .
Tunnemme siis niin venäjän kuin USA:kin ihan tekojen kautta
Kiistätkö USA:n vapauttaneen miljoonia Irakilaisia, Syyrialaisia, Vietnamilaisia, Libyalaisia ja tietysti Afgaaneja hengestään?
Jos kyllä ja kiistät, niin todista, ettei Mylain kaltaisia joukkoteurastuksia ole tapahtunut ja Usa ei hävittänyt Fallujan kaupunkia köyhdytetyn Uraanin avulla.
Todista itse, että kyse oli ”miljoonista”! Aina kun homppeli-Putinisti avaa suunsa ja suoltaa ilmaan lukuja niin vastuu siirtyy kuulijalle!
Ymmärsinkö oikein, että kiistät USAn olevan mitään tekemistä tämän asian kanssa?
Miten niin paljon väärennettyä dokumenttia on sitten tuotettu tapahtumista?
Heh heh....
Venäjä on todistetusti maailman vihatuin maa ja kansa.
Ohitti reilusti kaikki kilpailijansa Ukrainan sikailussa ja tajuttomissa sotarikoksissaan.
Ihmeen vaikeahan sinun on mitään ymmärtää, vaikka saat elättinä Suomessa loisia.
Johtuisiko rysäpellen taustasta ja ala-arvoisista perintötekijöistä?
Kiitos! Tietämättömyytesi on liikuttavaa. Pidä lompakostasi kiinni, sillä muuten lähtee.
Joutuukohan suomalaiset joskus vastuuseen Afganistanin miehityksestä? Mitä luulet? Niinistö Haagin oikeuteen käsiraudoissa ja vartioituna selittämässä, että ei me mitään muuta kuin, tehtiin mitä USA käski.
Niin se ymmärtämättömyyden lyhty vaan loistaa päivä päivältä kirkkaammin.
Heh heh........
Venäjän fasismidiktatuurin imperialistinen hyökkäyssota naapurimaataan Ukrainaa vastaan on selkeä esimerkki siitä, että Vladimir Putinin fasistihallinto kiistää naapurimaittensa itsenäisyyden ja oikeuden elää rauhassa omassa maassaan, ja kun fasistijohtaja Putinin tavoite on Suur-Venäjä, historiallisin rajoin, on syytä muistaa Suomen kuuluneen Venäjän imperiumiin vv. 1809 - 1917, joten Suomen NATO-jäsenyys on keino varmistaa se, ettei Venäjän fasismidiktatuuri yritä samaa Suomelle ja suomalaisille, mitä se yrittää Ukrainalle ja ukrainalaisille, alistaa hyökkäyssodalla oman diktatuurinsa orjuuteen.
Onneksi olemme liittoutuneet USAn kanssa, joka antaa kuulan kalloon jos eivät anna luonnonvarat vapaille jenkkifirmoille ja markkinoille.
Pitäisikö Suomen armeijalle maksaa USAsta, jos lähdemme jelppimään tässä asiassa?
Niinpä. Onneksi on Venäjä ja Kiina, sillä muuten jenkit riehuisivat vailla mitään vastavoimaa.
"Niinpä. Onneksi on Venäjä ja Kiina"
Hei kaikki venäjämieliset muutetaan tästä länsimaisesta Suomesta porukalla venäjälle elämään onnellista elämää rikasta elämää ja jätetään nuo Natottajat yksinään kärsimään Suomen yhteiskunnasta ja köyhyydestä.
Löytyykö kannatusta ?
Haluatko karkoittaa ne, jotka ovat eri mieltä sinunlaisten kanssa? Ja miten ajattelit karkoitukset tehtävän? Kolkutluvun tapaan säkki päähän kadulla, mukilointi, autoon ja itärajalle? Miten?
Mikä se sellainen ''vastavoima'' on mistä ei ole mitään vastustusta?
Vähän sama kun sinä kertoisit tekeväsi töitä, kaikki vain nauraisivat koska tietävät totuuden.
Katukuvaan ei juurikaan tulisi harvennusta niin pienen porukaan karkotuksesta, joten kyllä te saatte jäädä tänne. Sotilaallisen tilanteen mahdollisesti kiristyessä supo sitten huolehtii tarhauksen ohjeistamisesta.
"Haluatko karkoittaa ne, jotka ovat eri mieltä sinunlaisten kanssa? "
Enhän mä mitään karkotuksista puhunut kutsuin vain samanmielisiä lähtemään kanssani idän onnelaan jossa voimme elää yhteiskunnassa ja hallinnon alla joka on meidän venäjämielisten arvoinen ja vastaa meidän arvomaailmaamme.
Hauska juttu etteivät nämä venjänmieliset kelapellet uskalla lähteä sinne ryssälään, vain muutama niistä on koskaan edes uskaltanut käydä siellä.
Eikä yksikään niistä suostu koskaan poistumaan kelan katealueelta.
Tais mennä tunteisiin, kun kolme eri kommenttia piti kirjoittaa, että en mä erimielisiä sittenkään kyydittäisi itärajalle. Lopuksi lässytystä, että pitää lähteä Venäjälle vapaaehtoisesti.
Hyvä juttu, sillä 30-luvulla kyyditsijät otettiin kiinni, heitettiin vankilaan ja pitkäksi ajaksi. Ihan ansaitusti.
"Tais mennä tunteisiin, kun kolme eri kommenttia piti kirjoittaa, että en mä erimielisiä sittenkään kyydittäisi itärajalle."
No minä laitoin alkuperäisen aiheeseen liittyvän tekstin ja kysyn edelleen että miten on eikö me venäjämieliset voitasi yhdessä lähteä idän onnen maahan kuin esi-isämme aikoinaan silloin 1920-1930 luvulla vuolemaan kultaa miksi me täällä itkemme ja haukumme yhteiskuntaa joka ei vastaa arvomaailmaamme kun venäjä jonka yhteiskunnan arvot ovat linjassa omiemme kanssa sijaitsee vain automatkan päässä .
Stalin kohteli todella hyvin silloin 1920-30 luvulla venäjälle muuttaneita Suomalaisia ja uskon että venäläinen arvomaailma kohtelisi meitäkin samoin.
Kelapellelle tiedoksi että palstalla on muitakin kirjoittajia kuin minä ja tuon tasoiselle riittää mainiosti yksikin kommentti.
Tosin voihan se olla vaikea ymmärtää ettei kukaan ole sinun kanssasi samaa mieltä?
Joojoo, selitä sä mitä haluat. Vastaa nyt kysymykseen, että miten meinaatte karkoittaa eri mieltä olevat?
Kuka tahansa persoonasi saa kertoa sen.
Ja toiston kautta.....
No sinähän se olet varsinainen Kremlin sketsihahmo.
#Kenellä on nykymaailmassa varaa puolueettomuuteen?#
Nooooooooo, vaik Sveitsil, Itävalllal, Irlannil ja Ruotsil ja Suomel.