Miten käy Venäjän sodan jälkeen?

Käypä sodassa miten tahansa, jotkin jo tiedossa olevat asiat tulevat määrittämään Venäjän tulevaisuutta.

1. Länsimaiden asettamat pakotteet eivät katoa.
Venäjän energiavienti sakkaa pahasti. Se on ollut Venäjän valtiontalouden keskeinen tulolähde, Enää sitä ei ole.
Venäjälle käy hankalaksi hankkia uusinta länsimaista teknologiaa. Venäjä teollisuus taantuu merkittävästi.

2. Venäjästä on tullut kansainvälisen politiikan häirikkö. Sen arvostus maailmanpolitiikassa romahtaa.

3. Venäläisten vararahastot on syöty. Sota on vienyt Venäjän kansan hyvinvointi- ja eläkerahastot. Väestöllä on odotettavissa pelkkää kurjuutta.

4. Venäjän armeijan kalusto on tuhottu. Enää ei ole Neuvostoliiton aikaisia reservejä, Uuden reservin kokoamiseen ei riitä rahaa.

5. Venäläiset eivät pääse matkustamaan salaisesti ihailemaansa "länteen". Se vituttaa.

6. Kiina ottaa Venäjän raaka-ainevarastokseen. Kiinan syleilyssä tulee ruskipojalle kuuma.

7. Ja vielä se pahin seuraus tästä järjettömästä sodasta: jokin epäilevä ajatus alkaa itää venäläisessä umpiluussa ja johtaa Venäjän valtarakennelman hajoamiseen.

9

194

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja kaiken tuon huonojen vaihtoehtojen valikoiman on saanut vain yksi vainoharhainen mies aikaiseksi.

      • Tuo 7. on itse asiassa oikein hyvä vaihtoehto.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hyvä linkki.

        Lavrov luulee voivansa valehdella ulkomailla kuten hän valehtelee Venäjällä.


    • Anonyymi

      Venäläinen oppii ensin valehtelemaan ja vasta sitten puhumaan.

    • Anonyymi

      Yksi ilmiö on nuorten muuttamien pois Venäjältä. Yksi sen muoto on "synnytysturismi" Argentiinaan, joka myöntää kansalaisuuden maassa syntyneiden perheille:

      https://yle.fi/a/74-20019231

      Venäläiset, joilla on joku "kakkospaikka" Venäjän ulkopuolella, hakeutuvat nyt sinne.

      Ukrainan väkiluku on 30 vuodessa pudonnut 52 miljoonasta noin 32 miljoonaan. Samansuuntainen kehitys on odotettavissa Venäjällä.

      Venäjää kohtaa myös demografinen muutos: 1990-luvun vaikeuksien aikana syntyi harvinaisen pieni ikäluokka, joka näkyy lovena väestöpyramidissä. Toinen lovi on aiheutunut 2022 alkaneesta sodasta, joka on tappanut paljon naimaikäistä miesväestöä ja ajanut muita pakoon ulkomaille. Tämän päälle nuorten naisten haluttomuus synnyttää lapsia 2020-luvun epävakaisiin oloihin toistaa 1990-luvun pienen ikäluokan ilmiön.

    • Anonyymi

      Venäjän väestökehityksessä on tosiaan tilastojen mukaan meneillään samanlainen lasku kuin 1990-luvulla:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Russia

      Tilasto ei edes vielä huomioi Ukrainassa käytävän hyökkäyssodan vaikutuksia väestömäärään. Kuolleisuus on ollut kasvussa ja syntyvyys vähenemässä. 2010-luvun alku näytti tasaantumisen merkkejä ja luottamusta tulevaan, mutta pian sen jälkeen presidentti Putinin toimet ovat heikentäneet näkymiä.

    • Anonyymi

      Venäjä on jo hävinnyt tulevaisuutensa. Tyhjästä sotiminen on huono investointi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      86
      2689
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2253
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1093
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      948
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      819
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      625
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      531
    10. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      36
      527
    Aihe