Saarikolle tuli Lintilästä ongelmä

Annika Saarikon mukaan elinkeinoministeri Mika Lintilän kanssa on keskusteltu Lintilän alkoholinkäyttöä koskevista huhuista kaksi kertaa.Lehden mukaan Lintilän alkoholinkäyttö on puhuttanut myös hallituksessa. Saarikko kertoo IS:lle, että toinen alkoholia koskeva keskustelu käytiin hänen puheenjohtajakautensa alussa syksyllä 2020. Lintilä oli molemmilla kerroilla sanonut Saarikolle, että alkoholinkäyttöä koskevat huhut olivat perättömiä.

Lehden tietojen mukaan Lintilä olisi esiintynyt päihtyneenä useissa tilaisuuksia, kuten muun muassa Ruotsin kuningasparin isännöimällä juhlaillallisella. Lintilä kiisti Iltalehdelle olleensa humalassa.
67125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Saarikon velvollisuus on ollut hoitopaikan järjestäminen Lintilälle.

Työnantajalla on jo lain mukaan velvollisuus puuttua mahdolliseen alkoholiongelmaan. Työntekijöillä on myös ilmoitettava epäilyistään esimiehelle. Työnantaja ei voi puuttua sellaiseen asiaan, josta hänellä ei ole tietoa, mutta piittaamattomuus voidaan katsoa jopa työturvallisuusrikokseksi.

Päihdeohjelman ja mahdolliset puhallutukset antavat työnantajalle mahdollisuuden varhaiseen puuttumiseen työntekijän ongelmaan. Päihdeohjelmalla voidaan yhteisesti sopia hoitoon ohjaamisesta tarvittaessa. Luonnollisesti kyse on myös työturvallisuudesta, mutta toiminnalla voi olla suuri vaikutus työntekijän tulevaisuuteen ja toipumiseen.

1Äänestä
  • Mikä hoitopaikka?ei Lintilä sairas ole mutta on ehkä viinariippuvaisuus on.Lopettaa sen ryypiskelyn ja se on siinä,ite se sitä viinaa suuhunsa kaataa eikä muut.Jos ei lopeta niin potkut ja toinen tilalle,ihan niinkuin on tapana muillekkin tehdä.

    Äänestä



Kunpa puolueellamme olisikin vain Lintilän alkoholiongema, mutta kun on myös puolejohdon ravitsemusongelma.

1Äänestä

Aikamoista että sama Saarikko aikoi vielä kuormittaa Lintilää puolustusministerin kakkossalkulla samaan aikaan kun nämä tapahtumat ovat olleet käynnissä. Kertoo kyllä paljon Annikan arvostelukyvyn puutteesta. Onneksi Mikko ja puoluekoneisto kävelivät Saarikon ylitse ja Savola pääsi hoitamaan puolustusministerin tointa Lintilän sijaan.

Äänestä
  • Lintilä on parasta pitää kaukana pyssyistä, täräyttää vielä omaan jalkaansa!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Lintilä on parasta pitää kaukana pyssyistä, täräyttää vielä omaan jalkaansa!

    kepussa ratkaisee vain oma PELIN POLITIIKKA vaikka maa olisi vaarassa!

    Äänestä

  • Totta, olisi ollut kaksi viinakaappia käytettävissä.

    Äänestä

Sipilä on keskustan ongelma numero yksi.

1Äänestä
  • Niin on.

    Äänestä

mies kun ei voi perustella käytöstään sukupuolen perusteella kuten naiset,

Äänestä
  • Persupösilö, ole kerrankin hiljaa ja yritä käyttäytyä niin, ettei sinun tarvitse selitellä tonttuilujasi parhain päin. Yritätkö vieläpä uhriutua?

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Persupösilö, ole kerrankin hiljaa ja yritä käyttäytyä niin, ettei sinun tarvitse selitellä tonttuilujasi parhain päin. Yritätkö vieläpä uhriutua?

    En ollut tuo edellinen kirjoittaja. Mutta eiköhän tuo kirjoittaja viitannut nykyisen pääministerin kännisekoiluihin. Ei kai siinä mitään uhriutumisia ollut. Ja miksipä hänen olisi tarvinnut olla persu; ihan minkä puolueen ihmiseltä tahansa tuollaisen kommentin olisi voinut saada.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Persupösilö, ole kerrankin hiljaa ja yritä käyttäytyä niin, ettei sinun tarvitse selitellä tonttuilujasi parhain päin. Yritätkö vieläpä uhriutua?

    Mikä pakkomielle sinulla on persuihin? Näetkö niitä kaikkialla, jopa keskustan keskustelupalstoilla jossa puhutaan Lintilan alkoholinkäytöstä? Mitäpä jos pysyttäisiin itse keskustelunaiheessa ja jätettäisiin noi ala-arvoiset haukkumiset vähemmälle?

    Äänestä

Eikä pelkästään Saarikolle, vaan koko keskustalle näin vaalien alla. Ei tuo puolueen surkeita kannatuslukuja ainakaan nosta.

1Äänestä

Olin heti varma Lintilän lähettämistä meemeistä.Sanna Mairinista.Tiedenkin lähetti hilpeänä humalassa..Rapulan iskiessä teki hätä valheen , puhelimensa kaappauksesta.Keskustan täytyisi suorittaa suursiivous johtoportaassa.Tuhoavat itse itsensä.Tosin en ole siitä erityisen huolestunut.Ehkä parempi niin.

1Äänestä
  • Olet kyllä siinä ihan oikeassa että tämä uutinen kyllä laittaa whatsup meemikohun ja selitykset kaapatusta puhelimesta aivan uuteen valoon.

    1Äänestä

Saarikko vois lopettaa tuon ahmimisen,on varmaan maksa huonommassa kunnossa mitä Lintilällä,ja Lintilä vois tietysti lopettaa juomisen,simppeli homma.

1Äänestä

376 Markus Kuotesaho

Äänestä
  • Luulin Kirsti Paakkasen kuolleen?

    Äänestä

Lintilän pitää siirtyä valkovenäläisiin ja kehua Saarikolle niiden suurta maitopitoisuutta.

1Äänestä

Missä kepu, siellä ongelma.

Äänestä
  • Keskustan täytyisi suorittaa suursiivous johtoportaassa.Tuhoavat itse itsensä

    Äänestä

Lintilä on kuin palstan "(p)sotilas", ongelma jo syntyessään..

Äänestä

Kepun ongelma on alle 10 prosentin kannatus.
Jo vain, keskusta ei enää olekaan paras ja poistunut on jo sekin höpöttäjä, joka jaksoi muistuttaa Matti Vanhasen olevan kaikkien aikojen suosituin pääministeri. Tosin tuo viimemainittu höpöttäjä korjasi hokemaansa, kun kysyttiin, mistä saakka tuollaista suosiota on mitattu ja eikö edes "Timo" yltänyt Vanhasen lukemiin?
Vanhanen oli sen jälkeen mittaushistorian ajan suosituin pääministeri, mutta nykyään Marin on tainnut ylittää jo Vanhasen lukemat reilusti.

Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    Luottopakki Vanhanen puolustuslinjaan Lintilää suojaamaan?

    "Matti Vanhanen kommentoi Mika Lintilän alkoholikohua Ylen Ykkösaamussa: ”Tässä on ajojahdista kyse”

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/95bdd228-db01-4663-b898-a67cde59056c

    "Matti Vanhanen ei koe Mika Lintilän alkoholikäytön olleen ongelma yli 20 yhteisen työvuoden aikana."

    Iljettävää, mutta mitä muuta punakepulaisilta rähmillään odottavilta voi pyytääkään.

    Lintilä pitäisi ohjata hoitoon eikä puolustella selvänäkin helposti nähtävää ongelmaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    Luottopakki Vanhanen puolustuslinjaan Lintilää suojaamaan?

    "Matti Vanhanen kommentoi Mika Lintilän alkoholikohua Ylen Ykkösaamussa: ”Tässä on ajojahdista kyse”

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/95bdd228-db01-4663-b898-a67cde59056c

    "Matti Vanhanen ei koe Mika Lintilän alkoholikäytön olleen ongelma yli 20 yhteisen työvuoden aikana."

    Kepun ongelma on alle 10 prosentin juomat Lintilän viinakaapissa. Pelkkää litkua välillä
    JOTAIN KUOHUVIINILITKUA
    ILTALEHTI IL

    Lintilä ulkoisti alkoholiostot sihteerilleen, joten IL kysyi asiaa muiden ministereiden sihteereiltä. Heidän mukaansa ministerin viinakaappi ei ole enää oikein tätä päivää, mutta oli vielä ”joskus Kekkosen aikoihin”.

    Kysymys ministerin viinakaapista huvittaa selvästi osaa sihteereistä.

    – Kuohuviinipullo saattaa olla jääkaapissa, jos sellainen on sattunut jäämään yli jostain tilaisuudesta, yksi sihteereistä tiivistää IL:lle.

    Äänestä

IL:n alkuperäisessä jutussa myös keskustan omat edustajat ovat kertoneet ministerin juomatavoista, joten en kutsuisi tätä ajojahdiksi, kun puoluetoveritkin ovat tilanteesta huolissaan.

Äänestä

Vanhanen yritti estää ettei tuppeensahattu mordian saisi keryoa omasta sukupuolielämästän Van ha sen kanssa

Eli nut Vanhasella pilkisti rivien välistä takavuosien oma kokemus jouduttuaan lautakasasta ja morsiamesta huomion kohteeksi mediassa.

Se on näillä politiikoilla aina omasta mielestään kyse ajojahdista, kun heidät nostetaan kyseenalaisista taipumuksista tikun nokkaan. Kyllähän nyt suomalaiset ottavat ihan silkkana toteamuksena mieltymyksen alkoholin käyttöön. Ei se aina ole ajojahti, jos nousee otsikoihin.

Äänestä

Nyt on toimittajilla taas ministeriviinan paluun päivät edessä

Juomia toimitettiin muun muassa kahteen Orpon sotea koskevaan tilaisuuteen, joista toinen oli kokoomuksen toiminnanjohtajien kokous.

Äänestä

Joku vuotaa kaikki kepun sisäiset keskustelut iltapäivälehdille. Osin tämä liittynee vaalipiirin istuvien kepuedustajien epätoivoiseen kisaan siitä, kuka lähtee huhtikuun alussa, kun kaikki eivät näillä kannatusluvuilla jää. Mutta suuremmassa kuvassa kyse lienee yksinkertaisesta vaihdantataloudesta. Joku niljake ilmiantaa puoluetovereitaan ja saa vastineeksi palveluksia toimittajilta

https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-kommentoi-lintila-kohua-kun-kepun-jasentenvalista-selkaanpuukotusta-katselen/

Äänestä
  • Keskustan tv-vaalimainos ETEENPÄIN ei ole huono eli menettelee kivasti
    Se on kopiotu sosialidemokraateilta Eespäin eespäin ...

    Erikoinen sosialidemokraatti Mussolini siirtyi kommu nistilehdestään demarilehden Eespäin Avanti päätoimittajaksi vuosiksi 1912 - 1914

    Äänestä

UUSI VÄITE. LINTILÄ PÄÄSI TILAISUUDESTA OMIN VOIMIN

Ministeri Mika Lintilän epäillään pitäneen valtiovallan tervehdyspuheen päihtyneenä

Tilaisuus järjestettiin viime vuoden vapun alla Helsingissä. Ylelle kerrotaan, että elinkeinoministeri Mika Lintilä piti hieman sekavalta vaikuttaneen puheen ja tuoksahti alkoholilta.

Juhlaseminaarissa esiintyi useita muun muassa eri ministeriöiden ja puolueiden edustajia. Lintilä toi tilaisuuteen valtiovallan tervehdyksen varsinaisen ohjelman jälkeen eli hän oli työtehtävässä ministerinä ja valtiovallan edustajana.

Ylen haastattelemat henkilöt haluavat pysyä nimettöminä asian arkaluontoisuuden vuoksi.

Toisen lähteen mukaan Lintilä sai lopulta pidettyä noin 15 minuuttia kestäneen puheensa aikataulussa ja

poistui paikalta heti sen jälkeen omin voimin.

Äänestä

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009434720.html Ja Lintilän viinakaappi on täytetty ministeriön eli veronmaksajien kustannuksella. Kosteaa kepuperinnettä parhaimmillaan. Ihan tulee viinanhuuruinen Ahti Karjalainen mieleen sieltä suomettumisen ja kekkoslovakian ajoilta.

Äänestä

YLE:n luetuin uutinen juuri nyt:

Ylen tiedot: Ministeri Mika Lintilän epäillään pitäneen valtiovallan tervehdyspuheen päihtyneenä

Ylen tietopyynnöllä hankkimien lasku- ja kuittijäljennösten mukaan Lintilän sihteerin luottokortilla oli ostettu aiemmin samana päivänä Helsingin Stockmannin Alkosta kaksi pulloa kuohuviiniä sekä konjakkipullo

Lintilän lähtölaskenta näin vaalien alla sopivasti käynnissä. Mutta alkoholismi on sairaus ja kunnon johtajan pitäisi olla tarpeeksi osaava että osaisi ohjata alaisensa hoitoon. Ilmeisesti Saarikon johtajuus ei riitä tähän?

Äänestä

Ei yllätä yhtään, olisiko kollegat kyllästyneet hyysäämään kännistä Lintilää.

Äänestä

HS selbityksen mukaan Lintilä on aika usein päässyt omin voimin kotiin

Osa HS:n lähteistä kertoo nähneensä Lintilän olleen humalassa työtehtävissä. Humalatilalla on viitattu pääasiassa siihen, että Lintilä on selvästi jonkinasteisessa humalassa, mutta ei kuitenkaan voimakkaasti päihtynyt.

Äänestä

En ole koskaan ollut niin päihtynyt, että se olisi vaikuttanut työhöni, arvio Lintilä itse. Sanokaa yksikin alkoholisti joka olisi itsestään erimieltä.

Äänestä

Selvisi sitten sekin, että miksi puhui kuin toiseen poskeensa puhaltaen, sehän oli humalassa.

Äänestä

Kuis onkaan että kukaan muu ei ole edes olettanut viinankanssa läträämistä Lintilän työaikoina ? Muut kansanedustajt arvelevat että Saarikko potee alemmuuttaa ja haluaa puukottaa ns selkään ja kiusata miestä . Sehän jokanaisen haave ja joiltain se onnstuukin .

Äänestä

ILTALEHTI
RYYPISKELY ON YMMÄRRETTÄVÄÄ ULKONA KOSKA KAAPPI POISTETTIIN

Mika Lintilällä oli veronmaksajien rahoittama viinakaappi työhuoneessaan – nykyisillä ministereillä ei ole
Elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk) työhuoneessa oli vielä viime kaudella viinakaappi, mutta Sanna Marinin (sd) hallituksen ministereillä ei sellaista ole.

Äänestä

HESARI
Lintilä joutui vaikeuksiin koska kaappia ei täytetty riittävän usein loppuvuodesta 2018

Helsingin Sanomien mukaan Lintilällä oli Juha Sipilän (kesk) hallituksessa omassa virkahuoneessaan "alkoholivarasto”, jota täydennettiin sitä mukaa kuin se tyhjeni.
– Kahden vuoden aikana Alkon myymälöistä ostettiin 40 pulloa vahvaa alkoholia, tyypillisesti konjakkia 0,7 litran pulloissa. Mukana oli myös giniä ja viskiä. Lisäksi myymälöistä ostettiin yli 30 pulloa erilaisia viinejä, HS kirjoitti jutussaan.

Veronmaksajien rahoilla tehtyjä ostoja ei lehden mukaan eritelty muuten kuin että ne olivat ”ministerin juomia”, tai ministerin ”juomavaraston”, ”juomakaapin” tai ”tarjoilukaapin” täydentämistä.

Lintilän mukaan varaston täydennykset loppuivat loppuvuodesta 2018

Äänestä

Yksi Kepun salaliittoryhmistä savusti taas yhden kilpailijan pois politiikasta.

Äänestä

Saarikko vihaa Lintilää.

Äänestä
  • Näköjään. Lintilälle tuli Saarikosta ongelma. Ei kestänyt sitä selvin päin.

    Äänestä

Saarikko on opportunisti.

Äänestä

Lintilä ei kauan yhden jallupullon kanssa tunaroi.

Äänestä

Saako Saarikon syömishäiriöön puuttua?

Äänestä

Whatsappkohussa LINTILÄ PALJASTUI MYÖS UNIPERVALEHTELIJAKSI

Keskustan omistusohjausministeri Mika Lintilä sai aikanaan tiedon Fortumin uniperkaupoista vain varttituntia aiemmin ennen kaupan julkistamista, vaikka näyttää olevan Whatsapp – farssin tietojen mukaisesti Fortumin yhteiskuntasuhteiden johtajan Hyvärisen kanssa hyvin tilanteen tasalla jo illanvietonkin perusteella

Kaverit keskenään

Äänestä
  • Lintilä on pärjännyt ministerinä oikein hyvin ryypätessäänkin
    useimmiten päässyt kotiin omin avuin

    LINTILÄN RYYPPYKAVERIT PUOLUSTAVAT, emme sylje lasiin

    Gustafsson sanoo, että sen enempää hän kuin Lintiläkään eivät niin sanotusti sylje lasiin.
    – Mika ja minä emme kumpikaan kuulu minkään valtakunnan raittiusseuraan.

    Muutenkin ex-kansliapäällikkö puolustaa Mika Lintilää: "Me molemmat juomme usein ruuan kanssa alkoholia ja joskus juomme ilman ruokaakin” Krapulassa ruoka ei maistu

    LINTILÄN TEHTÄVÄT OVAT NIIN SUORAVIIVAISI ETTEIVÄT NE PIENESTÄ KÄNNISTÄ VAARANNU

    Entinen kansliapäällikkö Jari Gustafsson puolustaa Mika Lintilän (kesk.) toimia Facebook-päivityksessään. Gustafsson sanoo, että hän ei kertaakaan epäillyt alkoholin käytön vaarantaneen Lintilän kykyä suoriutua yksinkertaisista toimista

    Äänestä

Hesari: LINTILÄN RASKAS VIERAILU RUOTSIIN, HAETTIIN HOTELLILLTA ERITYISKULJETUKSESSA, pikkuserkku piilossa

SEKAANTUI NAUHIHIN JA PIKKUSERKKUUN. Ei pystynyt pukemaan frakkiakaan. Kireä rako. Naispikkuserkkua ei ole löydetty etsinnöistä huolimatta

Presidentin johtama vierailu tapahtui vuoden 2022 toukokuussa herkkään aikaan, kun Suomi ja Ruotsi päättivät Natoon hakemisesta

Suurlähettiläs vahvistaa: Lintilä myöhästyi, ruotsalaiset joutuivat kysymään perään historiallisella vierailulla

Lintilä haettiin hotellihuoneestaan sen jälkeen, kun tavoittelu ei ollut tuottanut tulosta

LINTILÄN OMA selitys läheltä piti -tilanteelle oli frakin pukemisen hankaluudet ja kireä rako. Aika kortilla

”Mehän tulimme hirveän myöhään sinne hotellille, ja sitten äkkiä frakin vaihtoon. Ja sitten olin saanut tämän Ruotsin kuninkaan nämä nauhat "

Lintilän mukaan
hän ehti tapailla ennen illallista hotellilla myös naista, joka ei kuulunut Suomen delegaatioon, paikalla olleet lähteet sanoivat nähneensä hotellilla ministerin seurassa nuoren naisen.

Lintilä sanoi HS:lle lauantaina, että kyseessä oli hänen pikkuserkkunsa. ”Joo, minun pikkuserkku. Sen voit vaikka tarkistaa.” Lintilä kieltäytyi viimeksi tiistaina kertomasta tarkistettavan nuoren naisen nimeä

HS on toistuvasti yrittänyt kysyä pikkuserkun nimeä tarkistaakseen tapahtumien kulkua.

Äänestä

Uskomatonta, että.kyseisen ministerin asiatonta ja noloa käyttäytymistä väheksytään ja salaillaan.

Äänestä

Lintilä on kokoaan suurempi ongelma.

Äänestä

LINTILÄN SUUTA KUIVASI JA HÄN TARVITSI LONKEROT, HS ja IS

Jokaisen suu voi kuivua

Lintilä kertoi lonkeron juomisesta Ruotsin-lennolla ja on myöntänyt aiemmin HS:lle juoneensa

Pysähdyttiin kaupassa janoa sammuttamaan

Lintilä sanoi Ilta-Sanomille, että Kaikkonen haki kaksikolle kaupasta lonkerot matkalla lentoasemalle. Lintilän mukaan tämä toi ne taskussaan ja he siten juhlistivat eduskunnan Nato-äänestystä.

Juhlistus tapahtui pääosin auton penkillä ja jatkui perillä siten, että Ruotsin ulkoministeriö oli joutunut kyselemään Lintilän perään, koska Lintilä myöhästyi tilaisuudesta, johon oli lentänyt. Hänet jouduttiin viemään hotellilta paikan päälle auton perässä piilossa

Äänestä

Keskusta on erikoistunut näihin peräkontti kuljetuksiin, sillä Sipilän aikaan sitä harrastettiin pääministerin virka asunnolle salaisiin kepulointiin, Soinin jatkopestiä varmistamaan, siis miettikää oikeesti peräkontin kautta .

Äänestä

Maaliskuun aikana tulee käytäntöön Lintilän sorvaama sähkötuki palautus kuluttajille, ei tarvitse tehdä mitään , tuki palautuu automaattisesti tilille, sanoo Lintilä.

Äänestä

Säälittävää tuo kepun rimpuilu kannatuksen laskussa..

Äänestä

Lintilä jatkaa hervotonta vää risteilyä
Lintilän viinatilaukset firman piikkiin jatkuivat ainakin vuoteen 2022 asti, kun Lintilä itse kertoi niiden loppuneen jo 2018. 

Yksi narahdus lisää pitkässä saagassa, jossa Lintilän puheet ammutaan yksi toisensa jälkeen alas. Totta kuin Etelä-Afrikassa kaapattu tili ja pukeutumiseen liittyvä tekninen ongelma.

HS: ”Alkoholia on ”poikki viheltämisen” jälkeenkin ostettu ministeriöstä toimitettujen kuittien mukaan ”elinkeinoministerin edustuskäyttöön”, ”edustusvaraston täydennykseksi” sekä ”elinkeinoministerin juomavaraston täydennykseksi.”

Äänestä

Saavatkohan Lintilän selviämään äänestykseen menness?

Äänestä

LINTILÄ ON USEIN PYSTYNYT TULEMAAN TÖIHINKIN juoppopäivien jälkeen ilman vahinkoa. Nimittäin joka päivälle ei ole paljon tai ollenkaa tehtäviä

Lintilän antamat väärät tiedot johtuvat siitä

että hän luuli että oikeat eivät ikinä tule ilmi kun ne oli kirjattu vessapaperiin ja hän muistaa pyyhkineensä niillä pöydän tai preseensä ei muista varmuudella kumman tai molemmat

Sihteerien alkoholiostot eivät olleet tulleet alkuperäisen tietopyynnön mukana, koska niitä oli kirjattu virheelliselle toimintayksikölle. Näiden vessakuittien myötä alkoholia on ostettu tarkemmin määrittelemättömään edustuskäyttöön vuosina 2017–2022 ainakin yli 3 500 eurolla

Äänestä

LINTILÄN KAKKOSVAIMO ALKAA NÄKYÄ

Suomen elinkeinoministeri Mika Lintilän salasuhde

jatkunut jopa kymmenen vuoden ajan. Lintilän niin kutsutusta kakkosvaimosta tosin on huhuiltu toimittajapiireissä jo pitkän aikaa

MITEN tuon luokan julkisia salaisuuksia olisi mahdollista pitää vielä nykypäivänä piilossa

onko suhde säästetty,
salasuhteen kaltaiset kortit säästetään tilanteisiin, joissa henkilöstä halutaan päästä eroon.


SEISKA
Lintilällä on ollut jo yli kymmenen vuotta suhde keskisuomalaiseen keski-ikäiseen naiseen, jota kutsutaan yleisesti Mikan kakkosvaimoksi, Seiskalle kerrotaan.

Lintilän vaimo on Pirjo Pikkukangas-Lintilä, jonka kanssa Mika on ollut naimissa vuodesta 1993 lähtien. Heillä on kaksi aikuista lasta.

Äänestä

Lintilä juttu on huuhaata.

Mutta persuilla on ehdokkaana mm. rattijuoppo Raija Leppäharju.

Äänestä

LINTILÄ ON NUUKA MIES EIKÄ OSTA BLOODY MARYJA. Omalla rahalla
Seiska uutisoi jo vuonna 2018, kuinka Mika vingutti valtion luottokorttia Sipilän hallituksessa eniten. Tuolloin elinkeinoministerinä ollut Mika törsäsi valtion rahoja satojen eurojen taksikuluihin ja hienoihin illallisiin.

Mikan luottokorttilasku oli 17 703 euroa, kun esimerkiksi tuolloisen pääministeri Juha Sipilän luottokorttilasku oli pyöreät nolla euroa.

Luottokorttilaskussa huomiota herätti se, että ainakin tuolloin hän oli mieltynyt varsin kalliisiin Bloody Mary -drinkkeihin, joita hän oli lipitellyt ilmaiseksi valtion piikkiin.

Äänestä

LINTILÄ ON KEHITTÄNYT NUUKAN MIEHEN JUOMAKOMBON
kertoo Seiska kuvin

Kun juo omilla rahoilla ja kaljasta ja ei pääse kunnolla vauhtiin ja viinamaksaa, tutkivan eli vierestä
seuranneiden kuvaajakansalaisten mukaan Lintilän juomakombo on tyyppiä
nuuka


Esimerkiksi Lintilä nähtiin kuvassa toissakesänä Kalajoella ravintola Beach Rosé:n terassilla naukkailevan oluttuopillista, niin ikään kyytipoikanaan snapsilasillinen
Nousuhumala otetaan snapsilla ja sitä ylläpidetään tuopilla

Näin se homma osaajalla etenee

Äänestä

Ketjusta on poistettu 27 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Annika Saarikon mukaan elinkeinoministeri Mika Lintilän kanssa on keskusteltu Lintilän alkoholinkäyttöä koskevista huhuista kaksi kertaa.Lehden mukaan Lintilän alkoholinkäyttö on puhuttanut myös hallituksessa. Saarikko kertoo IS:lle, että toinen alkoholia koskeva keskustelu käytiin hänen puheenjohtajakautensa alussa syksyllä 2020. Lintilä oli molemmilla kerroilla sanonut Saarikolle, että alkoholinkäyttöä koskevat huhut olivat perättömiä.

Lehden tietojen mukaan Lintilä olisi esiintynyt päihtyneenä useissa tilaisuuksia, kuten muun muassa Ruotsin kuningasparin isännöimällä juhlaillallisella. Lintilä kiisti Iltalehdelle olleensa humalassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu