”Mitään en oo ottanu paitti jaloviinaa”. Kepu. Ajojahti. En muista. Keskustelu. Kiistän. Tilin ”kaappaus”. ”Ei oo vaikuttanut”. Pari saunakaljaa. Kännissä. Ahti Karjalainen. ”Ei oo ongelmaa”.
Saarikko myöntää IS:lle keskustelleensa Lintilän kanssa alkoholinkäyttöön liittyvistä huhuista – viimeksi joulukuussa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009432676.html
Ilta-Sanomien tietojen mukaan elinkeinoministeri Mika Lintilän alkoholinkäyttö on puhuttanut hallituksessa ja pääministeri Sanna Marin on joutunut siihen puuttumaan. Lintilä kiistää väitteet päihtyneenä työskentelystä.
Joutuuko Lintilä nyt alkoholitestiin median vaatimuksesta tasapuolisuuden vuoksi?
Saarikko myöntää IS:lle kesustelleensa Lintilän kanssa tämän alkoholinkäytöstä
23
57
Vastaukset
- Anonyymi
siinä vaiheessa pitäisi hälytyskellojen soida, jos ei muista lähettäneensä meemiä kännykällä. Mutta vaikeahan se on myöntää, itselleen varsinkin, että elämänhallinnassa on ongelmia.
- Anonyymi
Kyllä Kepu-Lestat viinaa ottaa, on tuo nähty, kun on Suviseurat pidetty, niin Tyhjiä Viinapulloja kerätään tuhansia ! nii että kukahan ne tyhjentää vai viekö ne sinne tyhjiä pulloja ?
Että ottaa ne ja ottaaki kunnolla ! - Anonyymi
Lintilä ei muista meemiä koska oli kännissä lähettäessään sen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Kepu-Lestat viinaa ottaa, on tuo nähty, kun on Suviseurat pidetty, niin Tyhjiä Viinapulloja kerätään tuhansia ! nii että kukahan ne tyhjentää vai viekö ne sinne tyhjiä pulloja ?
Että ottaa ne ja ottaaki kunnolla !Totta kuvaamasi pullomeri tuli nähtyä 80-luvulla Hämeenlinnan pohjoispuolella.
- Anonyymi
Onko suomalaisissa ja mediassa Pisa-testin tulokset nähtävissä: 1.Lintilän päättäessä koronan alussa 1.000 mrd€ avusta yrityksille mainostusrahaa (Ei melua), 2. Lintilän todettua ruoan hinta nousee 100 % (Ei melua), 3. 1 kuvan lähettäminen puoluekavereille (vähän ihmettelyä) 4. Lintilän illanistujaisissa ottamista alkoholipaukuista (Suuri melu).
- Anonyymi
Eduskunnan puhemies Matti Vanhanen (kesk.) sanoi Yle TV1:n Ykkösaamussa lauantaina. "Olen Mikan kanssa ollut työtoveri vuodesta 1999 asti, kun hän tuli eduskuntaan ja tavannut häntä sekä eduskunnan sekä valtioneuvoston työssä. En ole kertaakaan havainnut, että hänen työntekonsa olisi häiriintynyt tästä."
"Suomessa ei ole kieltolakia. Minä en käytä alkoholia, mutta en myöskään moralisoi muiden käyttöä, tässä on selvästi ajojahdista kyse, Vanhanen sanoi Ykkösaamussa."
Miten eduskunnan puhemies kommentoi pääministeri Sanna Marinin biletystä kesällä - en ainakaan minä muista häneltä kommenttia ajojahdista, mutta eihän puoluekaan ollut oma.- Anonyymi
Kepu Vanhasen mielestä kepu Lintilä saa olla kännissä työajalla kunhan vain hommat sujuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepu Vanhasen mielestä kepu Lintilä saa olla kännissä työajalla kunhan vain hommat sujuu.
Saarikko saa notkua rauhassa jääkaapilla, niin hommat sujuu toisaalla paremmin.
- Anonyymi
Ettei vaan ollut rinnakkaiskäyttäjä joka oli humalassa.
- Anonyymi
Tuntuikohan Matti Vanhasesta pahalta kun piti puhua palturia ja yrittää pelastaa puoluetoveri Lintilä.
- Anonyymi
Lintilän jallupullo on kuulemma kaapattu tai ainakin joku on rinnakkaisjuonut sen.
- Anonyymi
Vakava juddu.
Löytyy Saarikon jääkaapista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vakava juddu.
Löytyy Saarikon jääkaapista.Syytämme siis rinnakkaiskäyttäjää jaloviinahuikista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syytämme siis rinnakkaiskäyttäjää jaloviinahuikista
Ai, Mäkystä pitäisi syytää Marinin juop-ottelusta?
Otetaan KOLMIOTTELU sitten Kolmestaan kännätkää voittaja saa
en tiedä mitä
- Anonyymi
Lintilä kertoi maaseudun tulevaisuudelle keskustelleensa vakavasti kolestroolista Saarikon kanssa.
- Anonyymi
Marin senisjaan sanoi että biletys väsyttää kun töihn piti palata.
- Anonyymi
"Saarikko myöntää IS:lle keskustelleensa Lintilän kanssa alkoholinkäyttöön liittyvistä huhuista"
Lintilän alkoholin käytöstä ei olisi paljon ollut keskusteltavaakaan mies kun on raivoraitis.
Nykyisin niin helppo tehdä noita kuvamanipulaatioita missä jallupullo ilmestynyt kuin tyhjästä edustajan huulille.- Anonyymi
Raivotaitis mies kertoi nauttineensa Fortumin johtajan kanssa alkoholiannoksia ravintolassa kun WhatsApp meemi lähti tämän mukana olleesta puhelimesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raivotaitis mies kertoi nauttineensa Fortumin johtajan kanssa alkoholiannoksia ravintolassa kun WhatsApp meemi lähti tämän mukana olleesta puhelimesta.
Alkoiko se dokaaminen siis tuon meemin lähettämisestä?
- Anonyymi
Saarikko tukee omiaan, siinähän ei ole mitään uutta.
- Anonyymi
Saarikko mainitsi lausunnossaan, ettei hänen tietoonsa ole tullut tapauksia, joissa alkoholi olisi "vaikuttanut työntekoon".
- Anonyymi
Saarikon kepu on Auringonlaskun puolue...
Bye, bye!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"648864Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545554Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1274996Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään103859Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853460Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533369Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä362711En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102661Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392603- 241727