Eipä näköjään hyvältä näytä
Anonyymi-ap
1581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suomella ole mitään hätää !! Suomi vahva EU n ja kumppanimaiden kanssa !! Eikä meitä
lähiaikoina uhkaa mikään !!
Eikä Suomi ja Ruotsi näytä pääsevän koskaan naton täysiverisiksi jäsenvaltioiksi.
Köyhyys Usan juoksupoikana!
Noinhan se juuri menee.
Valtio nimeltä Suomi on selkeä EUn nettomaksaja ja Unkari on selkeä EUn nettosaaja.
Saajana Orban jakaa lähipiirilleen ja kannattajilleen Unkarin maaseutuväelle avokätisesti Suomen ja muiden EUn nettomaksajien maksamia miljardeja euroja, ja tämän vuoksi juuri Orban voittaa vaaleja Unkarissa toisensa perään ja pysyy vallassa kiinni.
Suomen natojäsenyyshanke saa nyt vain surkean lopun.
Peli on Suomen osalta oikeastaan jo pelattu. Naton ulkopuolella käytävään sotaan luotettu jäsenyyshanke kaatuu, ja nato itse rakoilee kovasti omista liitoksistaan.
Suomen natojpellet on torpattu, hyvä niin.
Suomi on suhmuroinut asiansa niin perusteellisesti, että sitä on vaikeaa edes selittää sanoin.
Kansa on laitettu kärsimään, kuinkas muuten ja tulevaisuus ei ole sen parempi.
Pien ja keskisuuret yrittäjät tekevät konkursseja ja itsemurhatilastot sen kertovat.
Että aikamoista ironiaa on vielä hokea, 'maailman onnellisin kansa'.
Unkarin hallitus ei halua syventää konfliktia Ruotsin ja Suomen kanssa ennen ministerineuvoston äänestystä EU:n apurahoista, mutta se haluaa pitää yllä maihin kohdistuvan paineen. Se tehdään lykkäämällä ratifiointia aina vain etenpäin tulevaisuuteen.
Nämä tutkijat eivät tiedä asiasta sen enempää kuin muutkaan ulkopuoliset. Faktat ovat nämä. Unkarilainen parlamenttivaltuuskunta saapuu Helsinkiin selvitysmatkalle ensi viikolla. Unkarin suurlähetystö Helsingissä on vahvistanut, että ratifiointi käsitellään 20.3. Ei siis siirry toukokuulle - tai "hamaan tulevaisuuteen." Fidezs on parlamenttikeskustelun jälkeen ilmoittanut, että se tukee Suomen ja Ruotsin jäsenyyttä. Nato odottaa Unkarin on käsittelevän asian ennen Vilnan huippukokousta!!
Unkarin parlamentissä on kuitenkin vastustusta Suomen natojäsenyytelle, ei kannata olla liian varma miten käy ja millä aikataululla
Juuri noin.
Unkarin eikä myöskään Turkin natohakemusten ratifioinnit ole koskaan mitään itsestään selvyyksiä.
Eikä Suomi ja Ruotsi voi tehdä nyt mitään muuta kuin katsella todella kovasti harmistuneena täysin sivusta minkälaiseen päätökseen Unkari tai Turkki tulevat ratifioinneissaan.
Ei voi ei.
Unkari sai taas vain lisää puhtia omalle vatuloinnilleen, kun USA:ssa poliitikko puhui läpiä päähänsä sanoessaan, että Nato -ratifioinnit etenevät step and step kerrallaan.
Ei minkäänlaista terävää kehotusta Suomen ja Ruotsin hyväksymiseksi Natoon.
Tässä voi vielä mennä tovi jos toinenkin siihen että Unkari ratifioi Suomen ja Ruotsin natohakemukset.