Marin ei osaa eikä edes halua puhua ruotsia, mutta miksi hän sitten kannattaa pakkoruotsia?
Selvä enemmistö kansasta myös haluaa pakkoruotsin pois, mutta miksi puolueet(persuja lukuunottamatta)eivät halua kuunnella kansaa?
Puolueista vain persut haluaa pakkoruotsin pois - entä Sanna Marin?
15
92
Vastaukset
- Anonyymi
Marin ei yksityisesti varmaan kannata pakkoruotsia, mutta koska puolue kannattaa, niin ei voi mitään.
- Anonyymi
Persut on kyllä hyvällä asialla tuossa.
- Anonyymi
Sanna ei vastaa kysymyksiin..
Näinollen hän väheksyy kansan mielipidettä.
Suomi24- on PIKAVIPPI- PUOLUEEN MAINOSKANAVA.
Minkäs teet !!!! - Anonyymi
Samoin ex-PM Jyrki Katteeton on innokas pakkoruotsin kannattaja, mutta pyysi haastattelussa vaihtamaan finskaksi..............
- Anonyymi
Näin on.
- Anonyymi
SDP saa korruptiorahaa rkpläisten säätiöiltä. --- Sen lauluja laulat.
- Anonyymi
On totta että ruotsinkieliset säätiöt voitelee puolueita. Myös vihreitä.Haavisto asui säätiön kämpässä kunnes asia tuli julki mediassa.Tuli ajolähtö ilmaisesta kämpästä.
- Anonyymi
Väitän että suurin osa kansanedustajista ei osaa ruotsia kovin hyvin tietty poikkeukset vahvistaa säännön. Kaksikielisyys salataan tietoisesti.
- Anonyymi
Todennäköisesti näin.
- Anonyymi
Pakkoruotsin poistoa kannattaa moni. Ei siinä ole järkeä että kansainvälisessä ympäristössä olemme hirttäytyneet ruotsinkieleen kuten entiset itäeuroopanmaat pakkovenäjään.
- Anonyymi
Se on kyllä ihme tämä pakko ruotsi, ja kehtasivat vielä lisätä sitä kun oli nimien keruussa ollut että pakkoruotsi pois.
- Anonyymi
Mitä sivistyneempi suomi on sitä parempi. Ruotsi on vanha sivistyskieli. Pellepersut ovat käyneet apukoulun ja saaneet ruotsista ehdot.
- Anonyymi
Parhaimpia onelinereita pakkoruotsin puolesta:
"Ei minulle ole ruotsin opiskelusta ainakaan mitään haittaa ollut."
Ja Eva Biaudet'n :"Ruotsin taito auttaa työpaikan saannissa muissa pohjoismaissa." - Anonyymi
Kannattaa kysyä pakkotyön pelosta ja pienestä palkasta kärsiviltä hoitajattarilta, onko kouluruotsista hyötyä hoitotyössä Pohjoismaissa.
Oikea vastaus: On. - Anonyymi
DIS
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913517Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123180Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411930Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901571
- 721133
- 741120