Miljoona pönttöä, kuulutetaan. Pönttöpesijäille asuntoja, mutta mistä RUOKA. Hyönteissyöjät tarvitsevat hyönteisiö, mutta enää ei ole laiduntavia lehmiä, eli lehmönläjiö kärpästen lastentarhoiksi, eikä avotunkioita joissa sikisi koko joukka pienempiä ja suurempia eläviä tunkiolioroista hiiriin ja rottiin. Hiiriäkin tarvittaisiin, mistäs pöllöt ja haukat m ja kärpät tai lumikot saisi ruokaa. Kärpäste ovat pääskyille ja kirjosiepolle tarpeen ja rastaat kaivelevat matoja.
Hyvä apu olisi, ku8n laittaa jauhelihaa ja kaoja/ kaanperkeitä jonnekin missä hkärpäset ja raatokuoriaset voivat lisääntyä. Lintujen ja niiden suloisten lumikoiden suojelu pitää siis aloittaa ruokapyramidin pohjalta ja lisätä hyönteisten määrää
Ravintoketju unohtunut
6
232
Vastaukset
- Anonyymi
Karjatalous vaan samanlaiseksi kuin se oli 1950 - 1960 luvuilla. Kyllä oli karjaa laitumilla ja hyönteisiä ympärillä. Linnuille riitti evästä. Viherpiipertäjät voisivat kerrankin mennä oikeisiin töihin karjankasvattajiksi. Silloin myös heidän uskottavuutensa kohoisi kansan parissa.
- Anonyymi
Susi ongelma ja karhuvaara!Tämä siitä tuli kun valtio monopolisti hävikkiruokamme petoeläinten pikaruokaloiksi takapihoillemme ja kielsi petoeläinten talviruokinnan takasoillamme!
- Anonyymi
Lehmänläjien puuttuminen aiheuttaa luontokatoa.
- Anonyymi
Junan keulaan liiskautuu miljoonia ötököitä joka kesä.
- Anonyymi
Näin USA:ssa muutettiin ruokapyramidin rakenne ja se myytiin parhaiten maksaneelle taholle. https://t.me/c/1792480721/268
Miten on meidän ruokapyramidin laita, kun täällä yleensä matkitaan kaikki tuolta suuresta maailmasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196196Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun664256SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023854Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352489Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271597