Rauhannneuvottelujen kolme pääkohtaa ovat:
1. Venäjän vetäytyminen Ukrainasta
2. Sotakorvauksista sopiminen
3. Sotarikollisten saattaminen vastuuseen
Venäjä ei suostune neuvottelemaan mistään näistä kohdista. Venäjähän ei ole koskaan aloittanut mitään eikä syyllinen mihinkään.
Vaikein kohta on kohta 3. Suurin sotarikollinen on Vladimir Putin.
Miten hänen johtamansa hallituksen kanssa voidaan aloittaa neuvottelut, joiden yhtenä pääkohtana on Putinin ja hänen kätyriensä saattaminen Haagin tuomioistuimeen?
Näyttääkin siltä, että neuvottelutie konfliktin lopettamiseksi on kovin kivikkoinen.
Ongelma, joka tekee rauhanneuvottelut mahdottomiksi
9
173
Vastaukset
- Anonyymi
Olaf Scholz: Rauhanneuvottelut alkavat vasta Putinin luovutettua
Saksan liittokansleri Olaf Scholz kertoo CNN:n haastattelussa, että rauhanneuvottelut Ukrainan sodan lopettamisesta alkavat vasta, kun Venäjän presidentti Vladimir Putin ymmärtää, ettei hän voi voittaa sotaa.
– Mielestäni on välttämätöntä, että Putin ymmärtää, ettei hän onnistu tällä hyökkäyksellä ja imperialistisella aggressiollaan ja että hänen on vedettävät joukot pois. Tämä on perusta keskusteluille, Scholz sanoo.
Hän uskoi Ukrainan olevan valmis rauhaan.
Päätökset rauhan ehdoista, kuten Krimin niemimaasta, tekee kuitenkin Ukraina itse. Scholzilta kysyttiin, kannustaisiko hän Ukrainaa harkitsemaan sopimusta tietyistä alueista.
– Kerroimme Ukrainalle, että he voivat hakea Euroopan unionin jäsenyyttä. He tekevät töitä edistyäkseen kaikissa jäsenyyden kannalta tärkeissä kriteereissä. Luulen, että he tietävät, että olemme valmiit järjestämään tietynlaisia turvatakuita Ukrainaa varten rauhan aikoina, mutta emme ole vielä siellä.
– Emme tee päätöksiä heidän puolestaan. Tuemme heitä, Scholz totesi Ukrainan itsenäisyydestä päättää omista neuvotteluistaan. - Anonyymi
Ennen neuvotteluja on pohdittava 1) onko rauhalle tässä vaiheessa ylipäätään mahdollisuutta 2) onko kumpikin osapuoli valmis neuvottelemaan ja 3) kuka on oikea henkilö välittäjäksi.
Rauhan ehtoja kannattaa pohtia vasta kun vastaus kohtiin 1-2 on myönteinen ja löytyy kummallekin osapuolelle sopiva neuvottelija. Sekään ei toki takaa, että neuvottelut onnistuvat. Neuvottelujen lopputulos ei riipu välittäjästä, vaan konfliktin osapuolten motivaatiosta ratkaista ongelma.- Anonyymi
Venäjän nykyinen johto ei voi olla neuvotteluosapuoli se on menettänyt kaikki luotettavuutensa ja uskottavuutensa kun rikkonut kaikki sopimukset mitä voi rikkoa.
Lopullista rauhantilaa ja siitä neuvotteluja ajatellen venäjällä on pakko hallinnon vaihtua rehelliseen hallintoon joka myös ottaa vastuun venäjän teoista
- Anonyymi
1. Ennen ei voida rauhasta edes aloittaa neuvotteluja, kunnes Venäjä vetää joukkonsa Ukrainasta. Ja Ukrainan rajat ovat ne jotka sillä oli ennen vuoden 2014 Venäjän hyökkäystä, ja jotka Venäjäkin oli tunnustanut.
- Anonyymi
venäjä laittaa kuntoon valtaamaansa alueet niistä on jo tehty suuret suunnitelmat aikaa sitten.ukraina häviää sodan ei kahta sanaakaan.ja wlodomir joutunee maanpakoon
- Anonyymi
Jos Putin joutuu Haagiin niin sinne samalla joutuu sitten pari USAn presidenttiä. Kuulostaako kovin todennäköiseltä?
- Anonyymi
Mistä moinen kytkös?
- Anonyymi
Putinia ei saada koskaan Haagiin, jos tapahtuu palatsivallankaappaus, venäläiset hoitavat Putinin itse. Putinin ja hänen rosvojoukkonsa saaminen Haagiin taas edellyttäisi Venäjän valtaamista eikä sitä ole näköpiirissä
Ei mene niin kuin Saksassa 1945 - Anonyymi
Putlerilla on syöpä + Parkinson! Luoja palkitsee!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741