Ongelma, joka tekee rauhanneuvottelut mahdottomiksi

Rauhannneuvottelujen kolme pääkohtaa ovat:

1. Venäjän vetäytyminen Ukrainasta

2. Sotakorvauksista sopiminen

3. Sotarikollisten saattaminen vastuuseen

Venäjä ei suostune neuvottelemaan mistään näistä kohdista. Venäjähän ei ole koskaan aloittanut mitään eikä syyllinen mihinkään.

Vaikein kohta on kohta 3. Suurin sotarikollinen on Vladimir Putin.

Miten hänen johtamansa hallituksen kanssa voidaan aloittaa neuvottelut, joiden yhtenä pääkohtana on Putinin ja hänen kätyriensä saattaminen Haagin tuomioistuimeen?

Näyttääkin siltä, että neuvottelutie konfliktin lopettamiseksi on kovin kivikkoinen.

9

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olaf Scholz: Rauhanneuvottelut alkavat vasta Putinin luovutettua​

      Saksan liittokansleri Olaf Scholz kertoo CNN:n haastattelussa, että rauhanneuvottelut Ukrainan sodan lopettamisesta alkavat vasta, kun Venäjän presidentti Vladimir Putin ymmärtää, ettei hän voi voittaa sotaa.

      –  Mielestäni on välttämätöntä, että Putin ymmärtää, ettei hän onnistu tällä hyökkäyksellä ja imperialistisella aggressiollaan ja että hänen on vedettävät joukot pois. Tämä on perusta keskusteluille, Scholz sanoo.

      Hän uskoi Ukrainan olevan valmis rauhaan.

      Päätökset rauhan ehdoista, kuten Krimin niemimaasta, tekee kuitenkin Ukraina itse. Scholzilta kysyttiin, kannustaisiko hän Ukrainaa harkitsemaan sopimusta tietyistä alueista.

      –  Kerroimme Ukrainalle, että he voivat hakea Euroopan unionin jäsenyyttä. He tekevät töitä edistyäkseen kaikissa jäsenyyden kannalta tärkeissä kriteereissä. Luulen, että he tietävät, että olemme valmiit järjestämään tietynlaisia turvatakuita Ukrainaa varten rauhan aikoina, mutta emme ole vielä siellä.

      –  Emme tee päätöksiä heidän puolestaan. Tuemme heitä, Scholz totesi Ukrainan itsenäisyydestä päättää omista neuvotteluistaan.

    • Anonyymi

      Ennen neuvotteluja on pohdittava 1) onko rauhalle tässä vaiheessa ylipäätään mahdollisuutta 2) onko kumpikin osapuoli valmis neuvottelemaan ja 3) kuka on oikea henkilö välittäjäksi.

      Rauhan ehtoja kannattaa pohtia vasta kun vastaus kohtiin 1-2 on myönteinen ja löytyy kummallekin osapuolelle sopiva neuvottelija. Sekään ei toki takaa, että neuvottelut onnistuvat. Neuvottelujen lopputulos ei riipu välittäjästä, vaan konfliktin osapuolten motivaatiosta ratkaista ongelma.

      • Anonyymi

        Venäjän nykyinen johto ei voi olla neuvotteluosapuoli se on menettänyt kaikki luotettavuutensa ja uskottavuutensa kun rikkonut kaikki sopimukset mitä voi rikkoa.

        Lopullista rauhantilaa ja siitä neuvotteluja ajatellen venäjällä on pakko hallinnon vaihtua rehelliseen hallintoon joka myös ottaa vastuun venäjän teoista


    • Anonyymi

      1. Ennen ei voida rauhasta edes aloittaa neuvotteluja, kunnes Venäjä vetää joukkonsa Ukrainasta. Ja Ukrainan rajat ovat ne jotka sillä oli ennen vuoden 2014 Venäjän hyökkäystä, ja jotka Venäjäkin oli tunnustanut.

    • Anonyymi

      venäjä laittaa kuntoon valtaamaansa alueet niistä on jo tehty suuret suunnitelmat aikaa sitten.ukraina häviää sodan ei kahta sanaakaan.ja wlodomir joutunee maanpakoon

    • Anonyymi

      Jos Putin joutuu Haagiin niin sinne samalla joutuu sitten pari USAn presidenttiä. Kuulostaako kovin todennäköiseltä?

      • Anonyymi

        Mistä moinen kytkös?


    • Anonyymi

      Putinia ei saada koskaan Haagiin, jos tapahtuu palatsivallankaappaus, venäläiset hoitavat Putinin itse. Putinin ja hänen rosvojoukkonsa saaminen Haagiin taas edellyttäisi Venäjän valtaamista eikä sitä ole näköpiirissä
      Ei mene niin kuin Saksassa 1945

    • Anonyymi

      Putlerilla on syöpä + Parkinson! Luoja palkitsee!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      24
      2635
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2292
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1298
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1221
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      976
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      957
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      75
      852
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      71
      808
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      783
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      92
      751
    Aihe