Kokoomus haluaa kaikilla säästöillään käytännössä tappaa kotimaisen kysynnän ja sitä myöten kotimaan markkinoista riippuvaiset pienyritykset. Millä tavalla tämä muka palvelee Suomea? Se on erittäin tuhoisaa ajattelua!
Samanaikainen kotimaisen kysynnän tappaminen ja talouskasvu - ei mahdollista!
28
98
Vastaukset
- AnonyymiVoisiko joku kokoomuslainen avata tuon mahdottoman yhtälön sisältöä? Haluaako Kokoomus tappaa sekä kotimaisen kysynnän että pienyritykset ylimitoitetuilla säästöillään? 
- AnonyymiKokoomukselle tiedoksi, että ne rikkaiden verojenalennukset eivät kasvata kotimaista kysyntää lainkaan, koska rikkaat eivät kuluta yhtään nykyistä enempää, vaikka raha painaisikin ranteita nykyistä enemmän. Kotimainen kysyntä on pien- ja keskituloisten varassa. - AnonyymiPieni ja keskituloisten rahat menevät talouden kiertoon erilaisina hankintoina kotitalouteen. 
 
- AnonyymiKyllä. Tällaisia kahjoja Sosiaalidemokraatit ovat. Ilmankos koko maa on kaaoksessa !!! 
 Empä tiedä missä kiven alla näitä siitetään mutta jälki on karseaa. Käyttäkää demarit ehkäisyvälineitä tai coitus int- AnonyymiEikö Persu tajua ja osaa lukea, puhe on Kokoomuksen osaamattomuudesta pelkästään. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Eikö Persu tajua ja osaa lukea, puhe on Kokoomuksen osaamattomuudesta pelkästään. Mutta meillähän on nyt ollut 4v ajan kommunisti hallitus . Ei Kokoomusta. 
 
- AnonyymiKokoomus on imenyt talousoppinsa Aku Ankoista Roope esikuvanaan. 
- AnonyymiNiinpä. 
 Minimietuuksien leikkaaminen on suoraan pois kotimaisesta kysynnästä. Vastaavasti minimietuuksian korottamiset menee suoraan kotimaiseen kysyntään. Keskiluokan ja hyvätuloisten veronkevennykset menevät suurelta osin ulkomaanmatkoihin, sijoituksiin (usein ulkomaille) jne. eli kohteisiin, jotka eivät lisää kotimaista kysyntää.
 Suomalaisen ostovoiman perusongelma on liian pienet palkat. Erityisesti minipalkkoja pitäisi reilusti nostaa, niin että pienipalkkaisilla olisi varaa elättää itsensä ilman asunto- ja toimeentulotukia. Näin sosiaalimenot keikkaantuisivat automaattisesti ja verotulot kasvaisivat.
 Palkankorotusten yhteydessä aina jaksetaan jauhaa kansainvälisestä kilpailukyvystä. Joku oman elämänsä taloustieteen dosentti voisi kertoa, miten se, että marketin kassa saa 1e enemmän tunnissa vaurioittaa Suomen kansainvälistä kilpailukykyä?- AnonyymiKilpailukyvystä puhuttaessa Suomessa keskitytään lähes pelkästään palkkaan ei mihinkään muuhun siihen kilpailukykyyn vaikuttavaan. Kilpailukykyä on t&k, laatu, osaaminen, tehokkuus, myynti, markkinointi... oikeastaan ne tärkeimmät ovat muuta kuin palkaa. Saksassa on Suomea paljon paremmat palkat, mutta tuotteet myyvät, koska ne ovat laadukkaita ja saksalaiset osaavat myydä niitä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kilpailukyvystä puhuttaessa Suomessa keskitytään lähes pelkästään palkkaan ei mihinkään muuhun siihen kilpailukykyyn vaikuttavaan. Kilpailukykyä on t&k, laatu, osaaminen, tehokkuus, myynti, markkinointi... oikeastaan ne tärkeimmät ovat muuta kuin palkaa. Saksassa on Suomea paljon paremmat palkat, mutta tuotteet myyvät, koska ne ovat laadukkaita ja saksalaiset osaavat myydä niitä. Kokoomus ymmärtää vain rahan päälle, ei osaamisen. 
- Anonyymi kirjoitti:- Kilpailukyvystä puhuttaessa Suomessa keskitytään lähes pelkästään palkkaan ei mihinkään muuhun siihen kilpailukykyyn vaikuttavaan. Kilpailukykyä on t&k, laatu, osaaminen, tehokkuus, myynti, markkinointi... oikeastaan ne tärkeimmät ovat muuta kuin palkaa. Saksassa on Suomea paljon paremmat palkat, mutta tuotteet myyvät, koska ne ovat laadukkaita ja saksalaiset osaavat myydä niitä. - Tämän lisäksi Suomi ei palkkakustannuksissa koskaan (toivottavasti) pysty kilpailemaan jonkun Vietnamin tai Intian kanssa siksi kilpailukyvyn pitää perustua muuhun ja tuo muu on käytännössä osaaminen. Laadukas tuotekehittely ja tutkimus edellyttää rahoituksen lisäksi ennen kaikkea osaamista, markkinointi edellyttää osaamista, prosessien kehittäminen edellyttää osaamista jne. 
 Saksa on "outo" esimerkki monella tavalla. Siellä on korkeat irtisanomiskorvaukset (="työelämän jäykkyyttä"), Suomea aavistuksen korkeampi verokiila, Suomea korkeampi yritysvero - ja silti se on ollut pitkään koko Euroopan talouden veturi.
- AnonyymiKilgore.Trout kirjoitti:Tämän lisäksi Suomi ei palkkakustannuksissa koskaan (toivottavasti) pysty kilpailemaan jonkun Vietnamin tai Intian kanssa siksi kilpailukyvyn pitää perustua muuhun ja tuo muu on käytännössä osaaminen. Laadukas tuotekehittely ja tutkimus edellyttää rahoituksen lisäksi ennen kaikkea osaamista, markkinointi edellyttää osaamista, prosessien kehittäminen edellyttää osaamista jne. 
 Saksa on "outo" esimerkki monella tavalla. Siellä on korkeat irtisanomiskorvaukset (="työelämän jäykkyyttä"), Suomea aavistuksen korkeampi verokiila, Suomea korkeampi yritysvero - ja silti se on ollut pitkään koko Euroopan talouden veturi.Saksalla on suurempi 
 Väestö ja siten myös
 Isompi sisämarkkinat
 Tasapainottamassa
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Saksalla on suurempi 
 Väestö ja siten myös
 Isompi sisämarkkinat
 TasapainottamassaToisaalta Saksalla ei ole kovinkaan paljon pieniä yrityksiä, suurin osa taloudesta pyörii niiden isoimpien yritysten ympärillä joita on pääosin Länsi-saksassa. 
- AnonyymiKilgore.Trout kirjoitti:Tämän lisäksi Suomi ei palkkakustannuksissa koskaan (toivottavasti) pysty kilpailemaan jonkun Vietnamin tai Intian kanssa siksi kilpailukyvyn pitää perustua muuhun ja tuo muu on käytännössä osaaminen. Laadukas tuotekehittely ja tutkimus edellyttää rahoituksen lisäksi ennen kaikkea osaamista, markkinointi edellyttää osaamista, prosessien kehittäminen edellyttää osaamista jne. 
 Saksa on "outo" esimerkki monella tavalla. Siellä on korkeat irtisanomiskorvaukset (="työelämän jäykkyyttä"), Suomea aavistuksen korkeampi verokiila, Suomea korkeampi yritysvero - ja silti se on ollut pitkään koko Euroopan talouden veturi.Saksalla paljon "orjia". Suomalaista hössötystä tuo on että maahanmuuttajia pitää ihmisinä kohdella. Saksassa ne on mini-jopsin-tekijöitä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Saksalla paljon "orjia". Suomalaista hössötystä tuo on että maahanmuuttajia pitää ihmisinä kohdella. Saksassa ne on mini-jopsin-tekijöitä. "Saksan valtakunnankanslerin, sosialidemokraattista puoluetta edustaneen Gerhard Schröderin aloitteesta Saksassa käynnistettiin ”Agenda 2010” –ohjelma vuonna 2003. Sen tarkoituksena oli uudistaa saksalainen sosiaali- ja työttömyysjärjestelmää jälleenyhdistymistä seuranneen vaikean työllisyystilanteen helpottamiseksi. Ohjelma pyrki vähentämään palkan sivukuluja, tekemään työmarkkinoista joustavampia sekä vähentämään julkisia menoja. Uudistuksen pohjaksi luotiin niin kutsutut Harzt-lait, joissa säädettiin muun muassa ansiosidonnaisesta työttömyysturvasta, työn vastaanottopakosta sekä eläkeiästä." 
 "Saksassa otettiin vuonna 2003 käyttöön minijob-järjestelmä, joka mahdollistaa työntekijälle 450 euron kuukausittaisen lisätulon sosiaaliturvan tai muun työtulon lisäksi."
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Saksan valtakunnankanslerin, sosialidemokraattista puoluetta edustaneen Gerhard Schröderin aloitteesta Saksassa käynnistettiin ”Agenda 2010” –ohjelma vuonna 2003. Sen tarkoituksena oli uudistaa saksalainen sosiaali- ja työttömyysjärjestelmää jälleenyhdistymistä seuranneen vaikean työllisyystilanteen helpottamiseksi. Ohjelma pyrki vähentämään palkan sivukuluja, tekemään työmarkkinoista joustavampia sekä vähentämään julkisia menoja. Uudistuksen pohjaksi luotiin niin kutsutut Harzt-lait, joissa säädettiin muun muassa ansiosidonnaisesta työttömyysturvasta, työn vastaanottopakosta sekä eläkeiästä." 
 "Saksassa otettiin vuonna 2003 käyttöön minijob-järjestelmä, joka mahdollistaa työntekijälle 450 euron kuukausittaisen lisätulon sosiaaliturvan tai muun työtulon lisäksi."Idea tuossa siis että sosiaaliturvaa ei ole? ja mamuille ei töitä tarjota? Joten painavat pitkää päivää mini-job duunareina...heheh! saksalaisten osaamista ei voi kuin ihailla. 
 Täysin vapaaehtoista? Senkun hakevat "oikeita" töitä niinkuin muutkin saksalaiset...jos... luulevat saavansa....heheh....
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Idea tuossa siis että sosiaaliturvaa ei ole? ja mamuille ei töitä tarjota? Joten painavat pitkää päivää mini-job duunareina...heheh! saksalaisten osaamista ei voi kuin ihailla. 
 Täysin vapaaehtoista? Senkun hakevat "oikeita" töitä niinkuin muutkin saksalaiset...jos... luulevat saavansa....heheh....Suomi menee perässä. ainut vika että täällä hössötetään tuosta että ihmiset samanarvoisia. voi siis kantasuomalaisetkin joutua mini-job duunareiksi. 
- Anonyymi kirjoitti:- Saksalla on suurempi 
 Väestö ja siten myös
 Isompi sisämarkkinat
 Tasapainottamassa- Viennin arvo verrattuna bruttokansantuotteeseen ei ole erinomaisen hyvä mittari maan "vientiriippuvuudelle" (*), mutta parempaakaan ei oikein julkisissa lähteissä ole. 
 Suomen kaikki "tietää" vientiriippuvaiseksi ja meillä tavara- japelveluviennin arvo on 39% bruttokansantuotteesta. Saksalla se on 47%. Eli tältä kannalta Suomi on paljon VÄHEMMÄN vientiriippuvainen kuin Saksa ja Suomessa kotimarkkinoiden osuus on suhteellisesti suurempi.
 (*) Tavara- ja palveluviennin arvo per bkt on mittarina "huono", koska erityisesti tarvaraviennissä "vienti" sisältää myös "tuontia" (raaka-aineita, alihankintaa, enegiaa jne) ja oikeampi olisi mitata tuontiin sisältyvää lisäarvoa, joka aidosti kasvattaa bruttokansantuotetta, mutta se on vaikeampi rasti.
 
- AnonyymiSDP on tuhonnut kotimaisen kysynnän täysin politiikallaan. Ostovoimamme on romahtanut demareiden toimesta. 
- AnonyymiJos leikata pitää 
 Pitää tehdä se harkiten,
 Ettei saataisi aikaan
 Deflaatiokierrettä
- AnonyymiErittäin tuhoisaa on suosia sosiaalitukien lisäämistä ja kiristämällä yritysten verotusta ja erityisesti työväen palkkaamista. 
 Se on sitä mitä demarit tekevät.
- AnonyymiKaikki suuryrityksille. Maksut ja verot tappiin. 
 Korporaatio kommunismi.
 Ihminen on siinä hammasratas tai hyödytön syöjä.
- AnonyymiRiippuu kenen talous pitää kasvamaan saada. Valtion vaikko ihmisten. Kotimaisen kysynnän puute helppo korjata veroja kirisämällä. 
 Tietysti ulkomaanmatkat voi ihmisiltä jäädä tekemättä mutta mitäpä iloa tuosta muille on kun sille ulkomaan matkaa tekevälle.
 Ja jos paskiainen koittaa pihtailla mansikoiden ostamisesta. niin paskiaiselle lisää veroja ja niillä tuetaan mansikanviljelijöitä.
 Nyrkkiä suomalaiset tarvii eikä mitään taluskasvua.
- AnonyymiNyt jo varaa käydä ruokaostoksilla vaan kerran viikossa kun on tuo muhkea tonnin eläke. Sitten varmaan jos porvareista tulee uusi hallitus niin täytyy taas pidenkää kaupassa käynti väliä. 
- En ole täysin selvillä. Voisi ajatella, että jos kerran ulkomailta saa parempia palveluita niin hetkellisesti ulospäin lähetetyllä varallisuudella saadaan vastineeksi tehokas esimerkiksi vanhusten hoito edistyneemmillä menetelmillä ja ulkomailta saatavalla lisätyövoimalla, mikä saattaisi vapauttaa arvokkaita resursseja. Kysymys varmaan onkin että voidaanko muutos ottaa vastaan siten, että tehdään tarpeelliset jatkokäsittelyt. 
 Osaajat ja yritykset sijoittaisivat Suomeen. Omistajuus ja päätösvalta kuitenkin siirtyisi pois ja sen saaminen takaisin voisi olla hankalaa. Hölmö myisi tuon lypsävän lehmän.
 Varsinaiset voitot ja lisätuotto menisi yksityisille omistajille muualle. Yrityksissä luultavasti työskentelisi palkoilla samoja ihmisiä kuin, jotka aiemmin olivat yrittäjiä. Eli eivät he luullakseni suoraan työttömiksi joutuisi. Myöhemmin yritysten investoinneista ja tuomasta osaamisesta voisi ottaa mallia myös julkisiin järjestelmiin ja paikallisiin yrityksiin.- Anonyymi"Varsinaiset voitot ja lisätuotto menisi yksityisille omistajille muualle." 
 Suomessa nuo rahat kuluisi laiskojen virkamiesten elättämiseen? Jotka tietysti veisi rahat muualle. Ei ne kalliissa suomessa niitä tuhlaisi.
 Tuossa kun lasket virkamiesten palkan ja sen että niitä pitää olla vähintään tuhat mikäli jotain pitää tehdä niin kyllä yksityinen tulee halvemmaksi.
- Anonyymi kirjoitti:- "Varsinaiset voitot ja lisätuotto menisi yksityisille omistajille muualle." 
 Suomessa nuo rahat kuluisi laiskojen virkamiesten elättämiseen? Jotka tietysti veisi rahat muualle. Ei ne kalliissa suomessa niitä tuhlaisi.
 Tuossa kun lasket virkamiesten palkan ja sen että niitä pitää olla vähintään tuhat mikäli jotain pitää tehdä niin kyllä yksityinen tulee halvemmaksi.- Riippuu varmaan paljolti virkamiehestä ja asemasta mutta hyvä huomio. Varmaan olisi hyvä muistaa mikä virkamiesten tehtävä on. Jokainen käyttäköön palkkansa itse. Mainitsinkin jo yksityisen tehokkuudesta. Miksei julkinen voisi myydä palvelujaan muualle? Jotenkin talous olisi saatava tasapainoon ettei tulevaisuudessa yhteiskunta näivettyisi. 
 
- AnonyymiEi mitään uutta. EU-puolueille integraatio on pakollinen prosessi kaikkine haittoineen. Kaikki mikä tuottaa, siitä tulee EU:n markkinoita hyödyttävää ja samalla paikalliset markkinat näivettyy. Tämä on yksi monista seikoista, jotka on johtanut Suomen velkarahasta riippuvaiseksi nurkkaprovinssiksi. 
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8210015
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1307751
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906027
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään554139
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804030
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut484005
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503689
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi603092
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133080
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73077