Hangon erityistalousalue

Anonyymi-ap

Keskusta ehdottaa, että ensi vaalikaudella kokeillaan erityistalousalueita. EU:lta on tullut vihreää valoa alueellisille veroasteille.

Hanko voisi olla oma erityistalousalue, Suomen Etelä, johon houkutellaan yrityksiä investoimaan verohelpotusten takia ja tukien takia.

Hanko on lähellä pääkaupunkiseudun yliopistoja, Tvärminnessä on luonnontieteellinen ja Tammisaaressa opinahjoja på svenska. Tuotannon, tuotekehityksen niveltäminen tutkimukseen ja kehitykseen on mahdollista.

Hangolla on pitkät perinteet teollisena kaupunkina. Sen kasvattaminen kuuluu kaupungin luonteeseen. Teollisuus on Hangon DNA;ssa. Hangossa on lääketieteellistä osaamista, kemianteollisuuden osaamista ja kokoonpanoteollisuuden osaamista monelta alalta.

Ehkä vihdoinkin valokaapeli-hubista olisi hyötyä.

Tuulienergiaa on saatavilla, merestä lämpöä ja aurinkoakin riittää.

Työvoiman pendelöintiä voi helpottaa rakentamalla Helsinki-Hanko suoran junayhteyden. "Tunnin juna" olisi sittenkin jotain, vaikka sen kulku veisi 1,5 tuntia, kunhan pääsee yhdellä istumalla.

Nyt asia vireille viivyttelemättä. Hangon erityistalousalue. Kokeiluun mukaan ensimmäisenä.

10

951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hanko uuteen aikaan. Kyllä uimahalli pitää rakentaa. Se on kaikkien itseään ja sen asukkaita kunnioittavien kaupunkien palvelu. Ettei tarvitsisi pendelöidä Hankoon töihin.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍑 ­N­­­y­­­m­­f­­o­m­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17770215a

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Äänestäisin mieluummin SDP, vasemmisto tai vaikkapa vihreät.

      • Anonyymi

        Äänestä sosialismin puolesta SKP se on tulevaisuutta!


    • Anonyymi

      Pikkukaupungin pitäisi panostaa (kielikuvana) eläkeläisiin myös, koska heillä on vakaa talous ja hyvät kulutustottumukset. Paikkakunta on oivallinen pieniin kuvioihin haluavalle, jonka kassavirta on taattu ja pitovoima pysyvää. Ja kun kuolema korjaa, tulee uudet maksajat.
      Senioritaloja siis! Ei niitä tarvitse investoida ihan keskustaan ja paraatipaikoille, mutta esimerkiksi kaupungin laitamaille joista olisi kuitenkin kulkuyhteys helppoa keskustan kauppoihin.

      On vanhakantainen ajatus, että seniorit ovat vain taakka. Monet eläköityvät jo 55 plus iässä ja ovat aktiivisa liikkujia. Ja nythän ei kaupungin tarvitse enää pelätä yksin joutuvansa kantamaan vastuuta sairauksista. Uusimaa hoitaa.
      Asiaa kandee harkita, Hangon päättäjät.

      • Anonyymi

        Senioreille uimahalli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Senioreille uimahalli.

        Kaikki liikuntapaikat ovat plussaa. Ulkoliikuntaan sopivat yleiset kuntopolut ympäri vuoden (joka vaatii luotettavan talvikunnossapidon) ja kunnon kohennukseen helpot ja esteettömät ulkoilman "punttisalilaitteet" sopiviin paikkoihin. Vesilikunta on erinomaista senioreille aina. Miten uimahallia voisi edistää?

        Ikääntyneiden hyvinvoinnin ylläpito on koko kansan etu. Mitä pienemmät ovat tulevat sote-menot, sitä parempi on muu kunnan infra. Kukaan seniori ei halua joutua typistettyyn tilaan ja hoitokotien niukkuuteen. Eliniänennuste nousee, on noussut muutaman vuosikymmenen aikana jo parikymmentä vuotta, joten se aika ei saa olla vain kuoleman odotusta.
        Harmaille panttereille päätösvaltaa!


    • Anonyymi

      Hangkong.

    • Anonyymi

      😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

      😋 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3626
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      33
      3006
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2906
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1669
    Aihe