Nordstream 2 räjäytykset

Anonyymi-ap

16

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Homma on aivan selvä, mutta Suomi taistelee sinnikkäästi vasallivaltioiden MM sarjassa. Niin pöljää porukkaa täällä on, Ohisalo taisi sanoa tätä "terroritekoa" "vuodoksi". Säälittävää sakkia, kun ollaan natokerjuulla.

    • Anonyymi

      Tämän tyyppisiä ryhmiä ei voi kutsua maallikoiksi, sillä jäsenillä aina taustalla sotilaskoulutusta tai -kokemusta. Luultavasti ex- taistelusukeltajia ja räjähde-eksperttejä. NYT:in artikkeli oli edelleenkin pelkkää spekulaatiota. Vaikka jotain todisteita olisi, niin niistä tuskin voi tehdä pitäviä johtopäätöksiä.

      Tällaisia iskuja tekevät ryhmät voivat edustaa - tai esittää - ketä tahansa. Ukrainalaismielinen ryhmä vaikuttaa hiukan kaukaa haetulta, etten sanoisi tarkoitushakuiselta. Miten käytöstä poistetun putken räjäyttäminen palvelee Ukrainaa? Kenellä on motiivi syyttää ukrainalaismielisiä?

    • Anonyymi

      Kusetusta.

      Ulkomailla jo kerrottua, Britit, Norja ja Yhdysvallat räjäytti. Nyt uskotellaan Suomessa toisin.

      Ettei kansa herää, ja äänestä eu ja nato vastaisia puolueita.

      • Anonyymi

        Kyllä. Biden itse on sanonut, että aikovat räjäyttää putken hevon kuuseen. Näin myös tekivät, mutta eihän Suomi-poika usko, vaikka rautalangasta väännetään, inttää vastaan ja löytää syyllisen muualta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Biden itse on sanonut, että aikovat räjäyttää putken hevon kuuseen. Näin myös tekivät, mutta eihän Suomi-poika usko, vaikka rautalangasta väännetään, inttää vastaan ja löytää syyllisen muualta.

        Tuo on ihan totta. Netistä löytyy videoitakin noista Bidenin puheista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on ihan totta. Netistä löytyy videoitakin noista Bidenin puheista.

        Videokaan ei saa aivopestyä suomalaista uskomaan, mitä pappa-Biden sanoo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Videokaan ei saa aivopestyä suomalaista uskomaan, mitä pappa-Biden sanoo.

        Se on monelle vielä puoli ysin Rönkä jonka ulosanti määrää mikä on totta ja mikä ei.

        Yle ei ole vieläkään kertonut Pulitser-palkitun Hershin jutusta sanaakaan.


    • Anonyymi

      Kukahan voisi räjäyttää putket sellaisella Naton hyvin tarkoin vartioimalla merialueella, missä ei delfiiniä isompi otus voi liikkua pinnan alla Naton ja USA:n tietämättä?

      Vai, onko yht'äkkiä USA- ja Natokiimaisten mielestä asia niin, että Natolla on maailman huonoimmat merten ja vedenalaisen valvonnan laitteet tarkoin valvomallaan merialueella, millainen juuri Bornholmin saaren ympäristö on?

    • Anonyymi

      Pommi oli jo putkessa valmiina pahanpäivän varalle näin se vaan oli.

      • Anonyymi

        Sinulla on pommi autosi penkin alla pahan päivän varalle. Näin se vaan on FAKTA.


    • Anonyymi

      Niinpä, yritetään vääntää joksikin sankarilliseksi partisaanitouhuksi se mikä on valtiotason pportunistista salajuonittelua, no jos jotain niin ilmentää yleistä totuutta että sodan ensimmäinen uhri on aina ollut totuus.

    • Anonyymi

      Höpö höpö, missä välissä nuo olis tuonne salaa pujahtaneet.

    • Anonyymi

      JOS operaation olisi suorittanut joku ukrainalaismielinen aatteellinen ryhmä ilman mitään todella kehittynyttä valtiotason taustatukea, niin olisihan se hurjempaa ja uskomattomampaa kuin James Bond -elokuvat.

      Ehkä siitä tehdään joskus elokuva.

    • Anonyymi

      Ukrainaan pitää toimittaa ihan kaikkea villasukista alkaen ja sit joo maallikot tekee hienostuneita operaatioita, uskokoon ken tahtoo


      ---Euroopan viranomaiset ovat julkisesti sanoneet uskovansa, että Nord Streamiin kohdistunut operaatio oli luultavasti valtion tukema, mahdollisesti johtuen siitä hienostuneisuudesta, jolla tekijät istuttivat ja räjäyttivät räjähteet Itämeren pohjalle huomaamatta. Yhdysvaltain viranomaiset eivät ole ilmoittaneet julkisesti, että he uskovat, että operaatio oli valtion tukema.https://www.nytimes.com/2023/03/07/us/politics/nord-stream-pipeline-sabotage-ukraine.html

    • Anonyymi

      Kyllähän noi persut sen posautti persujen vikahan kaikki on.

    • Anonyymi

      Ukrainalainen sotilas sukelsi hylkeen nahka päällä ilman happilaitteita ja räjäytti putket kahdesta eri kohdasta kymmeninen kilometrien etäisyydellä toisistaan tunnin sisällä. Oli nopea sukeltaja. Ei tässä juuri muita vaihtoehtoja ole, koska tiedetään, ettei se voinut Venäjä olla. Eikä se USA:kaan voinut olla, koska USA on aina ja varmasti syytön, täi pelkästään hyväntekijä, tekee se mitä rikoksia tahansa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5233
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5034
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4104
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3178
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2287
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1904
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      38
      1760
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1618
    Aihe