alkavat saada jo naurettavia piirteitä, yritetään peitellä totuutta, ei noita mitkään maallikot räjäyttele, oikea syyllinen on joko brittien tai jenkkien sotavoimat tai molemmat yhteistyössä.
Tässä suorastaan huvittava raportti:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ny-times-tiedustelutietoihin-pohjautuen-viime-syksyn-nord-stream-kaasuputkirajahdysten-taustalla-saattaa-olla-ukrainalaismielinen-ryhma/8648822#gs.rdw0mr
Nordstream 2 räjäytykset
16
136
Vastaukset
- Anonyymi
Homma on aivan selvä, mutta Suomi taistelee sinnikkäästi vasallivaltioiden MM sarjassa. Niin pöljää porukkaa täällä on, Ohisalo taisi sanoa tätä "terroritekoa" "vuodoksi". Säälittävää sakkia, kun ollaan natokerjuulla.
- Anonyymi
Tämän tyyppisiä ryhmiä ei voi kutsua maallikoiksi, sillä jäsenillä aina taustalla sotilaskoulutusta tai -kokemusta. Luultavasti ex- taistelusukeltajia ja räjähde-eksperttejä. NYT:in artikkeli oli edelleenkin pelkkää spekulaatiota. Vaikka jotain todisteita olisi, niin niistä tuskin voi tehdä pitäviä johtopäätöksiä.
Tällaisia iskuja tekevät ryhmät voivat edustaa - tai esittää - ketä tahansa. Ukrainalaismielinen ryhmä vaikuttaa hiukan kaukaa haetulta, etten sanoisi tarkoitushakuiselta. Miten käytöstä poistetun putken räjäyttäminen palvelee Ukrainaa? Kenellä on motiivi syyttää ukrainalaismielisiä? - Anonyymi
Kusetusta.
Ulkomailla jo kerrottua, Britit, Norja ja Yhdysvallat räjäytti. Nyt uskotellaan Suomessa toisin.
Ettei kansa herää, ja äänestä eu ja nato vastaisia puolueita.- Anonyymi
Kyllä. Biden itse on sanonut, että aikovat räjäyttää putken hevon kuuseen. Näin myös tekivät, mutta eihän Suomi-poika usko, vaikka rautalangasta väännetään, inttää vastaan ja löytää syyllisen muualta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä. Biden itse on sanonut, että aikovat räjäyttää putken hevon kuuseen. Näin myös tekivät, mutta eihän Suomi-poika usko, vaikka rautalangasta väännetään, inttää vastaan ja löytää syyllisen muualta.
Tuo on ihan totta. Netistä löytyy videoitakin noista Bidenin puheista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on ihan totta. Netistä löytyy videoitakin noista Bidenin puheista.
Videokaan ei saa aivopestyä suomalaista uskomaan, mitä pappa-Biden sanoo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Videokaan ei saa aivopestyä suomalaista uskomaan, mitä pappa-Biden sanoo.
Se on monelle vielä puoli ysin Rönkä jonka ulosanti määrää mikä on totta ja mikä ei.
Yle ei ole vieläkään kertonut Pulitser-palkitun Hershin jutusta sanaakaan.
- Anonyymi
Kukahan voisi räjäyttää putket sellaisella Naton hyvin tarkoin vartioimalla merialueella, missä ei delfiiniä isompi otus voi liikkua pinnan alla Naton ja USA:n tietämättä?
Vai, onko yht'äkkiä USA- ja Natokiimaisten mielestä asia niin, että Natolla on maailman huonoimmat merten ja vedenalaisen valvonnan laitteet tarkoin valvomallaan merialueella, millainen juuri Bornholmin saaren ympäristö on? - Anonyymi
Pommi oli jo putkessa valmiina pahanpäivän varalle näin se vaan oli.
- Anonyymi
Sinulla on pommi autosi penkin alla pahan päivän varalle. Näin se vaan on FAKTA.
- Anonyymi
Niinpä, yritetään vääntää joksikin sankarilliseksi partisaanitouhuksi se mikä on valtiotason pportunistista salajuonittelua, no jos jotain niin ilmentää yleistä totuutta että sodan ensimmäinen uhri on aina ollut totuus.
- Anonyymi
Höpö höpö, missä välissä nuo olis tuonne salaa pujahtaneet.
- Anonyymi
JOS operaation olisi suorittanut joku ukrainalaismielinen aatteellinen ryhmä ilman mitään todella kehittynyttä valtiotason taustatukea, niin olisihan se hurjempaa ja uskomattomampaa kuin James Bond -elokuvat.
Ehkä siitä tehdään joskus elokuva. - Anonyymi
Ukrainaan pitää toimittaa ihan kaikkea villasukista alkaen ja sit joo maallikot tekee hienostuneita operaatioita, uskokoon ken tahtoo
---Euroopan viranomaiset ovat julkisesti sanoneet uskovansa, että Nord Streamiin kohdistunut operaatio oli luultavasti valtion tukema, mahdollisesti johtuen siitä hienostuneisuudesta, jolla tekijät istuttivat ja räjäyttivät räjähteet Itämeren pohjalle huomaamatta. Yhdysvaltain viranomaiset eivät ole ilmoittaneet julkisesti, että he uskovat, että operaatio oli valtion tukema.https://www.nytimes.com/2023/03/07/us/politics/nord-stream-pipeline-sabotage-ukraine.html - Anonyymi
Kyllähän noi persut sen posautti persujen vikahan kaikki on.
- Anonyymi
Ukrainalainen sotilas sukelsi hylkeen nahka päällä ilman happilaitteita ja räjäytti putket kahdesta eri kohdasta kymmeninen kilometrien etäisyydellä toisistaan tunnin sisällä. Oli nopea sukeltaja. Ei tässä juuri muita vaihtoehtoja ole, koska tiedetään, ettei se voinut Venäjä olla. Eikä se USA:kaan voinut olla, koska USA on aina ja varmasti syytön, täi pelkästään hyväntekijä, tekee se mitä rikoksia tahansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a647214Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2376092Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,764572Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1083812Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742966Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662947Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1202636SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het332103Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621947Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551851