SDP:n vahvuus on koko maan kannalta tärkeiden asioiden ajaminen

Ja toiminnan ihmiskeskeisyys. Porvaripuolueet kun ovat instituutioiden ja pääomasijoittajien edunvalvojia, eivät tavallisten kansalaisten. Vetovoimaiset johtajat ovat myös SDP:n tavaramerkki.

Iso osa kansasta kokee PS:n toimivan heidän etujen vastaisesti ja puolueen johtajien taitamattomuus sylettää kansalaisia.

Kokoomuksen imagolliset heikkoudet ovat muun muassa yllimielisyys ja se, että kansalaiset kokevat sen toimivan etujensa vastaisesti.
1063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

SDP:n vahvuutta syömävelan otossa kiroavat vielä lastenlapsemmekin.

Äänestä

Typerää läpinäkyvää propagointia. Mikä siinä vasemmistolaisuudessa oikein mättää, kun ei voida olla rehellisiä ja realisteja?

"SDP:n vahvuus on koko maan kannalta tärkeiden asioiden ajaminen"

SDP:llä ei ole vahvuuksia, vaan velvollisuuksia ja rajoitteita. EU:n edunvalvontakoneiston osana puolue toteuttaa politiikkaa, joka ei kilpaile EU:n kanssa, eikä aiheuta sille vahinkoa.

"Ja toiminnan ihmiskeskeisyys."

SDP:n(kin) mukaan ihmisarvo on jakamaton, mutta käytös ja toiminta kertoo, kuinka ihmisarvo riippuu siitä, miten hyvin täyttää tehtävänsä EU-Suomessa ja miten asetutaan punavihreään "mallikansalaisen" muottiin. Kaikilla muilla on taipumus olla ihmisarvoltaan vähäisempiä. Mitä tulee SDP:n politiikan kokonaiskuvaan, se aiheuttaa huomattavasti enemmän vahinkoja kuin hyötyjä. Ks. Suomen talousluvut, sekä tutustu yhteiskunnan tilaan: seksuaalisuus, sukupuolet, työtilanne todellisuudessa, velkaantumisen pahentamisen kriteerit jne. SDP:n aiheuttamat kustannukset yhteiskunnalle, sekä yhteiskunnan yhtenäisyyden pirstominen ei kerro ihmiskeskeisyydestä, vaan ideologisesta totalitarismihingusta.

"Porvaripuolueet kun ovat instituutioiden ja pääomasijoittajien edunvalvojia, eivät tavallisten kansalaisten."

Poliittisen rintaman jakautumisella toisiaan vastaan kilpaileviksi tahoiksi, on negaitiivisia vaikutuksia yhteiskunnalle. Se johtaa mm. näkemysten ja päätösten yksipuolistumiseen, eturyhmäajatteluun, poliittiseen epäyhdenvertaisuuteen ja irtautumiseen arkirealismista. SDP ei ole yhtään sen vähemmän syntinen kuin ns. porvaripuolueet.

"Vetovoimaiset johtajat ovat myös SDP:n tavaramerkki."

Kun poliitikko brändätään kaikenlaisella PR-toiminnalla, voi henkilöstä tulla jopa palvottu. Ikävänä ilmiönä on se, että varsinainen leipätyö ja vastuullisuus jää toisarvoisiksi seikoiksi. Ts. kansa ryhtyy äänestämään toisarvoisten asioiden johdattelemana, ja saattavat olla osasyyllisiä yhteiskunnan olosuhteiden kurjistumiseen. SDP:llä ei ole vetovoimaisia johtajia, vaan vetovoimaista populismia, johon osa äänestäjistä lankeaa, kadottaen todellisuudentajun.

"Iso osa kansasta kokee PS:n toimivan heidän etujen vastaisesti ja puolueen johtajien taitamattomuus sylettää kansalaisia."

Tässä tulee kuvaan tulehtunut poliittisideologinen kilpailutilanne; iso osa kansan "kokemuksista" perustuu kilpailevien puolueiden lokakampanjointiin, joilla systeemaatisesti pyritään heikentämään PS:n asemaa ja vaikutusvaltaa johtamalla kansaa harhaan: valheet, vääristelyt, liioittelut, kärjistämiset, muunnellut totuudet jne., eli kirjaimellisesti puhutaan persuvastaisesta propagandasta. PS kertoo kaunistelemattomia totuuksia yhteiskunnasta ja sen ongelmista, sekä niiden aiheuttajista, joka luonnollisesti aiheuttaa mm. häpeästä johtuen vastareaktion, mutta sen sijaan, että haittapoliitikot pyytäisivät anteeksi tekemiään virheitä, he valehtelevat äänestäjille, että nämä kaunistelemattomat totuudet ovat "valhetta". Iso osa äänestäjistä uskoo siis valheisiin, mutta ei puolueeseen, jonka sydämen asia on yhteiskuntamme hyvinvointi. Lisäksi PS:n asiantuntemus laajasti yhteiskunnallisissa ja valtiollisissa asioissa on erinomaisella tasolla, ja myös Perussuomalaisilla on tukena eri sektoreiden asiantuntijoita. Nämäkin totuudet ovat hautautuneet persuvastaisen propagandan alle. Sinäkin, aloittaja, olet yksi SDP:n puppupopulismin uhreista (siinä tapauksessa, ettet ole maksettu trolli).

Äänestä

Sannaan kaikki usko on pistettävä. Toivoa paremmasta SDP.

Äänestä

Ei katujengei Suomeen!! Ei lasten hakkauksii!! Ei Baltzarii perheministeriksii!! Vaikka demarit haluu!!

Äänestä

Stop vasemmistolle,joka on tehnyt Suomesta koko Afrikan ja lähi-idän sosiaali toimiston.
Ja vieläpä velkarahalla.

Äänestä

Noin on, taannoin ministeri Huovinenkin lupasi monesti "hyvää hoivaa vanhuksille", ovatkohan vanhuksemme nyt tyytyväisiä saamaansa "hoivaan" ?

Äänestä

Jos vähääkään välität lapsistasi ja yleensä Suomen tulevaisuudesta älä äänestä demari myyrää,ja kaiken mädättäjää!!!

Äänestä

Demarit, vasemmisto ja vihreät. Siinä on top 3 Suomen, suomalaisten ja Suomen luonnon hyvinvointia puolustavat puolueet.

Äänestä

Nimenomaan, ei PersKeKo kakkosta maata tuhoamaan, sen toimet ovat ihan kakkosesta tulevaa..

Äänestä

Sipilän tuhottua porvarillisen keskustan on silläkin suunnalla paras vaihtoehto SDP.

Mikä puolue koskaan on tehnyt maaseudun hyväksi niin paljon kuin SDP nykyisessä hallituksessa? Maataloutta tuettiin ahdingon keskellä ja SOTE-uudistus pelasti terveydenhoidon Helsingin ulkopuolella.

Luuletteko tosiaan, että Kokoomus olisi tehnyt saman? Pyh, olisi vain nauranut räkäisesti ja vienyt kaikki rahat Helsinkiin saamatta niillä sielläkään mitään aikaan. SDP sen sijaan ajattelee kaikkia ja KOKO MAATA, myös kaupunkeja ja Helsinkiä siinä kuin maakuntiakin, tasapuolisesti. Kaikki ihmiset ovat sosiaalidemokraateille tärkeitä syntyperästä ja asuinpaikasta riippumatta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja toiminnan ihmiskeskeisyys. Porvaripuolueet kun ovat instituutioiden ja pääomasijoittajien edunvalvojia, eivät tavallisten kansalaisten. Vetovoimaiset johtajat ovat myös SDP:n tavaramerkki.

Iso osa kansasta kokee PS:n toimivan heidän etujen vastaisesti ja puolueen johtajien taitamattomuus sylettää kansalaisia.

Kokoomuksen imagolliset heikkoudet ovat muun muassa yllimielisyys ja se, että kansalaiset kokevat sen toimivan etujensa vastaisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu