Ei HYVÄÄ KEHYTSTÄ

Anonyymi-ap

Ei ole rapsota katella miten Oulaisten katukuvasta häviää liikeitä,.
Kela, R- Kioski,Hegman,Postilaitos,Ei ole linja-autoasemaa,Poliisilaitos,Työvoima:tsto,Pyhäjokiseutu myyty sekin.
Kirjakauppa,Revon-Sähö.
Revon-Ssähkö myytiin ulkomaalaisille,tuottava laitos.
On toki viellä APTEEKKI.
Mikä tulevaisuus odotaa Oulaskangasta?pahalta näyttää.

22

1245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käyt siellä apteekissa ja pyydät sellaiset pillerit että unohtuu nuo revonsähköt.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😋 ­N­­y­­­m­­­f­o­­m­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17770622c

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Se on kumma jos täällä joku tuo esiin faktoja kuinka Oulainen on kuihtuva kyläpahanen niin joku aloittaa sunkuttamisen.

      Totuushan on juuri tuossa aloittajan tekstissä.

      Ei se iso tehdaskaan pelasta mitään. Työntekijöitä tulee suurin osa muualta.

    • Anonyymi

      Kehittyvä kaupunki, kohta alkaa tapahtumaan. Luvassa keskustan ilmeen kohentamista, Väinölärannan kunnostaminen yms. Saa nähdä mitä nämä hankkeet loppujen lopuksi tarkoittaa. Muutama kukkapenkki sinne tänne ja kesäteatterin katsomon korjaaminen.

      • Anonyymi

        Ei niitä tule, edes kukkapenkkejä. Alijäämä viime vuodelta niin huomattava että säästettävä on.


      • Anonyymi

        Väinölän rahat menee nyt sielä hallin pohjan siistimisessä, sekä monen muun työmaan rahat mitä piti tehdä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väinölän rahat menee nyt sielä hallin pohjan siistimisessä, sekä monen muun työmaan rahat mitä piti tehdä.

        Höpö, höpö, taas!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpö, höpö, taas!

        Ai mitä höpöheinää olet poltellut?
        Maanajoon ei ole määrärahaa, saati päätöksiä tai kilpailutusta, ei myöskään kustannusarviota.
        Homma maksanee yli 300tonnia ja kun tuota tuntihommina ähräämistä on nyt pari viikkoa seurattu niin ei taida sekään riittää.
        Huvittavaa tässä on myös se, kun ajattelee mikä ajojahti on ollut paikallista jätehuoltoa kohtaan viimeiset 10 vuotta ja nyt kaupunki tekee itse ympäristörikosta.


    • Anonyymi

      Väinölän kunnostusta on luvattu monta vuotta, aina lykkääntyy kun rahat on loppu.

    • Anonyymi

      Hyvä on esim. Revon Sähköstä puhua kun päätäjiä on vielä siltäkin ajalta kehissä..ja eihän ne tunnusta töppäystään. Mutta nuo muut on valtion hallinnon määräyksistä ja visioista tulleita menetyksiä kun eduskunnassa ei ole..eikä näköjään monessa muussakaan koaliitioissa..pohteissa..ja laajemmissa pippaloissa sellaista edustajaa joka pitäisi kaupunkilaisten ja sen palveluiden säilymisen puolta.. Mitä varten ne siellä puolueparlamenteissa hyppää kun aina tulee takkiin palvelujen alasajamisessa, onko ne mykkiä vai se kokouspalkkioko se on motivaatio ?

      Nyt tulevaisuuteen on mahdollista vaikuttaa jos löytyy yhteisöllisyyttä eikä tuijoteta siihen esim. ohisalon napaan joka ajaa maata alas mutta ei hoida omaa lastaan vaan sen tekee fossiilisten polttoaineiden parissa toimiva puoliso.. siis hoidetaan nyt niin että Heikkinen Matti eduskuntaan.. 95 lappuun ja thats It

      • Anonyymi

        Säähän olet se arvosta vouhkaava tollo.


    • Anonyymi

      Virkamiehet ja suurin osa päättäjistä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kelan asioita voi hoitaa samassa paikassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kelan asioita voi hoitaa samassa paikassa.

        Just niin ja se, mitä ei löydy, kipaistaan ykasta hakemassa, tai asioimassa!

        Palveluista vielä löytyy ja onneksi ollaan Ylivieskan sivukylä, että saadaan sieltä kaikki loput palvelut, jotka yksi toisensa jälkeen katoaa Oulaisista! Mahtavaa!

        P.S. Tämä kylä on siis joka tapauksessa menetetty, ellei tänne tule jotain hmmm. IKEAA, Harroldsia, STOCKMANNIA, joka pysäyttäisi ruuhkiin asti ohikulkevan liikenteen! Eli, haaveeksi jää "kehittyvä Oulainen".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just niin ja se, mitä ei löydy, kipaistaan ykasta hakemassa, tai asioimassa!

        Palveluista vielä löytyy ja onneksi ollaan Ylivieskan sivukylä, että saadaan sieltä kaikki loput palvelut, jotka yksi toisensa jälkeen katoaa Oulaisista! Mahtavaa!

        P.S. Tämä kylä on siis joka tapauksessa menetetty, ellei tänne tule jotain hmmm. IKEAA, Harroldsia, STOCKMANNIA, joka pysäyttäisi ruuhkiin asti ohikulkevan liikenteen! Eli, haaveeksi jää "kehittyvä Oulainen".

        Tuo on niin tosi, kelalleki pitää varata aika TÄÄLLÄ! Siellä ei varmasti ruuhkaa ole ettei aikoja tarvita. Eiku Ylivieskaan sieltä löytyy.


    • Anonyymi

      Jokainen Oulaistelainen perustamaan yrityksiä ja sitten torille myymään tuoteitaan.

    • Anonyymi

      kun oulaistelaiset ei osta ja harvoin turisteja eksyy kylälle, eipä taida kannattaa perustaa yrityksiä.

      • Anonyymi

        Oulaistelaiset ei osta Oulaistelaisilta, kun ollaan kateelisia, jos joku vaikka sattuis menestymään!

        Tänne ei ns. erikoisliikettä kannata kenenkään perustaa, kun mm. näillä sivuilla kyseenalaistetaan kaikki mahdollisuus toimia!

        Ihmisistä on tullut entistä pahansuopaisempia Oulaisissa ja niin kuin näkyy, siinä on onnistuttu hyvin, tyhjiä näyteikkunoita ja vapaana olevia toimitiloja löytyy.


    • Anonyymi

      On meillä sentään muutamia erikoisliikkeitä kuten Macomtech ja Suomalainen lihakauppa. Niihin on asiaa ulkopaikkakunniltakin. Halpa-Hallissa näkee myös usein aivan outoja ihmisiä, jotka ostavat kerralla paljon. Taitavat olla merijärvisiä, pyhäjokisia ja vihantilaisia. Tietysti myös Oulaskangas on harvinainen ylellisyys näin pienellä paikkakunnalla. Tarpeellinen on myös rautatieasema.
      Nämä jos saavat elää ja säilyä, on melko hyvin.

      • Anonyymi

        Tietokonekauppa, lihakauppa, sairaala, halpa-halli ja rautatieasema, tämä kaikki täältä löytyy, viihdy siis Oulaisissa!

        Voi hyvää päivää!


    • Anonyymi

      joo kalliiksi tulee naapurin litlistä ostokset kun pitää palauttaa ennenkuin ehtii syödä ettei saa salmonellaa tai jonkun koneen osia suuhunsa.. parempia saa kotimaisena omalta paikkakunnalta..ja pitemmällä parasta ennen päiväyksellä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      153
      5234
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3273
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      248
      3122
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2658
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1824
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1615
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1566
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1437
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe