Oikeudesta syntyvät kulut ovat nykyisin järjettömät. Tavallinen ihminen ei uskalla enää hakea oikeutta sieltä, mikäli on joutunut rikoksen tai kiistan uhriksi.
Asianajajien palkkiot ovat järjettömiä. Asia voi olla hyvin yksinkertainen, mutta palkkiot ovat aina täysin kohtuuttomia.
Miksi poliitikot ei puutu tähän epäkohtaan?
Oikeuslaitos hinnoitellut itsensä kansan tavoittamattomiin
12
58
Vastaukset
- Anonyymi
Varattomat (esim. musrallaiset) saavat ilmasta oikeisapua ja varakk ja muilla oa vakuutukset kunnossa. Mikä ongelma tässä on?
- Anonyymi
Ei vakuutus korvaaa jos haastat jonkun oikeuteen ja häviät.
- Anonyymi
Asiaa venytetään ja vanutetaan kunnes on saatu kunnon lasku aikaiseksi .
- Anonyymi
Asia kuuluu Anna-Maja Henrikssonin rooteeliin oikeusministerinä eli ottakaa yhteyttä häneen.
- Anonyymi
Eipä syytetä oikeuslaitosta, vaan asianajajien palkkioita.
- Anonyymi
Juristien ja lääkärien palkat tähtitieteellisiä.
- Anonyymi
Ei lääkärien palkkiot ole liian suuria. Asianajajien todellakin ovat. Suomen oikeuslaitos antanut välillä aivan järjenvastaisia tuomioita. Jos olet lähtenyt oikeuteen varmana voitostasi, voitkin saada kymmenien tuhansien laskun. Kaikki saattoivat olla kanssasi samaa mieltä asiasta, mutta mielivaltainen tuomari päättikin toisin. Kuka uskaltaa ottaa riskin.
Ja vakuutus tosiaan ei korvaa kun häviöt, kuten eräs hupiveikko aiemmin ketjussa väitti.
Mikään puolue ei varmaan uskalla puuttua asiaan, koska voisi sattua omaan nilkkaan tulevaisuudessa.
- Anonyymi
kun jokainen saapuu kerran perille saa ihan oikean tuomion.
ja tälläpuolen jos varastaa niin ei sillä ole mitään siunausta, - Anonyymi
Montahan miljoonaa jonkin Aarnion asianajaja 10 vuodessa tienasikaan
- Anonyymi
Nykyään sovitellaan, kun oikeuteen ei uskalla mennä
- Anonyymi
Oikeusvaltion periaatteita .
- Anonyymi
Onko täten oikeusvaltioksi asetettu valtio ikäänkuin turvaamassa, Lakimiesten oikeuden kansanryöstämiseen ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.15910195- 522760
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan762475- 842308
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1452056Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351878- 411342
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131285Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151187Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34863