Pitääkö gentrifikaatiota estää?

Anonyymi-ap

Olen muuttanut pari vuotta sitten Helsingin Roihuvuoreen. Tämähän on seuraava etappi, kun Kalliossa asuneet saavat lapsia. Täällä voi sitten pukeutua samaan uniformuun ja fjällräven-reppuun muiden vanhempien kanssa ja keskittyä lasten kasvatukseen. Ja keskittymisellä tarkoitan nimenomaan keskittymistä. Kaikki on täysin lapsilähtöistä, kaiken pitää olla hajutonta ja mautonta, etteivät vain lapset näkisi todellisesta elämästä mitään. Kaikki siunataan ”yhteisöllisyydellä”, sana jota hoetaan mantrana, kun Roihikka on saanut sellaisen tittelin jossakin kaupunginosakisassa. Sitä en tiedä, mitä se oikeasti tarkoittaa. Ei täällä naapurit sen mukavampia toisilleen ole mielestäni kuin muuallakaan. Maahanmuuttajat tietenkin hyväksytään, kunhan heitä ole liikaa omassa päiväkodissa tai yleensäkään alueella, Itäkeskuksessa on kiva käydä aistimassa kansainvälistä meininkiä ja sitten palata Roihikkaan pelkäämään, että koska täällä on alkaa olla enemmän muualta kuin Suomesta alun perin tulleita. Asuntojen hinnat nostetaan sen verran korkeaksi, ettei kenellä tahansa ole varaa muuttaa alueelle.
Kun muutin tänne gentrifikaatio oli jo tapahtunut. Kalliossa asuessani sitä vielä tapahtui paraikaa ympärilläni. Muutettuani pois omaan talooni oli jo muuttanut nuoria hipstereitä, jotka eivät tervehtineet ja olivat muutenkin paskajäykkiä. Facebookin kaupunkiosaryhmässä puolet keskusteluista alkoivat koskea sitä, miten saadaan nistit pois kulmilta laskemasta asuntojen hintoja. Se, mikä Kalliosta oli alun alkaen tehnyt nuoria kiinnostavan alueen, haluttiin nyt siivota. 2000-2015 alueella elänyt porukka ei pelännyt nistejä, vaan luovi tottuneesti seassa. Kapakat oli vielä rehellisiä illanviettopaikkoja, ei mitään viinibaareja, joissa pönötetään selvin päin.
En haluaisi myöntää, että olisin samanlainen vanhempi-hipsteri, joka googlailee tietynlaista trendikästä polkupyörää lapselleen ja käyttää sähköavusteista laatikkopyörää. Enkä kyllä olekaan, vaikka on minussa paljon samoja piirteitä. Itselläni on myös ollut varaa ja jostain syystä halu ostaa täältä asunto. Mitä sitten oikein haluan? Valitanko oikeasti siitä, että asuntoni arvo nousee?
Aihe ei ole helppo, kaikki tietysti haluavat asua turvallisella alueella. Ketään ei kuitenkaan palvele se, että tietyistä alueista syntyy slummeja tai muuten eriarvoisia. Tai jos palveluita, vaikkapa nuorille suunnattuja, poistetaan joltain alueelta enemmän kuin muualta. Onko yksittäisellä ihmisellä mitään keinoja vaikuttaa asiaan?
Olen monen kaupunginosaryhmän jäsen ja olen havainnut, että monilla alueilla, joita ulkopuoliset pitävät levottomina, vaikkapa Kontula, asukkaat itse kertovat viihtyvänsä. Levottomana pidetään varmaan alueita, joilla asuu paljon päihdeongelmaisia, joilla muutkin ongelmat näkyvät ulospäin enemmän kuin muilla. Olisi kiinnostava tietää, kuinka paljon Suomessa on suunnattu päihdepalveluja tietyille alueille. Roihikassa ei enää juuri päihdeongelmat näy.
Miten voitaisiin estää gentrifikaatio vaikkapa Kontulassa? Ja onko se edes tarpeen?

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ok

    • Anonyymi

      Buumeri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe