Pitääkö gentrifikaatiota estää?

Anonyymi-ap

Olen muuttanut pari vuotta sitten Helsingin Roihuvuoreen. Tämähän on seuraava etappi, kun Kalliossa asuneet saavat lapsia. Täällä voi sitten pukeutua samaan uniformuun ja fjällräven-reppuun muiden vanhempien kanssa ja keskittyä lasten kasvatukseen. Ja keskittymisellä tarkoitan nimenomaan keskittymistä. Kaikki on täysin lapsilähtöistä, kaiken pitää olla hajutonta ja mautonta, etteivät vain lapset näkisi todellisesta elämästä mitään. Kaikki siunataan ”yhteisöllisyydellä”, sana jota hoetaan mantrana, kun Roihikka on saanut sellaisen tittelin jossakin kaupunginosakisassa. Sitä en tiedä, mitä se oikeasti tarkoittaa. Ei täällä naapurit sen mukavampia toisilleen ole mielestäni kuin muuallakaan. Maahanmuuttajat tietenkin hyväksytään, kunhan heitä ole liikaa omassa päiväkodissa tai yleensäkään alueella, Itäkeskuksessa on kiva käydä aistimassa kansainvälistä meininkiä ja sitten palata Roihikkaan pelkäämään, että koska täällä on alkaa olla enemmän muualta kuin Suomesta alun perin tulleita. Asuntojen hinnat nostetaan sen verran korkeaksi, ettei kenellä tahansa ole varaa muuttaa alueelle.
Kun muutin tänne gentrifikaatio oli jo tapahtunut. Kalliossa asuessani sitä vielä tapahtui paraikaa ympärilläni. Muutettuani pois omaan talooni oli jo muuttanut nuoria hipstereitä, jotka eivät tervehtineet ja olivat muutenkin paskajäykkiä. Facebookin kaupunkiosaryhmässä puolet keskusteluista alkoivat koskea sitä, miten saadaan nistit pois kulmilta laskemasta asuntojen hintoja. Se, mikä Kalliosta oli alun alkaen tehnyt nuoria kiinnostavan alueen, haluttiin nyt siivota. 2000-2015 alueella elänyt porukka ei pelännyt nistejä, vaan luovi tottuneesti seassa. Kapakat oli vielä rehellisiä illanviettopaikkoja, ei mitään viinibaareja, joissa pönötetään selvin päin.
En haluaisi myöntää, että olisin samanlainen vanhempi-hipsteri, joka googlailee tietynlaista trendikästä polkupyörää lapselleen ja käyttää sähköavusteista laatikkopyörää. Enkä kyllä olekaan, vaikka on minussa paljon samoja piirteitä. Itselläni on myös ollut varaa ja jostain syystä halu ostaa täältä asunto. Mitä sitten oikein haluan? Valitanko oikeasti siitä, että asuntoni arvo nousee?
Aihe ei ole helppo, kaikki tietysti haluavat asua turvallisella alueella. Ketään ei kuitenkaan palvele se, että tietyistä alueista syntyy slummeja tai muuten eriarvoisia. Tai jos palveluita, vaikkapa nuorille suunnattuja, poistetaan joltain alueelta enemmän kuin muualta. Onko yksittäisellä ihmisellä mitään keinoja vaikuttaa asiaan?
Olen monen kaupunginosaryhmän jäsen ja olen havainnut, että monilla alueilla, joita ulkopuoliset pitävät levottomina, vaikkapa Kontula, asukkaat itse kertovat viihtyvänsä. Levottomana pidetään varmaan alueita, joilla asuu paljon päihdeongelmaisia, joilla muutkin ongelmat näkyvät ulospäin enemmän kuin muilla. Olisi kiinnostava tietää, kuinka paljon Suomessa on suunnattu päihdepalveluja tietyille alueille. Roihikassa ei enää juuri päihdeongelmat näy.
Miten voitaisiin estää gentrifikaatio vaikkapa Kontulassa? Ja onko se edes tarpeen?

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ok

    • Anonyymi

      Buumeri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe