Sai suomipöljät ostaa natolle pohjoiset ilmavoimat,ja kalliilla!
Samalla vaurastutti Usaa..
Samalla vaurastutti Usaa..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Sellaista se on kaupankäynti Suomella on ainoaan uhkaansa nähden ylivoimaiset koneet ja ilmaherruus ...olisihan se tietysti kiva ollut jos koneet olisi saatu ilmaiseksi mutta maailma kun ei toimi Tiltujen tapaan jotka luulee että kun Putin varasti ja sosialisoi 500 huippumodernia matkustajakonetta ulkomaisilta leasing yhtiöiltä se olisi normal muualla maailmassa.
Länsimaissa toimitaan hieman eri lailla kuin kehitysmaissa joissa eletään kuin viimeistä päivää ...joka tuokin alkaa olemaan venäjällä totta.
Mitä vuttua noilla tekee. On vain naton yksi pohjoinen osasto.
Venäjällä ihan eri määrät koneita!
"Venäjällä ihan eri määrät koneita!"
Tiltu se jaksaa määrillä pelata .
Määrillä ei ole mitään virkaa vaan laadulla venäjän ilmavoimat on nähty Ukrainassa täysin ala-arvoiset vehkeet joilla ei edes Ukrainassa pysty ilmaherruutta ottamaan sitä paskaromua voi olla vaikka taivas täynnä sillä ei ole eikä ole ollut mitään virkaa sotatilanteessa kuten olemme saaneet seurata .
Kiina käski Putinin viedä romunsa vittuun kun niitä piti myydä Kiinalle eikä ostanut ainuttakaan romua koekäytön jälkeen.
Kerrotko paljonko niitä koneita Venäjällä on, mikä niiden iskukyky on ja kuinka pitkään niillä kestää saada Suomessa ilmaherruus?
Ja tämä. Jälkeen sitte hyvä perustelu miksi ne eivät ole onnistuneet siinä (ilmaherruuden hankkimisessa) Ukrainassa mutta onnistuisivat siinä Suomen kohdalla?
Voi lapsi. Ei Venäjä tuhlaa uusinta kalustoa. Sästää natohyökkäykseen!
Venäjän koneiden määrää on näillä palstoilla liioiteltu ja nyt niitä on entistä vähemmän Ukrainassa koettujen raskaiden tappioiden jälkeen.
Ja mitä hyötyä Migeistä ja Suhoista on, kun niiden tutkat eivät havaitse F-35 koneita, ja jokainen F-35 hävittäjä kykenee pudottamaan jokaisella ldennollaan useita ryssän koneita ilman, että venäläiset pilotit saavat niistä edes havaitoja.
Mitä uutta kalustoa? Venäjän parhaita hävittäjiä on käytetty Ukrainassa, mutta nyt ne uskaltavat enää ampua ohjuksia kaukaa. Läntinen IT on niille myrkkyä.
Reppana.
Hihii, ei ole uusinta kalustoa. Me rahat joilla niitä piti rakentaa on kiinteistöissä ja huvijahdessa ympäri maailmaa. Näin toimii slaaviystävät keskenään.
Muutama vuosi sitten kyseisiä puheita riitti. Nyt kun Venäjän asevoimien toisillekin iskukyky on saatu selville, niin tilanne on muuttunut.
Jos/kunnVenäkä ei pystynyt ilmaherruuteen Ukrainassa, niin nyt jo osin sodassa kulutetulla kalustolla Suomessa niin on nostaminen on vielä epätodennäköisempää.
Mutta miehiä sitten tuhlaa senkin edestä!
Fiksulla ilmavoimien käytöllä olisi säästetty jopa kymmeniä tuhansia Venäjän nuorukaisia, edellyttäen että koneet ja lentäjät ovat hyviä. Sepä voikin olla ylivoimainen ehto.
Lapset kuvittelee, että isoja leluja käytettäisiin.
Siellä säästetään Ukrainaa. Ei ole tuholaivueet lähtenyt kentällä,kuten Suomeen lähtis,nuija!
En suosittele mittaa Venäjän tehoja!
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Venäjän_ilmavoimat
Hävittäjät
1 295 konetta
Su-33, laivastolla 52 kpl
Su-27, 452 kpl
MiG-29, 455 kpl, joista 110 laivastolla
MiG-31, 325 kpl
Su-35, 11 kpl
Suhoi Su-57 (ent. PAK FA), kehitteillä
Rynnäkkökoneet
767 konetta
Su-24, 497 kpl, joista 130 laivastolla
Su-25 262 kpl, joista 70 laivastolla
Su-34, 8 kpl
Strategiset pommikoneet
Tu-160 368 konetta
Tupolev Tu-22M 265 kpl, joista 165 laivastolla
Tu-95, 88 kpl, joista osa laivastolla
Tu-160 15 kpl
Elektroninen ja valokuvaustiedustelu
180 konetta
Su-24, 100 kpl, joista 20 laivastolla
MiG-25, 80 kpl
Ennakkovaroitus- ja taistelunjohtokoneet
Berijev A-50, noin 15 kpl
Kuljetuskoneet
345 konetta
Il-76, 300 kpl
An-72, 20 kpl
An-124, 25 kpl
Tankkauskone
Olisitpa sinäkin viihtynyt enemmän koulussa ja vähemmän ostarilla.
Kaupankäynti??? Toinen kerää satumaiset ja voitot ja toinen maksaa verta pierren? Usan kauppa!
Ukraina kukistuu millä hetkellä tahansa, kun see aroilla vyöryvät Venäjän lähes Putinin ikäisistä panssarivaunuista muodostamat voittamattomat panssarikiilat.
"Voi lapsi. Ei Venäjä tuhlaa uusinta kalustoa. Sästää natohyökkäykseen!"
Heikkoa on Venäjän uusinkin kalusto, jos sillä ei ole taisteluun lähtiessään muuta virkaa kuin tulla tuhlatuksi.
Venäjän ilmavoimia on ehkä vähän vaikea käyttää fiksusti, kun hävittäjien kojetauluun teipillä kiinnitetyt TomTomitkin pyörivät lentäjän jaloissa ennen kuin kone edes kunnolla ilmassa.
Eli on ylivoimainen ehto...
Hihii, vai wiki kertoo kaluston määrät ja varmaan vielä kunnollinen, hihii!
Joista ....
a) LENTOKELPOISIA on ___________?
b) LENTOKUNTOISIA on __________?
ja ...
c) KOULUTETUT PILOTIT _________?
Khi, Khi, Khi ..........
” Venäjällä ihan eri määrät koneita!”
Mutta harva niistä toimii ja nekin ovat Ukrainassa! Varuskunnat Suomen rajalla ovat tyhjiä! Putinisti yrittää vaihteeksi kannustaa jo kuollutta hevosta!
Kyllä se vaan tuhlaa! Putler satsaa epätoivoissaan kaiken Ukrainaan!
” En suosittele mittaa Venäjän tehoja!”
Ja sinun tehtäväsi on liioitella niitä tehoja! Putte käyttää nr vähät ”tehot” Ukrainassa eikä SILTI tule jälkeä!
Montako nyt enää jäljellä?
Mahtaako towerit hyökätä Suomeen, ennen uusia suihkareita?🤠🤠
Anti tulla vaan Hornetit on täydessä lyönnissä ja ylivoimasia venäläisten romuja vastaan edelleen huippukone.
Horenet on nykyisiin Venäjän koneisiin ylivoimainen asejärjestelmiltään.
Aaahhh... koskettele alempaa...
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d5f2f701-1ac6-47d9-98a0-aba8e7f63980
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on tavannut Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin Valkoisessa talossa.
Tapaamisen aiheena olivat ”ajankohtaiset asiat” eli muun muassa Suomen Nato-jäsenyyden vieminen maaliin.
Niinistö on tavannut Washingtonissa myös Yhdysvaltain senaatin ulkoasiainvaliokunnan
Hävittäjien hankintapäätös tehtiin jo paljon ennen kuin NATO:on liittymisestä puhuttiin.
Trump sen kertoi!
"Olemme aina valmiita auttamaan Suomea. Yksi asia, joka on tapahtumassa, on että olette ostamassa suuria määriä F-18-lentokoneita Boeingilta. Ne ovat hienoja hävittäjiä, ja olette ostamassa paljon muitakin sotilasvarusteita, ja olette ostamassa niitä viisaasti, Trump sanoi."
Trumpushka ei siis tiennyt edes sitä, etä Suomen valinta tuli olemaan F-35.
Hieman ennen valintaansa Don kertoi myös haluavansa puhua Ruotsin presidentin kanssa.
Odotus saattaa kestää.
Tiesi,että Suomi ostaa Usalta!
Tietenkin, koska amerikkalaiset hävittäjät ovat parhaita ja Suomi ostaa vain parasta.
Tiltua harmittaa kovati, kun Suomi osti parhaat saatavilla olevat hävittäjät, jotka eivät näy venäläisten koneiden tutkissa.
Tällaista petosta Venäjää kohtaan ei voi antaa anteeksi!
"Trumpushka ei siis tiennyt edes sitä, etä Suomen valinta tuli olemaan F-35."
Luupiikkisoturilla oli usein detaljit hukassa.:) Ei jaksanut lukea turvallisuusraportteja. Ihmekös tuo jos hävittäjät eivät pysy päässä.
Yksi kolmesta Trumpushkan kannattajista oli yhtä tyhmiä kuin kaksi muuta.
Suomi ostaa hävittäjät ihan itselleen, dorka.
Viro jo kehu,heitän ilmavoimiksi? Usalle arktisen laivaston!
Google ei pysty kääntämään viestiäsi. Jotain outoa kieltä taas. 🤔
Kaikilla Pohjoismailla on ilmavoimat.Ruotsilla ja Norjalla hyvin tehokkaat.
Niitä tukevat USA:n ja muiden Nato-maiden ilmavoimat Keski-Euroopasta ja tukilaivoilta.
Mitä tekee ohjuksia vastaan? Nytkin Ukrainaan näyteteitä!
Autanko sinua? Ei hävittäjät auta liioin tykkitukta vastaam! Kas, kun se ei olekaan hävittäjän tehtävä!
Putinistin katkeruus on huvittavaa!
Mikä katkeruus??? Kerron natopöljälle totuuksia,päiväuniinsa!
>Nytkin Ukrainaan näyteteitä!
Eikö kukaan voi kääntää näitä suomeksi? 😮
2030-luvulla Pohjoismaissa on valtavat F-35-ilmavoimat – Tällainen on mekanismi, joka tekee Pohjolasta sotilasmahdin
Pohjolan ilmavoimista tulee koko Euroopan mittakaavassa merkittävä tekijä.
POHJOISMAISSA tulee olemaan erittäin vahvat ilmavoimat lähivuosina, kun Norja, Tanska ja Suomi saavat päätökseen F-35-hankintansa. Nykytiedon mukaan vuosikymmenen vaihteessa näissä kolmessa maassa on käytössään yhteensä 143 viidennen sukupolven F-35-hävittäjää.
Lisäksi Ruotsilla on vajaat sata JAS 39 Gripen -hävittäjää ja maa on tilannut niitä kymmenittäin lisää.
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/5781545
Venäjä lähettää Ukrainassa haltuunsa saamia Yhdysvaltojen ja Naton toimittamia aseita ja kalustoa Iraniin,
Iranin uskotaan pyrkivän takaisinmallintamaan saamansa asejärjestelmät omaan käyttöönsä.
Venäjä on kerännyt taistelukentiltä muun muassa olalta laukaistavia Javelin-panssarintorjuntaohjuksia ja Stinger-ilmatorjuntaohjuksia. Venäjä uskoo asetoimitusten ylläpitävän Iranin tukea Venäjän sotatoimille.
Natohan on ollut maksavia jäseniä vailla . Esim , Saksa ei sijoita natoiluun riittävästi .
Sehän se on Naton rooli, ostaa Usan kallista materiaalia että on yhteensopivaa.
Kyllä markkinointi osataan sielläpäin
Joo, siksi Venäjä ei osta USA:sta hävittäjiä koska ne ovat kalliita ja Venäjän SU-57 on halba ja hjuva.
Maailman paras ja halvin vielä selvennykseksi.
Tai jos unohdetaan myyntipuheet niin täysi paska joka ei lennä mutta on helvetin kallis.
Intaialaiset on tyytyväisiä kun lopettivat heti yhteistyön susihävittäjän kanssa.
Mihinkä se totuus unohtui???
Tiltuilla ei pelaa muistikaan.
TARJOUSKILPAILU perustui neljään osa-alueeseen: sotilaalliseen suorituskykyyn, huoltovarmuuteen, teolliseen yhteistyöhön ja kustannuksiin.
Kun tarjoaja läpäisi huoltovarmuuden, teollisen yhteistyön ja kustannusten päätösalueet, se eteni lopulliseen sotilaallisen suorituskyvyn vertailuun.
Kaikkosen mukaan nämä kriteerit täytti ruotsalainen Saab Gripen E/F sekä amerikkalainen Lockheed Martin F-35A.
– Valinta oli kuitenkin selkeä F-35:n eduksi.
Kaikkosen mukaan se, että osa koneista ei yltänyt lopulliseen vertailuun mukaan, kertoo Suomen tiukoista kriteereistä.
F-35 TÄYTTI huoltovarmuuden, teollisen yhteistyön ja kustannusten päätösalueiden vaatimukset. Samoin F-35:n taistelu-, tiedustelu- ja selviytymiskyvyt olivat HX-tarjouksista parhaat. Hyvään tulokseen vaikutti osaltaan tarjouksen kone- ja asemäärä.
Sotilaallisen suorituskyvyn vertailussa F-35-kokonaisjärjestelmä oli kaikista paras.
– F-35 oli vertailun paras tai jakoi parhaan tuloksen kaikissa tehtävä-alueissa ja sai parhaan kokonaistuloksen, sanoo Ilmavoimien komentaja, kenraalimajuri Pasi Jokinen.
F-35A sai suorituskykyarvioinnin tulokseksi pisteet 4,47. Seuravaksi tullut hävittäjä sai 3,81 pistettä.
Suomi oli asettanut sotilaallisen suorituskyvyn pistetavoitteeksi 4,0. Gripen ei siis yltänyt puolustusvoimien asettamaan minimitavoitteeseen.
– Nyt tehdyn tarjousvertailun perusteella on kiistatonta, että F-35 tuottaa Suomen puolustusjärjestelmän kannalta parhaan mahdollisen suorituskyvyn Hornet-kaluston suorituskyvyn korvaajaksi 2030-luvun toimintaympäristössä sekä HX-järjestelmän elinkaaren aikana, Jokinen sanoo.
F-35-hävittäjiä esiteltiin Pirkkalassa helmikuussa 2020.
F-35-hävittäjiä esiteltiin Pirkkalassa helmikuussa 2020. KUVA: JUSSI NUKARI / LEHTIKUVA
F-35 OLI ehdokkaista myös kustannustehokkain ja hankintahinnaltaan edullisin, kun huomioidaan kaikki tarjoukseen kuuluvat osuudet.
Mikään tarjouksista ei kuitenkaan ollut merkittävästi muita edullisempi käyttö- ja ylläpitokustannuksiltaan.
Keskeisimmät teollisen yhteistyön projektit Suomelle ovat noin 400 F-35-eturungon valmistaminen Suomessa myös muille käyttäjille, rakennekomponenttien tuotanto sekä laitteiden testaus- ja huoltokyky.
Lisäksi Suomeen tarjotaan moottoreiden loppukokoonpanoprojektia Ilmavoimien koneisiin.
Teollisen yhteistyön arvioitu suora kotimainen työllisyysvaikutus on 4 500 henkilötyövuotta ja välillinen 1 500 henkilötyövuotta.
– Tämä on hyvä uutinen suomalaiselle puolustusteollisuudelle, Kaikkonen totesi.
Mikä jenkkiauto on hyvä ja jestävä???
Kysy Kuubalaisilta siellähän ajetaan kohta satavuotta vanhoilla jenkkiautoilla ja hyvin kulkee
Joo korjattuna!
Joo autoissa kun sattuu olemaan kuluvia osia joita vaihdetaan määräajoin kun osat kuluvat paitsi tietysti venäjällä jossa osia ei ole
USAn liittolainen Australia kutsuu F-35 häivekoneita katastrooffkoneiksi.
Mitä tulee niiden näkemiseen niin Venäjän ilmavoiomien Suhoi Su-35 ja Su-57 näkevät ne aivan tavallisesti koska niissä on kaksitaajuinen tutka. Lisäksi USA on maadoittanut koneet niiden moottorivikojen takia ja kaikki lähes 1000 konetta joudutaan korjaamaan moottori osalta. Lisäksi USA on senatille tarkoitetussa raportissa todennut koneessa olevan 841 vikaa ja puutetta. Todella hyvä ostos. Maailman kallein romu.
"Todella hyvä ostos. Maailman kallein romu."
Ja siksi Venäjän tiltua harmittaa niin vietävästi, että Suomi valitsi ne seuraaviksi hävittäjikseen.
Tyytyväisin siitä että suomi osti F-35 ns. häivekoneet on varmasti S. Soigu ja V. Putin. Uudet ja hieman vanhemmat Venäläiset Su-35 ja Su-57 ovat täysin ylivoimaisia F-35 koneisiin verrattuna. Häiveominaisuus on kun menneen talven lumi. Se toimi 90- luvulla ja "banaanitasavaltoja" vastaan. Uudet Venäläiset maa- meri- ja ilmavoimien tutkat näkevät F-35 ja F-22 koneet ilman mitään ongelmaa. Kysymyshän on vain taajuuksista. Esimerkiksi jo vanhemmassa Su-35 koneessa on tutkalla kaksi toiminta taajuutta, joista toinen näkee nuo ns. häivekoneet aivan tavallisesti. Kun lisää että Venäläiskoneissa on käytössä niin pitkän toimintamatkan omaavat ohjukset että niitä vastaan ei AIM-120:llä ole mitään mahiksia. Jokunen aika sitten venäläinen Su-? tuhosi ukrainalaisen Su-27 koneen 207 kilometrin päästä. Sanovat että ohjus lähetettiin Su-57 koneesta. Se muuten oli ennätyspudotus.
Todellisuus on väähän enemmän kuin erillainen, kuin natortollit yrittävät uskotella. Uskovatkohan itsekkään noihin omiin valheisiin.
Todellisuutta on se, että Venäjän tiltua harmittaa vietävästi Suomen uusi hävittäjävalinta F-35.
"Uudet ja hieman vanhemmat Venäläiset Su-35 ja Su-57 ovat täysin ylivoimaisia
Kiina ja Intia käski Putinin viedä nuo toimimattomat ja täysin ala-arvoiset romunsa vittuun kun Putin raajasi niitä koekäyttöön näihin maihin ja niin myös tapahtui.
". Häiveominaisuus on kun menneen talven lumi. Se toimi 90- luvulla ja "banaanitasavaltoja" vastaan."
Rehellisyyden nimissä jos olet hiukankaan seurannut Ukrainan sotaa joka on kestänyt jo vuoden et tosissasi voi kiistää etteikö venäjän armeija ole täysin banaanitasavallan armeijan tasolla ....ja tämä ei ole edes vittuilua tai ilkeilyä vaan kaikkien toteama fakta.
Meillä on varaa turvallisuuteen!
Mahtaa olla tylsää olla katkera Putinisti silloin, kun jokaista ”uutta todistetta Venäjän kyvyistä” seuraa palstalla hilpeä naurunremakka!
Se syö Tarkkispoikaa!🤡😄🤣😅😅🤪🤡
Sinimusta Liike vaatii ulkomaalaisten kiinteistöomistukselle täyskieltoa ja nykyisten kiinteistöjen pakkolunastusta
Suomen puolustusministeriö on viimeinkin ”herännyt” huolestumaan venäläisten ostamien kiinteistöjen määrästä ja sijainneista Suomessa ja tehnyt EU/ETA-alueen ulkopuolista kiinteistöomistusta koskevia selvityksiä mm. valvonnan kehittämiseksi.
Venäjän kansalaisia tai kaksoiskansalaisia asui Suomessa vuoden 2021 lopussa noin 70 000. Venäjä ei tunnusta Venäjän kansalaisten kaksoiskansalaisuutta, vaan heitä pidetään Venäjän näkökulmasta ainoastaan Venäjän kansalaisina. Suomessa asui yhteensä samana ajankohtana eri kansalaisuuden omaavia, mutta venäjää äidinkielenään puhuvia yhteensä 87 552. EU/ETA-alueen ulkopuolisista kansallisuuksista venäläiset ovat kuitenkin suurin yksittäinen kiinteistöostajien ryhmä.
Ulkomaalaisten omistusoikeutta rajoitettiin yleisellä lupajärjestelmällä, kunnes 1993 alusta lähtien tuli voimaan laki, jolla luovuttiin pääsääntöisesti ulkomaalaisten kiinteistöhankintojen luvanvaraisuudesta. Lupamenettelyllä valvottiin edelleen rajavyöhykkeellä tai suoja-alueella sijaitsevien kiinteistöjen siirtymistä ulkomailla asuvien omistukseen tai hallintaan. Ulkomailla asuva sai vain lääninhallituksen luvalla hankkia kiinteistön, joka sijaitsi kokonaan tai osaksi rajavyöhykkeellä tai suoja-alueeksi määrätyllä alueella.
Laki ulkomailla asuvien ja ulkomaisten yhteisöjen kiinteistöhankintojen valvonnasta kumottiin lailla Suomen Euroopan unioniin liittymisen yhteydessä, eikä ulkomailla asuvien omistusoikeus ole ollut vuoden 2000 alun jälkeen enää lupamenettelyn piirissä.
Kiinteistöomistuksen valvonta palautettiin 2020 alusta lähtien siten, että EU/ETA-alueen ulkopuolistentoimijoiden on haettava kiinteistöhankinnalleen lupa kaikkialla Manner-Suomessa. Valtiolle tuli etuosto-oikeus kaikkiin kiinteistökauppoihin Puolustusvoimien ja Rajavartiolaitoksen toimipisteiden välittömässä läheisyydessä sekä säädettiin laki kiinteän omaisuuden ja erityisten oikeuksien lunastuksesta kansallisen turvallisuuden varmistamiseksi. Lupia on myönnetty 2020 alkaen ja 30.9.2022 asti yhteensä noin 1900.
Kuten kaikessa muussakin toiminnassa, Sinimustan Liikkeen Suomessa lainsäädäntötyö ja päätöksenteko perustuu kansalliseen etuun. Puolueemme ei hyväksy venäläisten tai minkään toisenkaan maan kansalaisten kiinteistöomistuksia Suomessa.
Suomen lainsäädäntö mahdollistaa jo nykyisellään toisen maan kansalaisen tai yhteisön kiinteistönhankinnan rajoittamisen, jos sen arvioidaan vaikeuttavan maanpuolustuksen järjestämistä, alueellisen koskemattomuuden valvontaa ja turvaamista sekä rajavalvonnan, rajaturvallisuuden tai huoltovarmuuden varmistamista. 1.1.2023 alkaen myös kansallinen turvallisuus voidaan ottaa huomioon osana kiinteistöhankinnan lupa- ja etuostoharkintaa.
Lupaa ei nykylain mukaan tarvita, jos kiinteistön luovuttajana on saajan avio- tai avopuoliso tai rekisteröidyn parisuhteen osapuoli, henkilö jonka saaja voi perintökaaren säännösten mukaan periä tai aviopuolisot tai rekisteröidyn parisuhteen osapuolet hankkivat yhdessä kiinteistön ja toinen heistä ei tarvitse lain mukaista lupaa. Myöskään kaksoiskansalaisten ei tarvitse hakea lupaa.
Puolustusministeriön tuoreen selvityksen mukaan ulkomaalaisten kiinteistöhankintoja ei katsota tarpeelliseksi rajoittaa. Sinimustan Liikkeen mielestä kaikki ulkomaalaisomistuksessa olevat maat ja kiinteistöt täyttävät lailliset perusteet kiinteistöhankintojen rajoittamiseksi. Etenkin nykyisen kaltaisen epävarman turvallisuustilanteen vuoksi kaikki ulkomaalaisten kiinteistöhankintojen luvat tulee evätä näiden rajoitusperusteiden mukaan.
Sinimusta Liike vaatii välittömästi aloitettavaksi lain valmistelun, joka säätää täyskiellon ulkomaalaisten kiinteistöhankinnoille. Täyskielto koskisi myös niitä hankintoja, joissa yhtenä osapuolena on toisen maan kansalainen tai kaksoiskansalainen.
Maanpuolustuksen, alueellisen koskemattomuuden, sisäisen turvallisuuden, valtion johtamisen, rajaturvallisuuden, rajavalvonnan, huoltovarmuuden, yhteiskunnan kannalta välttämättömän infrastruktuurin toiminnan varmistamisen tai muun näihin rinnastettavissa olevan yhteiskunnallisen edun turvaamiseksi on nykylain puitteissa oikeus kiinteän omaisuuden ja erityisten oikeuksien lunastukseen. Lain mukaan ministeriö, jonka toimialaan edun turvaaminen kuuluu, voi myöntää viranomaiselle tai yhteisölle luvan lunastaa kiinteää omaisuutta tai erityisen oikeuden, jos yleinen tarve sitä vaatii.
Sinimusta Liike vaatii, että ministeriöt aloittavat pakkolunastustoimenpiteet kaikkien venäläisomistuksessa oleviin kiinteistöihin ja maa-alueisiin, sekä jatkotoimenpiteenä tarkastelun kaikkien muidenkin maiden kansalaisten omistamiin kiinteistöihin, tavoitteena lunastaa valtion omistukseen kaikki ulkomaalaisomistuksessa olevat kiinteistöt ja maat.