Sanonpa vaan, että jos ruokaan tai voileivälle laittaa valkosipulisiivuja, niin ovathan ne paljon makoisampia. Ja antavat enemmän raikasta ja makoisaa suutuntumaa, kuin ilman valkosipulisiivuja syötynä.
Makoisien makujen äärellä
Anonyymi-ap
3164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Makoisaa ja hajuisaa.
Perherauhan vuoksi minun oli lopetettava eräs herkuttelu.
Tapani oli lauantaisin, saunan jälkeen varustautua olohuoneeseen katsomaan töllöä eväinäni suuri kolpakollinen uuteolutta, 2 dl lasillinen kahdesti laskettua keulapään pontikkaa ja makuaistin turruttamiseksi raakoja valkosipulin kysiä.
Eräänä sunnuntaiaamuna heräsin yksin parivuoteessani ja vaimo oli nukkumassa olohuoneen sohvalla. Väitti hajujen olleen niin kameat, että häneltä mukamas silmiä kirveli että vesi juoksi. Lopetin siis valkosipulin syömisen juodessani pontikkaa.
Nyt se joskus huomauttaa lauantai iltojen ryyppäämisestäni.
Pari kaljaa ja yksi paukku. Eihän se ole ryyppäämistä?
Kaljat ovat litran pulloihin pullottamiani noin 6 - 8%:n uuteoluita ja se ainoa paukku on hieman vaille 2 desiä noin 70% ponua. Työpaikkani kemian labra mitannut vahvuuden.
On niillä huonot välineet koska sanoivat, että 0,5 litraa pienemmästä näytteestä he eivät pysty määrittämään vahvuutta.
Valkosipuliin liittyy terveys. Sitä voi ottaa sellaisenaan tai laittaa leivän päälle voita. Valloittavasta mausta on moneksi. Vitamiinit sulle jää.
Ilmavassa purkissa on aina valkosipuleja.
Sopii useimpiin tekemiini ruokiin.
Levitteenä käytän itse sötköttömääni valkosipulivoita.
Noin 250g - 300g normaalisuolaista voita. Koosta riippuen 3 - 6 valkosipulin kynttä puristimen muusiksi ruhjottuina. Koko höskä kunnolla sekaisin. Hyvää reissarin päällä.
Protskuvarmennukseeni puristan myös valkosipulin kynsiä. Rasvatonta raejuustoa 400g tai 500g. Puristimen läpi 4 - 8 kynttä. Muut mausteet. Kaksi keitettyä kanan munaa, Dijon sinappia, hienoksi silputtua inkivääriä, hunajaa ja sinihomejuustoa. Päivittäin valmistan reilun annoksen tuoresalaattia. Jäävuorisalaatti, keltasipulia, tomaattia, inkivääriä, oliivi neitsytöljyä, valkoviinietikkaa, sinappia ja hunajaa.
Tuo mössöksi ja salaattiin muutama reilu ruokalusikallinen. Syön sen 1,5h - 2h ennen lämmintä ateriaa.
Hauraan 79v ikäisen vanhuksen on syytä varmistaa riittävä protskun saanti muun muassa.