Kuuntelin tik tokissa eilen tätä ihme sekasotkukieltä. Ei mitään tolkkua. Sanoista 50% somalin kieltä, 30% sekavaa englantia ja loput 20% pilaantunutta suomea.
Suomessa syntyneet Helsingin somalit eivät osaa puhua suomea parikymppisinäkään
Anonyymi-ap
1562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eipä yllättänyt, kotoutus ei toimi, Andessonin on jaettava tuohonkin lisää rahaa.
Kantis.
Mutta siitä huolimatta turhaa on selitellä "Kärkkäisen taikapeilistä", sitä kun ei ole muualla olemassa kuin trollin karvahatun sisuksissa.
Kun on tapoihinsa kangistunut juntti, omat kirjoituksensa toistavat samoja juttuja vuodesta toiseen.
Ärsyttävää ja täysin turhaa lässytystä himosuvakilta, "nauretaan yhdessä " - mantran maaniselta toistelijalta.
Äänestä
Moktar.Gubta
2023-03-09 09:01:07
Älä nyt noin tylysti sano. Täällä sitä taikapeliä ainakin ennen myyntiin:
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/koti-ja-sisustaminen-24164501/sisustustavara/sisustuspeilit?gclid=Cj0KCQiAgaGgBhC8ARIsAAAyLfFpbn_eMFXA6dh39ALkd7dN-NvZdDZ2mtxru6PdbPFVvI35GyfPZgcaAgNtEALw_wcB
Hyvä hakusana on myös Novosibirks Traktor, модель 136. Voisit nuoremmuuttasi etsiä sitä googlaamalla.
Nykyään Kärkkäisen taikapeiliä on kovin vaikea ostaa. Kauppavaihto Venäjän kanssa on lähes täysin hyytynyt. Sitten on vielä se perussuomalaisen puolueen kestotilaus. Persut ostavat jokaisen taikapelin, minkä toimittaja suinkin pystyy toimittamaan.
Suomessa on nykyään niin huonot matukelit, ettei nillitettävää muuten löydy kuin taikapeilin avulla etsimällä. Näin kertoi minulle ajatuspajan Matias, kun viimeksi kävimme ottamassa pari pitkää Storyvillessä. Matias oli vähän alakuloinen, kun akka oli saanut sahalta loparit.
Pahoittelen, että en voinut olla sinulle enempää avuksi.
Parhain terveisin, Moktar. ;)
Tarvitaan kielikouluja kaikille ulkomaalaisille.
Sipilä-persut toi maahan 51000 kehitysmaa-maahanmuuttajamiestä eikä kotouttanut heitä ollenkaan-
turha nyt ihmetellä jos on ongelmia.
Muualta Afrikasta tulleet yksilöt sentään edes pyrkivät oppimaan suomenkielen. Useimmat heistä puhuvat kieltä hyvin. Mutta somalit eivät tähän edes pyri. On kyllä iso ero somalien ja vaikka kenialaisten välillä. Jopa nigerialaisetkin tajuavat ettei tässä maassa pelkällä englannilla pitkälle pötkitä.
NO TÄMÄHÄN JOHTUU AINOASTAAN SIITÄ ETTÄ KOTOUTUMISRHAA ON JAETTU NOIN 10 MILJARDIA LIIAN VÄHÄN JA SITTEN VOIMAKAS RASISMI HEIKENTÄÄ KIELEN OPPIMISTA!!!!!!!!
Haisuli.
Niissä on jo 80-90-lukujen taitteessa tulleita yli 60-vuotiaita, jotka puhuu ja kirjoittaa usein hyvin vaikeasti ymmärrettävää suomea. Tulivat suoraan kortistoon ja eläkkeelle, muka sotaa pakoon, silti käyvät vähintään kerran pari vuoteen lomilla lähtösijoillaan.
Rahaa saa enemmän, jos ei ole kielitaitoa.
Kuuntelit sitä älykkäintä desiiliä!
Minusta tällainen yleinen mollaminen tulisi lopettaa, on kuitenkin otettava huomiooon että tulijoista suurin osa on vähintään koneinsinöörejä, joukossa myös lääkäreitä ja fyysikoita.
Suomessa syntyneet Somalit ja muut "entiset mamut" osaavat suomea, sillä he käyvät suomalaista koulua. Jos tietonsa ja ennakkoluulonsa perustaa TikTokiin, niin aika sekaisin pitää olla ja jäänyt omat koulut kovin vähille.
Käyvätkö samaa koulua Romaneitten kanssa, hehän myöskin ovat hyvin koulutettuja, jokaisella on vähintään kolme ammattia?
Rahaa tuntuu olevan kovasti mistähän lie saatu
Huumeiden kauppa tuntuu olevan hyvin hallussaan
Joku elättää perheensä tekevät työtä lapset ryöstelee
Suomessa syntyneet somalit yms. ovat syntyperäisiä suomalaisia eikä suomalaisia voida palauttaa Somaliaan vaikka tekisivät minkä rikoksen.
Kaikki Suomessa synyneet siirtolaisten lapset ovat syntyperäisiä suomalaisia, joten heidät voidaan valita vaikka presidentiksi (ei tarvitse osata suomea eikä ruotsia, riittää että on syntyperäinen suomalainen, mutta luku-ja kirjoitustaito ovat suotavia).