🤔👋☕ mutta myös ihmisiä joiden kanssa joudutaan päivittäin tai muuten säännöllisesti tekemisiin. Silloin tällöin voi joutua vastaantulijan kohdalla tukalaan tilanteeseen: tunnenko vai enkö tunne häntä. Pitäisikö tervehtiä vai ei?
Tervehtiminen on aina paikallaan. Tervehditty jatkakoon matkaansa miettien kuka vastaantulija mahtoi olla ja missä oltiin kenties tavattu....
Entäpä jos toinen ei vastaa tervehdykseen? Sen johdosta ei kannata masentua. Tervehditty saattaa olla niin omiin ajatuksiinsa syventynyt, ettei huomaa, mitä hänen ympärillään tapahtuu. Tai kenties hän on likinäköinen (toim. huom. tai kasvosokea).
Lainaus kirjastaUusi Käytöksen kultainen kirja
Ulkona tervehditään tuttuja ja ystäviä
8
80
Vastaukset
- Anonyymi
Kummia tilanteita voi tulla. Kiusallista jos näkee jonkun kaukaa, eikä ole varma henkilöllisyydestä ja pitäisi nopeasti päättää miten reagoi.
Mulla on tapana väistellä refleksinomaisesti sellaisia tilanteita. Varsinkin iltapimeällä jos huomaan kauempaa, että joku katselee minuun päin (varsinkin jos hänellä ei ole koiraa) kuljen jotakin toista reittiä paikan ohi. Tää on kyllä sellaista aluettakin, että iltasella kannattaa kiertää kaikki vastaantulijat kaukaa..
- Anonyymi
Ulkona? Kyllä sisälläkin.
Sisällä tervehtimisestä oli kirjassa oma kappaleensa, josta en nyt viitsinyt laittaa tähän lainausta.
- Anonyymi
"tervehtiminen on aina paikallaan" ei ole, Suomessa saa hullun tai häirikön maineen jos moikkaa vahingossa tuntematonta.
No voi olla noinkin. Entäs jos erehtyy vahingossa hymyilemään vieraalle. Etenkin jos on vastakkaista sukupuolta. Sekin on täällä vähän arveluttavaa.
- Anonyymi
Jep
- Anonyymi
Niin muttaa mitä hyvää sellaisessa on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947693- 374077
- 483640
- 2443147
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402732Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212644- 462613
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as382596- 1372550
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292499