Vantaallakin asustelee talviajan sorsaparvia, ressukoita joilla ei enää ole muuttovaistoa. Jotkut tädit tms. ovat vuosikymmenten ajan ruokkineet niitä ja niiden jälkeläiset eivät enää osaa muuttaa syksyllä tästä ankeasta jäämaasta etelään.
Vantaan kaupunki on töykeästi kieltänyt lintujen ruokinnan, vaikka sorsat ja pikkulinnut tarvitsevat apuamme. Höpötetään vain hysteerisesti rotista.
Vantaalla olen ainoana maamme paikkakuntana myös törmännyt agressiivisiin MIESpuolisiin ruokinnasta huutaviin tyyppeihin. Olen ruokkinut Vantaalla sorsia liki 10 v. ajan ja vain lumi- ja pakkaskaudella, kun vesistöt ovat jäätyneet uhkaavasti eikä vedestä löydy enää ravintoa. Joka talvi joku keski-ikäinen mies on tullut karjumaan ja huutamaan viereen ettei saa ruokkia. Muutama on tullut aivan liki, aivan kuin aikoisivat lyödä, ja yksi uhkasikin hakata ja otti valokuvia minusta uhaten laittaa ne poliisille. Olen todennut että nämä sorsat syövät nälissää joka ikisen siemenen mitä niille laitan, eikä rotille jää yhtään mitään, kuten ei olekaan jäänyt. Ei auta, nämä karjujat jatkavat uhkaillen
Oletteko törmänneet tällaisiin agressiivisiin, selkeästi itse pahoinvoiviin tyyppeihin?
Vantaalla vihataan talvehtivia sorsia
Anonyymi-ap
1
278
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774592- 1801837
- 1241540
- 351016
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️16981- 103930
- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45807
- 4798