Mä en jaksa enää

Anonyymi-ap

Ei tässä elämässä ole mitään järkeä. Ahistaa niin pirusti kun oon sössinyt kaiken. No, elämä valuu eteenpäin. Onneksi omat lapset ovat viisaampia kuin äitinsä. Muuta lohtua ei nyt ole.

7

169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen. Lyhyessä viestissäsi et kertonut oletko jo hakenut / saanut keskusteluapua itsellesi?

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Kiitos. Hainkin juuri tukisuhdetta. Solmussa-chattiin voisin myös osallistua.


    • Anonyymi

      Täällä myös sössijä,varmasti kaikki virheet tehneenä voin sanoa että elossa kuitenkin.Päästä irti kaikesta vanhasta ja eteenpäin vaan.Hienoa että sulla lapset joista voit olla ylpeä.Eikä me äiditkään hassumpia olla eiksje.Mokailut ei tähän lopu mutta että niille pystyy joskus nauramaankin ja niille mille ei voi niin päästetään irti.

      • Anonyymi

        Pitää yrittää päästää irti menneistä. Mulla on skitsofrenia, joka on aiheuttanut kaikkea ylimääräistä elämään ja lasten elämiin. Elossa kuitenkin.


      • Anonyymi

        Kaikkihan me ollaan mokia tehty, se on sitä elämää. Kukaan ei synny oppi vihko kädessä
        Tähän maailmaan. Sitä oppii kun elää, toiset ennemmin ja toiset myöhemmin.
        Joten älä vaivu masennukseen .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitää yrittää päästää irti menneistä. Mulla on skitsofrenia, joka on aiheuttanut kaikkea ylimääräistä elämään ja lasten elämiin. Elossa kuitenkin.

        Sairaudelle ei myöskään kukaan voi kitään, ne joilla ei riitä ymmärrystä että jokin sairaus ehkä aiheuttaa joskus hämminkiä , eivät ole kypsiä ihmisenä.


    • Anonyymi

      Minulla myös erittäin läheinen ihminen on pyydellyt anteeksi tekemisiään ja häpeää,mutta aivan suotta.Skitsofrenian ei tarvi määrittää ihmistä vaikka sairauden kanssa pitää elää.Älähän siis sure menneitä enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      21
      4421
    2. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      96
      3051
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      196
      2853
    4. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2522
    5. 65
      1180
    6. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      65
      1036
    7. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      47
      797
    8. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      20
      782
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      40
      734
    10. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      106
      726
    Aihe