Neuvostoliiton hyökkäys Suomeen 1939 on maailman ainoa rikollinen hyökkäyssota jossa hyökkääjä on saanut pitää ryöstämänsä alueen ja asuttaa sen uudestaan omalla väestöllään.
YK:n edeltäjä Kansainliitto tuomitsi hyökkäyksen ja erotti Neuvostoliiton jäsenyydestään.
Eikä Karjalaa ja Sallan aluetta olisi Suomelle koskaan palautettu vaikka jatkosotaa ei olisi käytykään. Eli vääryys olisi joka tapauksessa jäänyt voimaan.
Ei ole toista samanlaista rajanvetoa.
Suomi kokenut suurinta vääryyttä rajanvedossa
20
1522
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan saattaa tulla toinen samankaltainen rajanveto. YK on tuominnut hyökkäyksen jolla Venäjä on liittänyt Ukrainan itäosan Venäjään.
Tosin Venäjään liitettyjen alueiden väestö on jäänyt paikalleen. - Anonyymi
Erikoiselta tuntuu että moni suomalainen silti kannattaa Venäjän halua pitää talvisodassa Suomelta vääryydellä ryöstämänsä alueet
Omaa maata vihataan jostakin syystä. Ehkä kyse on jostakin herravihasta.- Anonyymi
Menköön koko maa kunhan kirotut kapitalisti porvarit vain hirtetään. Tällaiseen ajatteluun suomalainen kommunismi perustui.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menköön koko maa kunhan kirotut kapitalisti porvarit vain hirtetään. Tällaiseen ajatteluun suomalainen kommunismi perustui.
Kommunistit taistelivat henkeen ja vereen sen puolesta, ettei Stalinin puna-armeija olisi saanut napatuksi alueita, jotka se Suomelta ryösti.
Sinun väitteesi on siis täysin kakaramaista parkua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kommunistit taistelivat henkeen ja vereen sen puolesta, ettei Stalinin puna-armeija olisi saanut napatuksi alueita, jotka se Suomelta ryösti.
Sinun väitteesi on siis täysin kakaramaista parkua.Ryösti? No voihan sen noinkin sanoa. Silloiset Suomen päättäjät käsittääkseni luovutti alueet, käytiin ns kauppaa, olisiko ehtona rauhaan? En muista enää edes tarkkaa, mitä historiankirjat kirjoitti. Mutta kuule, et varmaankaan töitä tee, sulla olis aikaa mennä kirjastoon lukemaan tuo, kerro sitten (rehellisesti, ei mutua), mitä siinä historiikissa sanottiinkaan.
Yksi asia on aina varmaa, tapahtui se 100 v sitten tai nyt. Sodassa ei ole koskaan voittajia, saa tiluksia tai ei. Sodissa on vain häviäjiä ja ne häviäjät on kunkin maan omat kansalaiset.
Putin ja Zelensky, kaksi samanlaista, kaksi neuvostoliittolaista. Niiden päät elää eri maailmassa, kuin länsimaalaisten. Se ei muutu koskaan. - Anonyymi
Tässä Karjalan menetyksessä ja sen palauttamisessa on vaan monenenmoisia asioita sitten pohdittavana
1. Miten karjala palautetaan
2. Miten häädetään pakkosiiretyt ryzzät sieltä pois
3. Miten palautetaan Karjalan väestölle omat alueensa takaisin entisille omistajilleen.
4. Millä rahalla Karjala rakennetaan nykyisesta alennustilastaan entiseen kukoistukseensa.
5. Ja vielä; Karjalan evakot asutettiin ympäri Suomen ja Karjalaisille lunastettiin valtion toimesta maata Ympäri Suomen. Siinä on aika paljon sitten selvitettäväksi, ku n Karjalaa ryhdytään palauttamaan.
Vääryyttähän me Suomalaiset olemme paljon kohdanneet vanhan itänaapurimme vuoksi. Erityisestti Inkeriläiset ovat mielessäni. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ryösti? No voihan sen noinkin sanoa. Silloiset Suomen päättäjät käsittääkseni luovutti alueet, käytiin ns kauppaa, olisiko ehtona rauhaan? En muista enää edes tarkkaa, mitä historiankirjat kirjoitti. Mutta kuule, et varmaankaan töitä tee, sulla olis aikaa mennä kirjastoon lukemaan tuo, kerro sitten (rehellisesti, ei mutua), mitä siinä historiikissa sanottiinkaan.
Yksi asia on aina varmaa, tapahtui se 100 v sitten tai nyt. Sodassa ei ole koskaan voittajia, saa tiluksia tai ei. Sodissa on vain häviäjiä ja ne häviäjät on kunkin maan omat kansalaiset.
Putin ja Zelensky, kaksi samanlaista, kaksi neuvostoliittolaista. Niiden päät elää eri maailmassa, kuin länsimaalaisten. Se ei muutu koskaan.Vuoden 1944 tilanteessa olisi toisena vaihtoehtona luultavasti ollut itsenäisyyden menetys joten kyllä sitä siinä mielessä ryöstöksi voi kutsua. Toisaalta Suomi ei olisi tällaiseen tilanteeseen luultavasti lainkaan ajautunut jos Mannerheim ei olisi Presidentti Rytin siunauksella syyskuussa 1941 kieltäytynyt jatkamasta Suomen menestyksellistä hyökkäystä Karjalan kannaksella Leningradiin tai edes Pähkinälinnaan saakka eikä myöskään olisi kieltäytynyt katkaisemasta Muurmannin rataa kuten linkistä https://jput.fi/erillissota.htm käy ilmi. Suomen ja Saksan tappio sodassa Neuvostoliittoa vastaan olisi ilmeisesti vältetty ilman näitä kieltäytymisiä kuten käy ilmi seuraavista linkeistä:
1) https://jput.fi/Suomi_pelasti_Venajan.htm
2) https://history.army.mil/html/books/104/104-23/CMH_Pub_104-23.pdf sivut 347-348
En tiedä onko liioittelua kutsua varsinkin Mannerheimia Suomen Quislingiksi näiden kieltäytymisten vuoksi. Myöskin Presidentti Ryti oli osaltaan syyllinen Suomen tappioon kun antoi hyväksymisensä ja tukensa näille kieltäytymisille sen sijaan että olisi nimittänyt jonkun muun ylipäälliköksi Mannerheimin sijasta viimeistään syyskuun 1941 alussa.
- Anonyymi
Totta, ihmettelen että lähes kaikki suomalaiset ovat sitä mieltä että Venäjä ei saa voittaa Ukrainan sota eikä sitä pidä "palkita" hyökkäyssodan aloittamisesta saamalla Ukrainan alueita.
Samaan aikaan ihmiset eivät halua Suomen, Stalinin hyökkäyssodan seurauksena, Neuvostoliittoon menettämiä alueita takaisin. Jatkosotaa ei olisi ollut ilman talvisotaa.
Mielestäni Karjala-kysymys pitää ottaa esille sopivan tilaisuuden tullen ja se on ratkaistava myös Suomelle oikeutta tehden, esim. osittaisella palautuksella (Saimaan kanava, Viipuri, Sortavala ja muut nykyrajan lähellä olevat alueet).- Anonyymi
Samoin ajattelen. Kun sodan aloitti valtio, jota virallisesti enää ei ole, olisi raja kysymys sovittava Neuvostoliiton seuraajaltion ja Suomen välillä uudelleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samoin ajattelen. Kun sodan aloitti valtio, jota virallisesti enää ei ole, olisi raja kysymys sovittava Neuvostoliiton seuraajaltion ja Suomen välillä uudelleen.
Suomi allekirjoitti rauhansopimuksen 10.02.1947 Pariisissa Neuvostoliiton, Ison-Britannian, Australian, Etelä-Afrikan liittovaltion, Uuden Seelannin, Ukrainan sekä Valko-Venäjän kanssa.
Sopimuksessa vahvistettiin mm. aluemenetykset, joihin kuuluivat luovutettu Karjala, Suomenlahden ulkosaaret, Sallan–Kuusamon alue ja Petsamo.
Sopimuksen purkaminen ja menetettyjen alueiden palautus pitää tehdä muidenkin allekirjoittajien suostumuksella ei ainoastaan Venäjän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi allekirjoitti rauhansopimuksen 10.02.1947 Pariisissa Neuvostoliiton, Ison-Britannian, Australian, Etelä-Afrikan liittovaltion, Uuden Seelannin, Ukrainan sekä Valko-Venäjän kanssa.
Sopimuksessa vahvistettiin mm. aluemenetykset, joihin kuuluivat luovutettu Karjala, Suomenlahden ulkosaaret, Sallan–Kuusamon alue ja Petsamo.
Sopimuksen purkaminen ja menetettyjen alueiden palautus pitää tehdä muidenkin allekirjoittajien suostumuksella ei ainoastaan Venäjän.Jos Venäjä suostuisi neuvottelemaan rajoista, ei todennäköisesti muut sopijapuolet vastustaisi aluepalautuksia.
- Anonyymi
Eniten harmittaa Petsamon menetys. Yhteys jäämerelle olisi Suomelle tärkeä.
Lenin antoi Petsamon Puna-Suomelle 1918 ja toisen kerran Suomelle 1920. Kuulemma joku tsaari oli luvannu Petsamon Suomelle jostakin syystä joskus. Eikö tälläisten bolsevikkien kaikki toiminta ole rikollista ja onneksi näin Jatkosadassa rikollisesti Suomeen liitetty Petsamo jopa kaksi kertaa saatiin korjattua oikeudenmukaisesti pois Neuvostoliiton vallalla olevista rikoksista.
- Anonyymi
Ja sitten täällä ihmetellään, että miksi venäläisistä ei isommin tykätä ...
- Anonyymi
Sitähän Venäjä yrittää nyt Ukrainassa. Tuskin onnistuu, ukrainaa avustaa muut maat.
Mainilan laukaukset 26.11.1939 eivät ollut yksinään syy talvisodalle vaan Suomen puolelta väitetyt jatkuneet aseelliset provokaatiot myös Kalastajasaarennolla ja Käsnäselän alueella 28.11.1939 https://histdoc.net/pdf/NKID1939-11-28b.pdf
"Suomen puolelta tehtyjen taukoamattomien Neuvostoliiton alueelle tehtyjen hyökkäysten vuoksi Neuvostoliiton hallitus ei voi enää ylläpitää normaaleja suhteita Suomeen" 29.11.1939 https://histdoc.net/pdf/NKID1939-11-29.pdf
"Kuten tunnettua suomalaisten joukko-osastojen hyökkäykset neuvostojoukkoja vastaan jatkuvat ei ainoastaan Karjalan kannaksella, vaan myös neuvostolais-suomalaisen rajan muissakin kohdissa." Nootti 29.11.1939 https://histdoc.net/pdf/molotov291139.pdf
"Sen vuoksi neuvostohallitus oli eilen pakotettu julistamaan, että tästä lähin se katsoo olevansa vapaa velvoitteista, joihin se oli sitoutunut hyökkäämättömyyssopimuksessa, joka oli solmittu Neuvostoliiton ja Suomen välillä ja jonka Suomen hallitus on vastuuttomasti rikkonut." Radiopuhe 29.11.1939 https://histdoc.net/pdf/NKID1939-11-29c.pdf
Ennen kuin puna-armeija 30.11.1939 ylitti rajan oli ilmoitettu, että "suomalainen sotilasklikki oli tehnyt uusia aseellisia provokatioita".
"Suomen hallituksen nykyisin meidän maamme suhteen
noudattama vihamielinen politiikka pakottaa meidät ryhtymään välittömiin toimenpiteisiin valtiomme ulkonaisen turvallisuuden suojelemiseksi. Tällaisen hallituksen ja sitä palvelevan, järkensä menettäneen sotilasjuntan taholta ei nykyisin voi odottaa muuta kuin uusia väkivaltaisia provokatiotoimenpiteitä ... Neuvostoliiton hallitus päätyi tässä siihen tulokseen, ettei se voinut enää kauemmin ylläpitää normaalisia suhteita Suomen hallituksen kanssa, ja tämän vuoksi se on pitänyt tarpeellisena kutsua viipymättä takaisin Suomessa olevat poliittiset edustajansa ja kauppa-asiamiehensä."
"Marraskuun 30 päivän aamuna klo 8 aikaan Leningradin sotilaspiirin joukot ylittivät rajan Karjalan kannaksella ja useilla muilla paikkakunnilla. Punaisen armeijan ylijohto oli antanut niille siitä käskyn sen johdosta, kuten Tass'in toimiston virallisessa tiedonannossa sanotaan, että "suomalainen sotilasklikki oli tehnyt uusia aseellisia provokatioita". Saman tiedonannon mukaan näitä provokatioita olisi tapahtunut yön aikana useilla kohtia rajaa."
https://histdoc.net/pdf/1939-12-14_League.pdf- Anonyymi
Wikipedia: ”Todellisuudessa Leningradin sotilaspiirin vakoiluosaston eversti P. G. Tihomirov toteutti saamansa salaisen käskyn ammuttamalla tykistöllä Mainilan kylää pohjoisesta. Tulittava patteri sijaitsi parin kilometrin päässä ammuttujen kranaattien räjähdyspaikasta rajan mutkassa siten, että näytti kuin tulitus olisi tullut Suomen puolelta.[3] Venäläiset ovat myöhemmin myöntäneet[4][5] kyseessä olleen Neuvostoliiton itsensä lavastama tykistöisku, jonka tarkoituksena oli saada Suomi näyttämään hyökkääjältä talvisodassa. Mainila ei tuolloin ollut Suomen tykistön kantaman sisällä, koska tykit oli Mannerheimin nimenomaisesta käskystä vedetty kauaksi rajalta, sillä Neuvostoliiton odotettiin järjestävän jonkin tapahtuneen kaltaisen provokaation.”
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Mainilan_laukaukset
- Anonyymi
Itke ny jotain saatanan vanhaa juttua, kun et ole edes elännyt silloin. Minäkään en ollu syntynyt, eikä se mua hetkauta. Se oli sillon se, siitä tuli, mitä tuli. Uhoo ny saatanan vihreemarisivari mitä uhoot.
- Anonyymi
Sinun käsityksesi mukaan siis kaikki vääryydet pitää jättää voimaan jos niistä on kulunut tarpeeksi pitkä aika?
- Anonyymi
Ihmetyttää myöskin miksi ylipäänsä vaivaudut edes lukemaan tätä palstaa jos sen aihe ei sinua hetkauta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8516057Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2015404- 564802
- 244477
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni234393Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364190Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h574079No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol443930- 623673
- 423315