Leijonia ja lampaita, pisteitä ja ihan vaan sanallisia arvioita eilisestä tentistä ovat aamun mediat tulvillaan. MTV:n omat raatilaiset nostivat Saarikon ykköseksi, ja pari muutakin mediaa on tehnyt saman päätelmän. Harkimon on uloskävelynsä vuoksi kaikkien mielestä heikoin, mukana loppuun saakka olleista Marin saa aika monelta heikoimman arvosanan. Selvästi toimittajien poliittinen aate näkyy monessa arviossa.
Tässä sitten oma listaukseni
1. Sari Essayah, asiaosaamista ja selkeää ulosantia
2. Annika Saarikko, hyvä esiintyjä, ei huuda muille, menee asiat edellä.
3. Petteri Orpo, tasainen hieman harmaa esitys, ei hermostu Marinin päällekäynnistä
4. Andersson, omassa asiassaan vahva, osaa myös haastaa muita
5. Henrikson, ei oikein mitään mieltä mistään, tai sitten samaa mieltä. Tasapaksua
6. Purra, maahanmuutto lähes joka puheenvuorossa, muutenkin keskinkertainen esitys
7. Ohisalo, voimasanat ilmastonmuutos, luontokato. Muuta asiaa ei vihreillä ole.
8. Marin, ei myönnä virheitään, räyhää, huutaa, vastaa ihan muuhun kuin kysymykseen.
Tässä sitten oma listaukseni
1. Sari Essayah, asiaosaamista ja selkeää ulosantia
2. Annika Saarikko, hyvä esiintyjä, ei huuda muille, menee asiat edellä.
3. Petteri Orpo, tasainen hieman harmaa esitys, ei hermostu Marinin päällekäynnistä
4. Andersson, omassa asiassaan vahva, osaa myös haastaa muita
5. Henrikson, ei oikein mitään mieltä mistään, tai sitten samaa mieltä. Tasapaksua
6. Purra, maahanmuutto lähes joka puheenvuorossa, muutenkin keskinkertainen esitys
7. Ohisalo, voimasanat ilmastonmuutos, luontokato. Muuta asiaa ei vihreillä ole.
8. Marin, ei myönnä virheitään, räyhää, huutaa, vastaa ihan muuhun kuin kysymykseen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Marin liiskattiin kuin torakka. Surkea.
SDP:n Bile-Sannikka olis puhunut vain Horneteista, muut puhuivat kuitenkin Oikeista asioista, SDP:n Sannikka takelteli ja Ei ymmärtänyt kysymyksiä ja vastaukset oli täyttä Höpinää ! Paremi kun olis jäänyt pois !
PerusSuomalaisten Riikka Purra oli Loistava ja Paras ! -Hyvä Riikka Kansan Ystävä
Sari Essayah oli tosiaan selkein ja perusteli hyvin asiansa. Saarikko yllätti positiivisesti ja perusteli hyvin näkemyksensä. Orpo oli vähän teennäisen harmaa, mutta hyvin piti pintansa ja lisäpisteet siitä, ettei hermostunut Sannan räyhäämiseen.
Loput oli yhden asian puusilmiä ja heikoilla eväillä liikkeellä. Sannan ylimielisyys ja räyhääminen ei peitä pitkään täydellistä tietämättömyyttä taloudesta ja sen realiteeteistä. Hutisalon ilmasto sitä, ilmasto tätä alkaa muistuttaan Thunbergin sairaanloista hokemista yhdestä asiasta. Harkimon temppu oli typerä ja naurettava.
Aikalailla samaa itsekin. Saarikko on löytänyt asiallisen tyylinsä hallitukseen sisäisenä oppositiona, Essayah aina yhtä hyvä. Kun Marinilta kysytään leikkauksista alkaa huutaa Kokoomuksen sopeuttamislistoista, kun Marinilta kysytään työvoimapulasta, alkaa huutaa Kokoomuksen leikkaushaluista, kun Marinilta kysytään hoitajamitoituksesta, alkaa huutaa Kokoomuksen veronalennuksista. Pääministeriltä odottaisi vastuunkantoa ja asiaosaamista.
Toista se on meillä pienpuolueissa, jakaantuu entistä pienemmiksi!
Vapauden liiton (VL) tausta on kansanedustaja Ano Turtiaisen Valta kuuluu kansalle -puolueessa (VKK), josta se erosi VKK:n Venäjä-myönteisyyden vuoksi vuoden 2022 alkupuolella.
Oikeistokonservatiivinen VL kannattaa Suomen eroamista EU:sta ja yhteisvaluutta eurosta ja vastustaa Suomen Nato-jäsenyyttä. Se suhtautuu kriittisesti myös koronarajoituksiin ja maahanmuuttoon. VL ei kiistä ilmastonmuutosta, mutta ei pidä sitä myöskään ihmisen aiheuttamana.
Puolueelle tärkeitä arvoja ovat vapaus ja yhdenvertaisuus. Sen mukaan yhteiskunnan ei tule mahdollistaa ihmisten eriarvoista kohtelua esimerkiksi ihonvärin, kansalaisuuden, seksuaalisen suuntautumisen, henkilökohtaisten terveydellisten ratkaisujen tai sukupuolen perusteella.
MTV 3 juontajat ovat surkeita, eivät anna vastaajan puhua loppuun astia vaan yrittävät keskeyttää puhujan. Surkeaa toimintaa, aluksi yrittivät provosoida Marinia Horneteista mutta ei se onnistunut, Marin pysyi tyynenä ja väänsi rautalangasta ties monen kerrnan ettei Ukrainaan ole luvattu Hornetteja, pelkkää keskustelua asiasta.
Marinhan olisi kirkunut koko ohjelman ajan ilman keskeyttämistä. Myötähäpeää.
Oikein pelottaa nykyiset puoluejohtajat kun eivät ymmärrä puhetta ja edes luettuna Marinin Hornet keskustelua ja noista pitäisi tulla pääministereitä. Huonoissa kantimissa on Suomen tulevaisuus jos joko Orposta tai Purrasta tulee johtaja tosin Purran pitäisi ottaa hallitusvastuu että täyttäisi lupauksensa mitä on persut luvanneet 4 vuoden aikana.
Nyt olisi Marin pitänyt ottaa hiukan diapamia " puuteria " sijasta. Otti sen verran kierroksia, veti överiksi. Aina ei kannata vetää piristävää.
Olikohan ottanut spiidiä?
On se Saarikko jotain oppinut siellä valtiovarainministeriössä. Nine points.
Marin on täysin sekaisin epätoivonsa keskellä.
Hornet kaksikko ulkona, Harkimo oikeassa, kun nosti kytkintä, yhdelle lukemattomia puheenvuoroja peräkkäin, paras trio oli Essayja, Purra, Saarikko.
Palstamajurin arviot on nähty.
Saarikko, Purra, Essayah kärkitrio
Ohisalo, Henrikson, Marin jälkipään vartijat