Suomi siirtyy seuraavissa vaaleissa

Anonyymi-ap

Kun seuraa puolueiden välistä vaalikeskustelua alkaa selvitä että vaalien alla olemme siirtymässä lopultakin uuteen aikaan .
Uudistuminen kohti päivänpaistepolitiikkaa on selkeästi jokaisen puolueen ydinajatuksena.

5

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Milloinkahan Suomi siirtyisi sellaisiin vaaleiheihin, missä äänestystulos ratkaisee hallituksen! Viimeksi vain yhden vaivaisen paikan enemmistöllä muodostettiin hallitus jolla ei totisesti ollut kansalaisten antamaa mandaattia!
      Ei voi olla niin, että eniten ääniä saanut puolue valitsee hallitukseen puolueita joita kansan ei ole sinne äänestänyt!
      Hallitus pitää muodostaa eniten ääniä saaneiden puolueiden kesken että se olisi demokraattinen ja oikeudenmukainen!!

    • Anonyymi

      Demokraattista tulosta pyritään kyllä toteuttamaan, se näkyy alkuunsa siinä että eniten ääniä saanut muodostaa hallituksen. Kuoppia on kyllä kaikissa systeemeissä ,eikä kaikki koskaan tule kaikkien kanssa arjessakaan toimeen ja joskus syy on puhtaasti henkilökemia. politiikassa on ideologioita joita ei ole mahdollista ympätä yhteen, joten oppositio paikka aukeaa sen myötä. Oppositiotakin tarvitaan sillä se haastaa hallitusta ja tuo esiin kantoja /eriäviä näkemyksiä joita ei pidä nähdä niinkään vastakkaisena toimintana vaan näkemyksinä joiden kautta avartaa näkökulmia päätöksenteossa ja sen myötä tienä parempaan päätöksentekoon.

      • Anonyymi

        Oppositiolla ei ole muuta käytännön virkaa kuin että se nostaa ajoittain ministerin verenpainetta! Kaikissa välikysymysäänestyksissä hallitus saa luottamusken kun sillä on eduskunnassa enemmistö ja kansanedustajien pitää äänestää siten kuin puoluejohto määrää, eikä oman mielipiteen mukaisesti!
        Yksittäisellä kansanedustajalla ei ole oikeastaan mitään vaikuttamismahdollisuutta, joten heidän määräänsä voidaan hyvin vähentää!


    • Anonyymi

      Päivänpaistepolitiikalla tarkoitetaan Etelä-Korean ulkopolitiikkaa Pohjois-Koreaa kohtaan. Ei sovi mitenkään Suomen oloihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5535
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2015
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe