https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009454290.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Puuvanhukset kaadetaan katuremontin tieltä. Sinnemäki ei armoa tunne. Ei ajattele lainkaan puiden TUNTEITA!
Puuvanhukset kaadetaan katuremontin tieltä. Sinnemäki ei armoa tunne. Ei ajattele lainkaan puiden TUNTEITA!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Stadissa ei olla tuhottu lähiluontoa ja kaupunkimetsiköitä koskaan niin paljon kuin vihreiden vallassaolon aikana. He tuntuvat suorastaan rakastan harmaata betonia ja mustaa asvalttia puistikoiden sijaan!
Tuossa uutisessa tuo yli 100-vuotiaiden terveiden hevoskastanja puiden kaataminen tuntuu varsinkin todella surulliselta ja kulttuurivihamieliseltä toimelta Sinnemäen suunnalta.
Niin se on muuallakin isoissa kaupungeissa. Vihreää ideologiaa edustavat kaupungin päättäjät moukaroivat metsiä ja vesistöjä minkä kerkiävät.
Tekopyhä hurskalestija on viheraatteinen. Lässyttää luonnonsuojelusta, mutta todellisuudessa on luonnon ja kaiken pilaaja.
Vihreitten Helsinki saa tuhota luontoa mielin määrin. Vain kehätien ulkopuolella kaikki toiminta on ehdottomasti kiellettyä.
Kyllä Kehätien ulkopuolellakin varsinkin suurissa kaupungeissa vihreät tekevät tuhojaan.
YLE: Luonnonsuojeluyhdistys vaatii Mannerheimintien remontin keskeytystä
Onhan tuo enemmän kuin ironista että Helsingin luonnonsuojeluyhdistyksen pitää puuttua Helsingin vihreiden intoo kaataa viimeisetkin vanhat arvopuut kaupunginalueelta.
Kertoo kuinka surkeaan tilaan ohisalolaisten johtama vihreä liitto on ajautunut.
https://yle.fi/a/74-20022955
Osana vihreää siirtymää puut pois
Lainaus tuosta jutusta: "Isot puut ovat kaupunkilaisille rakkaita ja eläimille, kuten linnuille ja lepakoille, tärkeitä. Ne ovat myös hiilivarasto ja hiilinielu, jonka korvaaminen pienempiä puita istuttamalla vie todella pitkän ajan, kirjeessä sanotaan."
Eipä paljon vihreitä kiinnosta hiilivarastot ja hiilinielut kun ne ovat oman betoni tai asvalttiaseman tiellä. Kaatoon vain!
Täytyyhän pyöräteille tehdä llsää tilaa, jos joku sattuisi käyttämään niitä.
Tosiaan tuo vihreiden vaalilupaus: 100 km lisää baanoja. Hinnalla millä hyvänsä.
On se kyllä vähän ironista että kaikista Suomen puolueista juuri vihreät vihaavat suomalaista luontoa, oli se sitten aitoa metsää tai kaupunkiluontoa, kaikkein eniten ja haluvat tuhota sen.