HARRASTATKO RITUAALEJA

Kyllä vain, kaste ja ehtoollinen ilman Jeesuksen tuntemista ja häneen uskomista, ovat täysin turhia rituaaleja, rituaaleja jotka eivät hyödytä mitään.

Pohja elämälle loppuu hyvin pian jos kuvittelee, että nämä kaste ja ehtoollinen riittävät ja, että näillä minä saan mukamas autuuden ja onnen.

Usko Jeesukseen riitti hyvin toiselle ristiinnaulitulle ryövärille kun tämä teki Jeesuksen kanssa ristille naulittuna parannuksen ja TURVAUTUI Jeesukseen,

Oletko sinä turvautunut Jeesukseen, vai kuvitteletko, että kaste ja ehtoollinen ilman Jeesusta ja häneen turvaamista riittävät?

Toki kaste ja ehtoollinen ovat oikein, ja näitä on hyvä uskovan harrastaa, mutta monellako on mopo karannut käsistä ja kuvittelee, että kaste ja ehtoollinen pelkästään ilman Jeesusta ja hänen tuntemista pesevät synnit ja pahat teot pois, että täten muka saan autuuden ja onnen ja saan periä paikan Jumalan valtakunnassa?

Usko Jeesukseen ja, että hän on kärsinyt ristillä sen rangaistuksen minkä minä olen pahoilla töilläni ja synneilläni ansainnut, ja että tämä Jeesus vielä kuolikin, että ei pelkästään kärsinyt, ja vieläpä nousi kuolleista kolmannen päivän jälkeen.

Raamatussa on kokonainen luku uskosta ja sen merkityksestä, lukekaa raamatusta kirje hebrealaisille luku 11. ja kuinka se opettaa uskosta.

Uskotko sinä lukijani tuohon? Uskotko kärsineeseen Jeesukseen, joka otti itselleen sen rangaistuksen mikä olisi kuulunut sinulle, sinulle joka olet rikkonut Jumalan hyvää tarkoittavat käskyt?

Jos edelliset lauseeni koskettivat sinua lukijani ja haluat tulla uskoon, niin voit rukoilla vaikka seuraavasti:

Rakas Jeesus, en vielä tunne sinua, mutta tahdon tulla tuntemaan sinut, tule minuun asumaan ja anna minun seurata sinua tästä lähtien.

Mikäli tosimielellä rukoilit edellisen lauseen, olet tullut uskoon ja sinusta on tullut Jumalan lapsi!

2

172

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisään avaukseeni että mulla on kakat housussa -

      • Anonyymi

        Ei pitäisi edes kirjoittaessa pidätellä kun vessaankin voisi juosta kesken kaiken..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 143
      1850
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      289
      1269
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      929
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      263
      674
    5. 33
      601
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      601
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      251
      596
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      553
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      20
      492
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      482
    Aihe