Tyhmentynyt nuoriso äänestää persuja?

Persuhallitus leikkaisi koulutuksesta ja kerää nyt ääniä satona siitää?

Tyhmentyminen on saatava loppumaan!
Samalla loppuisi persujen kannatus nuorten keskuudessa.
36111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

No viisikko on saanut vain hyvää aikaiseksi. Nuorista tehty persuja.

Äänestä
  • Ei se ole mitenkään hyvä asia.

    Äänestä

  • Persut on tehnyt nuorista rikollisia !!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei se ole mitenkään hyvä asia.

    Ai onko Viisikko tehnyt virheen? Vai onko kansa vaan tyhmä, jota viisikko ei viisaudellaan saanut kuriin?

    Viisikko ei ole tehnyt huonoja ratkaisuja, vain täyttä priimaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Persut on tehnyt nuorista rikollisia !!

    Tiesittekö että persuissa on muuten eniten vaarallisia rikollisia:

    65 eduskuntavaalien ehdokasta on tuomittu rikoksesta: Eniten tuomioita on perussuomalaisten ja nyt-liikkeen ehdokkailla
    https://yle.fi/a/74-20021815

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ai onko Viisikko tehnyt virheen? Vai onko kansa vaan tyhmä, jota viisikko ei viisaudellaan saanut kuriin?

    Viisikko ei ole tehnyt huonoja ratkaisuja, vain täyttä priimaa.

    Ai on, Viisikko tehnyt huonoja ratkaisuja?
    100 mlkjoonaa Liikennemerkkeihin

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei se ole mitenkään hyvä asia.

    Sukkahousut eivät todellakaan ole saaneet mitään hyvää aikaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Ai on, Viisikko tehnyt huonoja ratkaisuja?
    100 mlkjoonaa Liikennemerkkeihin

    Ja tiet paaskana.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Persut on tehnyt nuorista rikollisia !!

    Kaiken tuntuu "persut" Suomessa tekevän. Jopa tyhmentää tulevat eduskunnan jäsenet.

    Yhdelle puolueelle melkoiset saavutukset ukrainan sodasta - amerikan edustajain huoneen valloitukseen - kun näitä kirjotuksia lukee.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Persut on tehnyt nuorista rikollisia !!

    Melkoinen määrä "persuja" on, kun tekee kaikista nuorista "tyhmiä" .
    Nykyinen hallitus päätti oppivelvollisuuden nostamisen 18v , jos koulu ei kiinnosta 16v miten se voisi kiinnostaa sen jälkeenkään , pakolla olla koulun kirjoilla 2v lisää ja mitä se maksaa

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Sukkahousut eivät todellakaan ole saaneet mitään hyvää aikaan.

    Sukkahousuilla sai 70 luvulla pesää neuvostoliitossa

    Äänestä

Nuoriso on huolissaan koska kieltä osaamattomat, häiriköivät matut täyttävät koulut. Kenenkään oppimisesta tule mitään ja koulua halutaan vaihtaa.

Äänestä
  • Persuvapaita kouluja Suomeen !!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Persuvapaita kouluja Suomeen !!

    Persuvapaita kouluja löytyy kohta vihervasemmistolaisille matulähiöistä.

    Äänestä

Missä maahanmuuttajien äänet?eikö onnistunut heiltä?

Äänestä

Koulutuksesta sietääkin leikata, tajuatko että osa noista "koulutus"-rahoista voi mennä vale firmaan, jossa ns konsultit saa isoa palkaa, ja näin näytttävät nuorille että koulutus kannattaa. Tai se on se tavoite, mutta eihän se tavalliselle nuorelle koulutus kannata jollai ei ole perhe suhteita. Todisteeni? mieti jotain vitun reaktoria tai vastaavia konsulti virmoja miten ne muka pärjää. Koulutus rahat pois!!

Äänestä

Samaa mieltä.

Äänestä

Väkivalta, viha ja rasismi i on aina vedonnut tiettyyn osaan nuoriin! Niin Saksassa 1930-luvulla ja meilläkin silloin. Lapa ojossa hurraamassa jollekin kahelille! Massapsykoosissa.
Sitten joukolla jonkun puolustuskyvyttömän kimppuun. Ammutaan ne läjään, vai mitä persut. Äidit ja lapset.

Äänestä
  • Totta, kommunismi oli vielä Suomessakin voimissaan -70 luvulla, jolloin haaveiltiin vasemmistolaisesta vallankumouksesta. Vasemmiston vallankumouksessa olisi toisissaan ammuttu viattomat ja muut erimieliset. Että sellaista massapsykoosia, jossa hurrattiin joukossa kommunisti johtajalle. Tuo mielipide tuo esille hyvin vasemmistolaisen päämäärän -70 luvulla ja ehkäpä myös tänä päivänä (Pohjois-Korea).

    Äänestä

Mistä järkeä nuorisolle?

Äänestä

Samalla kun kertovat haastattelussa, että ilmaston suojelu on heille yksi valintakriteeri.

Äänestä

Keksit ihan omiasi, koska et parempaan pysty. Persut ei leikkaisi koulutuksesta.

Äänestä
  • Nykyhallitus teki lain, että nuoret joutuvat hankkimaan jonkun tutkinnon peruskoulun jälkeen. Jo aiemmin on tullut vastaan sellaisia kakskymppisiä, joilla on kyllä tutkinto, mutta ei työpaikkaa. Jotkut kokevat ahdistavana, että pitää hankkia joku tutkinto, kun eivät tiedä mitä haluaisivat isona tehdä, Ja kokevat, että eivät saa tarpeeksi ammatinvalintaohjausta löytääkseen oman alansa.

    Miksi nuoria, jotka haluavat muuta kuin hankkia jonkun tutkinnon, päästetä harjoittelemaan eri työpaikkoihin, etsimään tuntumaa eri työpaikoista vaan istuteaan koulun penkillä väkisten? Oppisopimusta sellaisille, joita ei huvita opiskelu, Täsmäkoulutusta. Yhteistyötä työvoimapulasta kärsivien yritysten kanssa?

    Miksi Marinin hallitus lätkäsi kaikille saman oppivelvoillisuuden laajentamisen, kun nuoret eivät ole samasta puusta veistettyjä, jotkut haluavat tehdä asioita eikä opiskella. Hoiva-alallakin tarvittaisiin ulkoiluttajia ym.. Kaikille ei hoivatyö sovi, mutta sitten jotakin muuta.

    Äänestä

Hyvä nuoriso! Viisas valinta.

Äänestä

nuoret tietää miten vanhemmat on eläneet ja suomen turva on perustuslaki.

Äänestä

Hienot amis-vaalit, suurin äänisaalis oli Pasi Viheraholla, joka on tehnyt itsestään täysin nettipellen.

Kyllä näyttää Suomen tulevaisuus "hyvälle", kun tuo nuoriso on siinä iässä, että rulettaa täällä.

Äänestä

Eiköhän nuo nuoret äänestä vihreitä ja sdp kun on niin nätti pääministerikin. Nahkatakkia ja kaikkea......Ilmasto hysteria uppoaa just nuoriin, Ohisalon klaani pelastaa meidät täystuholta,näin se menee. Pääasia että on trenditietoinen,kova ,nopea puhetyyli ,niinkuin Marinilla. Ohisalolla taas opettavainen kaikkitietämys ,uppoaa myös nuoriin. Mitä väliä että Suomi elää velkarahalla, jos näin jatkuu kauan perusturva romahtaa.

Äänestä

suurin osa kansalaisista on perus suomalaisia sanan varsinaisessa merkityksessä,

Äänestä
  • Valitettavasti. Vanhemmat kyllä toivovat heidän olevan peruskoululaisia kunnes edes oppivelvollisuus olisi suoritettu.

    Äänestä

Kaikkien kouluja käyvien tulisi maksaa kouluveroa!

Äänestä

Nuoriso näkee parhaiten mitä matut touhuaa kun joutuvat niiden kanssa tekemisiin kouluissa ja muualla, joten ei mikään ihme että nuoriso kannattaa persuja.

Äänestä

Tuo nuori ei uskalla mennä yksin wc

Äänestä

Nuoret elää nykyään pelon ilmapiirissä ja tiedätte kyllä miksi. Siksi he kannattavat persuja koska persut on ainoa puolue joka on valmis tekemään asialle jotain.

Äänestä

On se taas wokeismin ja canseloinnin kannattajille karmeaa kalkkia kun nuoriso oikeasti käykin ajattelemaan ihan järkiperäisesti, eikä heiluttele vain pride lippuja ja tuki liikenneväyliä kaupungeissa, istumalla kadulla.

Peukutan tämmöiselle nuorisolle näin vanhempana henkilönä, tuntuu oikein hyvältä jos viimeinkin aletaan heräämään surkean ja vastuuttoman nykytilanteen edessä : )

Ja niin: Itse äänestän reippaasti perussuomalaista ehdokasta ja tällä kertaa vieläpä poliisia!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Persuhallitus leikkaisi koulutuksesta ja kerää nyt ääniä satona siitää?

Tyhmentyminen on saatava loppumaan!
Samalla loppuisi persujen kannatus nuorten keskuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu