Nainen, oletko sijoittaja vai säästäjä?

Itse olen ennemmin sijoittaja.
Et ehkä tiennytkään, että eläkejärjestelmät on sortumassa ja ne on tahallaan ajettu alas ja kestämättömään tilanteeseen.
Niin se on, että et tule sitä eläkettäsi koskaan näkemään jota olet maksanut.
Sortumiseen ei mene enää kauan aikaa.

Koska meillä on paljon korruptiota ja tihutöitä tehdään kaikkialla eikä niihin puututa, niin aikamoinen rysäys on tulossa.

Nyt se too big to fail on feilaamassa ja asiasta hyssytellään.
Paljon on ongelmia ja suomalaisia rahastetaan ja sidotaan velkavankeuteen hallituksen toimesta.
Hinnat ja korot ovat nousseet ja rahaa virtaa Suomesta pois, hallitus makselee muiden sotkuja kansalta salassa.
Kaikkialta rahastetaan ja rahaa annetaan holtittomasti muualle.
Se on tahallista suunniteltua toimintaa ja maanpetos, koko maa koitetaan tuhota samalla kun huomionne pidetään muualla ja teitä sidotaan yhteisvastuisiin.

Eläkejärjestelmissä on ongelmia kaikkialla ja seuraavaksi kai yrittävät sen "yhtenäistää" yhteisvastuilla ja sinä maksat jälleen muiden maiden eläkkeet, koska et sano mitään koskaan vastaan, eikä lainvalvojatkaan asiaan puutu.
Kun sinulle annetaan harteillesi kantaa lisää veroja ja kalliimpi elämä ja keppiä, sinä sanot "kiitos".

Säästöjesi arvoa syödään 6-10% vuodessa.
Se arvo menee muualle.
Sinua ryöstetään, etkä sitä edes huomaa.
59176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

Asian näkee siitä, kun eläkeikää nostetaan, Ranskassa oli jo niin paniikki, että presidentti teki sen pika pikaa käyttäen valtaansa ohittaen siinä muut instanssit.

Teiltä salataan nämä asiat ja niistä vaietaan tarkoituksella......

Äänestä
  • Tuolla ei ole mitään tekemistä Suomen kanssa.
    Aloitko rakentaman uutta salaliittoteoriaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Tuolla ei ole mitään tekemistä Suomen kanssa.
    Aloitko rakentaman uutta salaliittoteoriaa?

    Ei ole vai.
    Eihän muiden EU maiden kriiseillä ole mitään tekemistä muiden maiden kanssa.
    Onhan se huomattu kerta toisensa jälkeen kun muut laitetaan maksamaan tukipakettia tukipaketin perään.

    Koitas nyt vähän avata niitä silmiäsi.

    Äänestä

Mitös sinne rysslandian trollitehtaaseen muuta kuuluu?

Äänestä
  • Tässä nyt ei ole yhtään eroa Venäjän korruptioon.

    Äänestä

  • Haukotus. Mittees muuta salaliittoteoreetikko keksis tylsyyteensä?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Haukotus. Mittees muuta salaliittoteoreetikko keksis tylsyyteensä?

    Autuaita ovat tietämättömät.

    Äänestä

Tätä olen kyllä miettinyt samoin kun näitä pankkimaailman yllätyksiä.Olen sijoitellut tosi tyhmästi lanttiosakkeisiin ja takkiin on tulllut nyt keksin yhden hyvän, mutta kun tuli USA, pankkisotku sekin vaikutti heti laskivat häränpyllyä täytyisi oppia pitkän tähtäimen sijoittamiseen vaan kun on ollut noppeet sormet ja hias pää!

Äänestä

Mihin nykyään kannattaa sijoittaa, sinne jää nekin rahat kun tulee alasajo oikeen kunnolla. Ainoo mihin kannattaa panostaa että seisoo suorana ja tietää mihin hulluus johtaa..Pankit haluaa vähätkin rahat sijoituksiin että saavat palkkionsa..Hyvät ajat ovat menneet..

Äänestä

Juttuhan on siinä, että korruptiota on niin paljon ja kansoja on huijattu ja vedätetty jo kauan ja romahdus on tiedossa ja kaikki on pysynyt pystyssä elvyttämällä ja tukipaketeilla.

Kansa on tahtomattaan ja tietämättään salassa sidottu muiden takaajiksi ja maksajaksi.
Ne asiat jätetään kertomatta teille, ne tehdään kaikessa hiljaisuudessa ja rikotaan räikeästi niitä sääntöjä jotka on sovittu.
Lakeja tulkitaan uusiksi ja ryöstöt naamioidaan.

Huomasitteko sen ainutkertaisen, selvärajaisen "koronapaketin"?

Sillä ei hankittu yhtään hengityskonetta joista oli "huutava pula" vaan tuettiin italialaisten ja espanjalaisten maksukykyä pankkien mieliksi.
Italian aikuiset saavat nyt lapsilisää, Espanjaan tuli kansalaispalkka ja ylimääräinen siestapäiväkin.

Siinä ainutkertaisessa tarkkarajaisessa ne rajat vähän heittelee.
Siinä päätöksessä luki vähän suomen vastuista ja takuista ja ja summa oli yli 100 miljardia. Teille ilmoitettiin 7 miljardia.
Velkaa on nyt otettu reilu 40 miljardia ja mitä saitte?

Meillä on kuitenkin ongelmiin ratkaisut ja hallitus on niistä tietoisia, mutta se olisi oikeudenmukainen ja kaikkien kansojen hyväksi ja parhaaksi, joten sitä ei teille haluta antaa.
He tahtovat siirtää rahajärjestelmän täysin digitaaliseksi, jotta voivat valvoa ja poistella rikokset ja uhkat teiltä salassa, eli rikolliset tahtovat siten pestä kätensä ja rikoksensa teiltä salassa ja saada sitä kautta täyden kontrolin rahaliikenteestä.
Se on niin helppoa, kun muokkaa vaan ja muuttaa numerot.

Systeemiä on jo rakennettu ja sekin on eliittien rakentama ja patentoima.
Siihen pilvipalvelu höpöön ei tule siirtyä, muistakaa se.

Äänestä
  • Tai Saksan ja Ranskan rikkoman vakaus sopimuksen. Jo silloin olisi pitänyt erota.

    Äänestä

Kun tuli finanssikriisi aikoinaan, tuli tukipaketit, kansat maksoi pankkien rikokset ja rötökset ja huomasitte kai heti, siitä paketista maksettiin pankkiireille bonukset, olihan se rötös pakko palkita, sillä kun saatiin tappiot kansallistettua ja voitot yksityistettyä.

Ja koska teiltä ei kysytä, ette saa äänestää asioista, ettekä nouse vastustamaan, niin teiltä viedään kaikki minkä annatte varastaa.
Paketteja on jo paljon suunniteltu ja se ottaa kaiken minkä se saa ja annetaan vapaasti ottaa.
Teillä ei ole kansanedustajia hallituksessa, silloin he edustaisivat kansaa.

Teille luvataan vappusatanen, annatte äänenne ja sillä valtakirjalla he tekevät kaikkea muuta kuin mitä teille lupasivat.
Samalla media syöttää teille positiivista kuvaa heistä, niin olette tyytyväisiä kuinka he pukeutuvat ja twiittailevat samalla kun ajavat vieraiden asioita.

Paljon tekevät tihutöitä ja poseeraavat teille ja siirtelevät vastuuta muille.

No, näistä onkin jo ennalta ilmoitettu.

Äänestä

Oon jo sairaseläkkeellä enkä minä elä niin pitkään et näkisin okean eläkeiän.

Äänestä
  • Mikä sairaus, jos haluat kertoa.

    Äänestä

Minä laitan kaiken liikenevän patjan alle.

Äänestä
  • Ei kannata, raha menettää arvonsa.
    Muuta se raha kullaksi ja laita ennemmin se patjan alle taikka kassakaappiin.
    Voipi olla että teet huiman tilin sillä sijoituksella.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ei kannata, raha menettää arvonsa.
    Muuta se raha kullaksi ja laita ennemmin se patjan alle taikka kassakaappiin.
    Voipi olla että teet huiman tilin sillä sijoituksella.

    Kullan hintakin on nyt huipulla, joten ei sekään ole kovin hyvä sijoitus.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kullan hintakin on nyt huipulla, joten ei sekään ole kovin hyvä sijoitus.

    Sekin jo näyttää, että rahajärjestelmä on romahtamassa.

    Äänestä

Tätä mä oon puntaroinu pitkään ja sitten sijoittajien kanssa juteltiin ja sanoivat että kannattaa sijoittaa useaan eri salkkuun. No me tehtiin niin ja alkoi tulla tulosta.

Äänestä

Säästäjä ja hyvä sellainen.

Äänestä
  • Pihtis

    Äänestä

Olen hyvin tietoinen nykytilanteesta ja suunnasta mikä sanelee pitkälti tekemisiä suuntaan jos toiseenkin.
Huomioitava odotukset erinäköisiin, vaihtuviin kuvioihin.

Äänestä
  • No mitä tulee maailman talouden politiikkaan niin suosittelen tutustumaan erilaisiin optioihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    No mitä tulee maailman talouden politiikkaan niin suosittelen tutustumaan erilaisiin optioihin.

    Aivan👍🏼

    Äänestä

Kerrankin joku puhuu asiaa. Noin se on, yksikään 70-luvulla syntyny tai sen jälkeen ei tuu saamaan eläkekertymiään. Aivan sama raha tulee kaikille, huolimatta onko elelly valtion tuilla ikänsä vaiko painanu töitä koko elämänsä. Tätä kun on toisten helkkarin vaikee käsittää. Jos mitään liikkeitä ei oo elämän varrella tehny saadakseen sen rahan säästettyä, tavalla tai toisella, tulee varsin niukat eläkepäivät.

Äänestä
  • Ja eniten ihmetyttää, sellainen petos ja rikos tulossa ja tiedossa, eikä yksikään lainvalvoja siihen puutu.
    Tiedossa oleva vedätys, hirvittävä rikos ja korruptio.

    Mutta kansa ei epäile mitään, kun toistellaan vaan mediassa jatkuvasti samaa laulua: meillä ei ole korruptiota, olemme maailman vähiten korruptoinunut maa ja kansa on maailman onnellisin.

    Lainvalvojatkin ja muut joiden pitäisi puutua korruptioon, lukevat lehteä kahvituvassaan: onpas hyvä juttu, että media on tutkinut ja tietää, ei tarvitse meidän edelleenkään tutkia mitään.....

    Sellaisessa maailmassa elellään ja nukutaan ruususen unta onnellisina, kun rosvot ryöstävät ja vievät kaiken minkä irti saavat.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Ja eniten ihmetyttää, sellainen petos ja rikos tulossa ja tiedossa, eikä yksikään lainvalvoja siihen puutu.
    Tiedossa oleva vedätys, hirvittävä rikos ja korruptio.

    Mutta kansa ei epäile mitään, kun toistellaan vaan mediassa jatkuvasti samaa laulua: meillä ei ole korruptiota, olemme maailman vähiten korruptoinunut maa ja kansa on maailman onnellisin.

    Lainvalvojatkin ja muut joiden pitäisi puutua korruptioon, lukevat lehteä kahvituvassaan: onpas hyvä juttu, että media on tutkinut ja tietää, ei tarvitse meidän edelleenkään tutkia mitään.....

    Sellaisessa maailmassa elellään ja nukutaan ruususen unta onnellisina, kun rosvot ryöstävät ja vievät kaiken minkä irti saavat.

    Aivan. Se on täällä vähän ummistettu silmien lisäks muutakin, ymmärrys nimittäin. Osa tuntuu luottavan sokeesti median "faktaan", yhtälailla median korruptio näkyy, kuuluu ja tuntuu yhä enemmän olevan läsnä. Sehän on oiva keino johdattaa lammaslaumaa, harhaan nimittäin.

    Äänestä

Suomen eläkejärjestelmä on turvallinen ja kohtuullinen. Toki voi säästää jollain tapaa ja näin täydentää ja kasvattaa tulevaa eläkettään.

Äänestä
  • Muista sitten, että sinne tulee asiakkaaksi kymmeniä tuhansia ulkomaalaisia jatkuvasti sitä turvaa syömään ja väestön ikärakenne siihen päälle.
    Ei näistä tahallaan aiheutetuista ongelmista teille kerrota.
    Iso rysähdys on tulossa.

    Äänestä

Ei meidän eläkevaroista tulla maksamaan muiden eläkkeitä, tyhmä populisti.

Äänestä
  • Samaa sarjaa kuin.
    Ei koske Suomea.
    Ei sähköverkkoja myydä.
    Ei sähkön hinta nouse.
    Ei tule yhteisvastuita.
    Ei tule tavaksi, ihan kerta paketti ja elvytys vaan.
    Ei pohjavesiä yritetä myydä.
    Jne......

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Samaa sarjaa kuin.
    Ei koske Suomea.
    Ei sähköverkkoja myydä.
    Ei sähkön hinta nouse.
    Ei tule yhteisvastuita.
    Ei tule tavaksi, ihan kerta paketti ja elvytys vaan.
    Ei pohjavesiä yritetä myydä.
    Jne......

    Ei Elop ole saattohoitaja.
    Ei nokia lähde.
    Ei myydä mineraaliesiintymiä pilkkahintaan norjalle.
    Ei tehdä muitakaan petoksia ja ryöstöjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Ei Elop ole saattohoitaja.
    Ei nokia lähde.
    Ei myydä mineraaliesiintymiä pilkkahintaan norjalle.
    Ei tehdä muitakaan petoksia ja ryöstöjä.

    Suomessa on sellaiset mineraaliesiintymät, että jokaiselle Suomalaisesta tulisi miljonääri.
    Onneksi päättäjämme koplasivat ne äkkiä parempiin taskuihin kavereilleen ja sai siivut.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Suomessa on sellaiset mineraaliesiintymät, että jokaiselle Suomalaisesta tulisi miljonääri.
    Onneksi päättäjämme koplasivat ne äkkiä parempiin taskuihin kavereilleen ja sai siivut.

    Kansa maksoi tutkimukset ja poraukset ja kun aarteet löydettiin, ne piirin kanssa äkkiä koplattiin ja jaettiin.
    Tehtiin suunnitelmat ja kauppakirjat ja kansa sai 2 uutta työpaikkaa.
    Siis palkkiovirkaa tietenkin maksettavakseen, ne työpaikat meni petostelijoille..

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Kansa maksoi tutkimukset ja poraukset ja kun aarteet löydettiin, ne piirin kanssa äkkiä koplattiin ja jaettiin.
    Tehtiin suunnitelmat ja kauppakirjat ja kansa sai 2 uutta työpaikkaa.
    Siis palkkiovirkaa tietenkin maksettavakseen, ne työpaikat meni petostelijoille..

    Nyt kun on aika kun kaikki rikoksensa paljastetaan, niin koittavat kovin saada sotaa aikaiseksi ja uhrata kansan pois.
    Siksi se natotus on menossa.
    Kun teidät saadaan tapatettua, niin ei ole kukaan enää sanomassa vastaan ja se piikki rikoskin ja muut ongelmat pestään siinä samassa pois.

    Nato tarjoaa turvapaikan käärmeensikiöille ja te jäätte tykinruoaksi.
    Heidät lennätetään kauas turvaan kun te saatte maksaa heidän teoistaan ja petoksistaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Nyt kun on aika kun kaikki rikoksensa paljastetaan, niin koittavat kovin saada sotaa aikaiseksi ja uhrata kansan pois.
    Siksi se natotus on menossa.
    Kun teidät saadaan tapatettua, niin ei ole kukaan enää sanomassa vastaan ja se piikki rikoskin ja muut ongelmat pestään siinä samassa pois.

    Nato tarjoaa turvapaikan käärmeensikiöille ja te jäätte tykinruoaksi.
    Heidät lennätetään kauas turvaan kun te saatte maksaa heidän teoistaan ja petoksistaan.

    Siitäkin tulee lasku kansan maksettavaksi.

    Natolle ei ole tarvetta, siitä on vain haittaa.
    Suomi saa jo hankittua natolta aseita ilman jäsenyyttäkin, joka vain kylmentää välejä entisestään itään päin.

    Suunniteltu ja järjestetty juttu, mutta sekin toiminta paljastetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Siitäkin tulee lasku kansan maksettavaksi.

    Natolle ei ole tarvetta, siitä on vain haittaa.
    Suomi saa jo hankittua natolta aseita ilman jäsenyyttäkin, joka vain kylmentää välejä entisestään itään päin.

    Suunniteltu ja järjestetty juttu, mutta sekin toiminta paljastetaan.

    Nämä hallituksen sätkynuket kirjoittavat sopimuksia ja lakeja omaksi hyväkseen.
    Näistä on paljon näyttöä.
    Kun kansa piikitettiin kokeellisella geeniterapia piikillä, koko prosessi oli lainvastainen ja rikos ihmiskuntaa vastaan ja vastuut seurauksista laitettiin kansalle itse maksettavaksi.
    Rahat ei riitä korvaamaan vahinkoja ja siinäkin oikeus on vakuutusyhtiön virkamiehen käsissä ja asia on sellaisen päätettävissä.
    Samalla he kirjoittivat lakiin itselleen paremmat korvaukset ja oikeudet, mikäli sairastuvat.

    On siis murhaajat, joilla on vastuuvapaus ja sairastumistapauksissa täydet korvaukset kansan maksamana.
    Ja sitten kansa koekaaniinina ja uhrina, petettynä ja oikeutensa ja turvansa vääristettynä.

    Heidän aikansa on loppu.

    Tämä kaikki on kirjoitettu ja ennalta ilmoitettu isossa kirjassa.

    Äänestä

Miksi pitäisi johonkin sijoittaa tai mihin säästää? Mitä niillä sijoituksilla ja sääsröillä teet kun saat sydänkohtauksen ja kuolet. Tyhmääkin tyhmempää ja typerääkin typerämpää toimintaa.💩

Äänestä
  • Sitäpaisi raha tulee menettämään merkityksensä. Säästäkää ja sioittakaa ahneet💩

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Sitäpaisi raha tulee menettämään merkityksensä. Säästäkää ja sioittakaa ahneet💩

    Yhdenkään normituloisen ei tulisi mieleenkään säästää ja sijoitta mihinkään. Rahan ahneet rikkaat ne säästää ja sijoittaa koska ilman rahaa eivät olisi yhtään mitään.💩

    Äänestä

  • Sijoittaa kannattaa omaan hyvinvointiinsa ja olla pientä hätävaraa toki rahan muodossa.Jos elämä pyörii sijoituksien ja mammonan ympärillä jää muusta elämästä helposti paitsi.Lasket helposti kaikki miten hyödyt ja elät itsekkäästi.Keskitie ehkä paras enkä köyhyyttä ihannoi..Tottatosiaan mitään ei mukaan täältä saa..

    Äänestä

En kumpikaan. Tykkään pistää rahaa kiertoon.

Äänestä

Olen käärijä, käärin rahaa.

Äänestä

Olen kuluttaja.

Äänestä

Tunkekaa sijoituksenne ja säästönne sinne minne ei aurinko paista. Evvk💩

Äänestä

Säästäjä. 20 000 oon saanu palkoista ja työttömyysajan tuista hiljalleen säästetty.

Mutta tulen perimään kevään aikana niin suuren summan rahaa, että vaikka hirvittää tuhlailu ajatuksena ja säästössä pitäminen tuntuis turvallisemmalta niin epäilen että sijoitan rahat omistusasuntoon.

Kivahan se on kun lainaaa ei tarvi ottaa ehkä ollenkaan niin ei oo sit lainan lyhennyksiä taakkana tän taloustaantuman aikaan.



T: Karoliina

Äänestä
  • Ihan hyvältä suunnitelmalta kuulostaa sinäänsä ja ikäsi puolesta saisit vielä ostettua ensiasuntosi ilman varainsiirtoveroakin.

    Äänestä

Mitä sinä höpiset? Eläkejärjestelmät ei ole sortumassa. Eläkelaitoksilla on miljardien sijoitusvarallisuus.

Äänestä
  • Toivokaa sitten, ettei ne ole pörsseissä eikä pankeissa.

    Äänestä

  • Juuri Uniper vei osan.

    Äänestä

Äsdäm. Pitihän arvata, että rakkaustarinamme on pelkkää politiikkaa. Mies, lähdemmekö nyt heti jonnekin Teneriffalle, vai vietämmekö viimeiset hetkemme sänkysi pohjalla? :)

Äänestä
  • Se on meidän profeettojen tehtävä ilmoittaa mitä tulossa on ja mikä salattu on.
    Rakkaustarina on ilman politiikkaa, paitsi niiltä osin kuin maailmaa hallitsen ja tuomitsen.

    Lanzassa olen jo käynytkin, ehkäpä teneriffallakin voisi käydä.
    Turha sitä aikaa sängyn pohjalla on viettää.

    Äänestä

Lopetin jo vuosia sitten eläke säästämisen. Säästöistä kys firma kuori hötöntöttöä ja humpuukia selittelyillä ja koroilla n70% tuotosta. Että en ole enää aikoihin uskonut. Nyt on seuraava sudenkuoppa ihmisiä odottamassa facebookissa mainostetaan ja haalitaan. En kerro. Ei ole kyse lainoista. Olkaa ihmiset varuillanne jos vielä joillain rahaa on

Äänestä

Olen kumpaakin sekä sijottaja että säästäjä.
Sen takia olen pystynyt ostamaan lapsilleni mitä vain ja itselleni ja perheeseen koska säästin monta vuotta. Rahaa jäi yli vaikka olen aina maksanut omat menoni. On pieni pesämuna tilillä. Hyvä se on pahan päivien varalle olla.

Äänestä

Eläkejärjestelmä ei ole sortumassa mihinkään, mutta sen taso on tulevaisuudessa riittämätön takaamaan sitä elintasoa mitä siltä halutaan.

Äänestä
  • Voihan sen estää nostamalla eläkeikä sinne 75 hujakoille ja tuplaamalla eläkevakuutusmaksut.
    Kyllä se on jo sortumassa ja se on tehty tahallisesti.

    Äänestä

Eikö säästäjä voi olla sijoittaja? Eli esimerkiksi sijoittaa säästetyt rahat johonkin sijoitustuotteeseen kuten rahastoihin tai osakkeisiin? Säästötilille säästetyt rahat pankki sijoittaa johonkin, eli sijoittamista tavallaan sekin.

Äänestä

Olen sekä että. Osa varoista on sijoitettuna ja osa on säästöinä, jotka on helposti nostettavissa ja käyttöön otettavissa.

Äänestä

Voisitko lopettaa NAINEN viestisi. Ne ovat ahdistavia ja targetoituja täynnä pätemistä!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Itse olen ennemmin sijoittaja.
Et ehkä tiennytkään, että eläkejärjestelmät on sortumassa ja ne on tahallaan ajettu alas ja kestämättömään tilanteeseen.
Niin se on, että et tule sitä eläkettäsi koskaan näkemään jota olet maksanut.
Sortumiseen ei mene enää kauan aikaa.

Koska meillä on paljon korruptiota ja tihutöitä tehdään kaikkialla eikä niihin puututa, niin aikamoinen rysäys on tulossa.

Nyt se too big to fail on feilaamassa ja asiasta hyssytellään.
Paljon on ongelmia ja suomalaisia rahastetaan ja sidotaan velkavankeuteen hallituksen toimesta.
Hinnat ja korot ovat nousseet ja rahaa virtaa Suomesta pois, hallitus makselee muiden sotkuja kansalta salassa.
Kaikkialta rahastetaan ja rahaa annetaan holtittomasti muualle.
Se on tahallista suunniteltua toimintaa ja maanpetos, koko maa koitetaan tuhota samalla kun huomionne pidetään muualla ja teitä sidotaan yhteisvastuisiin.

Eläkejärjestelmissä on ongelmia kaikkialla ja seuraavaksi kai yrittävät sen "yhtenäistää" yhteisvastuilla ja sinä maksat jälleen muiden maiden eläkkeet, koska et sano mitään koskaan vastaan, eikä lainvalvojatkaan asiaan puutu.
Kun sinulle annetaan harteillesi kantaa lisää veroja ja kalliimpi elämä ja keppiä, sinä sanot "kiitos".

Säästöjesi arvoa syödään 6-10% vuodessa.
Se arvo menee muualle.
Sinua ryöstetään, etkä sitä edes huomaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu