Naapuri vaihtoi jo kesärenkaat

Anonyymi-ap

Aamulla lähtiessäni töihin huomasin, että naapuri oli parkkipaikalla vaihtamassa renkaita. Minulla ei ollut kiire, joten menin hänen luokseen kysymään tarvitsisiko hän apua.

Yllätyin melkoisesti kun huomasin, että hän oli vaihtamassa autossa olleita kitkarenkaita kesärenkaisiin. Tokaisin, että ei kesärenkaita kannata missään nimessä vielä vaihtaa. "Kitka huono, kitka liukas", hän vastasi. Huolestuin hiukan mutta en enää sanonut mitään vaan lähdin pois.

Töistä tullessani näin auton ojassa lähellä kotiani. Auto oli samanlainen kuin edellä mainitulla naapurilla. Pysähdyin ja menin katsomaan onko autossa olijoilla kaikki kunnossa. Kuskin paikalla istui naapurini typerä virne naamallaan ja kieli ulkona suusta, tyypillinen kitkatohelon ilme siis. Hän vain tuijotti minua. Huokaisin turhautuneena - naapuristani oli tullut pesunkestävä kitkatohelo.

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä palsta on täynnä kitkoilla ajelevia pösilöitä. Tällaiset aloitukset saavat heissä veren kiehumaan :)

    • Anonyymi

      Satsasit tuon kirjoittamiseen ihan oikeasti aikaa ja vaivaa, eihän tuo ollut mikään normi heitto vaan pienimuotoinen essee, aikuisten satu.

      Pistää väkisinkin miettimään että elämäsi täytyy olla sangen yksinäistä tai muuten tylsää kun pitää huomiota hakea näiltä palstoilta, tuollaisin menetelmin.

      Jaksamista sulle, ehkä joku tukiryhmä voisi olla hyvä sulle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      284
      4755
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      51
      2963
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      971
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe