Tuolla jumalattomien palstalla väittävät että helluntailaiset sätkyttelevät lattialla.
Onko totta vai valehtelevatko ?
Onko totta vai valehtelevatko ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Sätkyttely on torontolaisuutta helluntailaiset vain kaatuvat lattialle. Torontolaisuudessa jäädään makoilemaan maahan pitkäksi ajaksi mutta helluntaihurmos kestää vain hetken.
Mun naapuri juoppo sätkyttelee alkoholi delikassaan monta kertaa vuodessa ja näkee ihania harhoja Jumalasta !
Totta se on. Olen nähnyt nauhoitteita jossa samaan tapaan sätkytellään lattialla, kuten woo-doo transsissa. En ole helluntalaisilla nähnyt valutettavan kanan verta ym.
Kun aikaamme katsoo, niin lattialla sätkyttelee vain vauvat, jotka menevät kasteelle.
Missään en maassamme ole nähnyt kirkoissa "sätkyttelyä"- muualla, kuin panettelijoiden korvienvälissä.
Eli panettelija voi kertoa, kun se vauva sätkyttelee, päästäkseen huutamalla tissiä, on kuulema Jumalaa huutamista. Jaa'a, onkohan se äitijumala, joka uhkaa helvetillä.
Minua lapsikastettu äiti, lapsena uhkasi tappamisella. Oli ilmeisesti väsynyt, ja muut lapsikastetut eivät olleet rinnalla. Mutta, sitä lausetta en unohda, vaikka olen sen anteeksiantanut. Mutta se on syvällä sieluni lapsuuteni elämään piirretty.
Eli onko vauvasätyttelijöiden elämä ristiriidassa joka paikassa vauvakastettujen Jumalan läsnäoloon? Voiko nähdä, että se vauvauskosten yksikaste - maailma, onko se rinnakkain Jumalan ilmestymisen kanssa, vai maailmako aina puhuu.
Maailma, joka tuomitaan. Vai onko Jumala pesty vedellä pois sielun tietoisesta elämästä. Minkä te teette yhdelle minun vähimmistä, se tehdään Hänelle.
vastatkaapa- aloittaja, kun sätkyttelet siellä lattialla ja huudat äitijumalasi tissiä.
Vad menar du ? Mitä tarkoitat ?
Kuinka villitsevät henget hurmoslahkossa saa ihmisen valtaansa.
Villitsevä henki menee sisälle ihmisen aukkojen ja reikien kautta. Korvista ja nenästä tiettenkin.
Korvista ja sieraimista mennään aivoihin ja painetaan korvien takana olevaa tasapainoelinta siihen suuntaan, että ihminen kaatuu suorilta jaloilta taaksepäin selälleen lattialle ja tajunan tila menee sekaisin, tulee lihaskramppeja, ääniä kuuluu päästä, valot välähtelee, voi kuulua outoa musiikkia, ja muita aistiharhoja, suusta tulee sekavaa puhetta, kun henki on ääniellimien kimpusssa.
Näitä kokemuksia ihmiset pitävät Jumalan toimintana ja arvostavat niitä ja niiden voimakkuuden ja esiintymiskertojen perusteella määräytyy seurakuntalaisen asema siinä uskonyhteisössä.
Lääkärilehdessä kerrottiin lahkolaismiehestä, joka sairasti epilepsiaa ja oli mennyt psykoosiin. Mutta ei suostunut käyttämään lääkkeitä, koska nautti suurta arvostusta sairauskohtauksiensa ansiosta siinä uskonlahkossa, johon kuului.
Lääkärilehdessä hypnoosiin erikoistunut lääkäri varoitti menemästä hurmoslahkoihin, koska siellä käytetän samoja hypnoosin tekniikoita, joita vain terveydenhuollon ammattihenkilöiden on lupa käyttää. Käytännössä se tarkoittaa hypnoosin käyttöön perehtyneitä erikoislääkäreita.
Uskonnonvapauslain peiton alla voidaan tehdä melkein mitä vaan, koska se toiminta nauttii voimakasta perustuslain mukaista suojaa. Tilanne on mennyt niin villiksi ja mikään taho ei valvo uskonlahkoja, eikä ole mahdollista puuttua niiden toimintaan.
Esitä linkki. Lääkkeiden väärinkäyttäjiä on aina ollut ja tulee olemaan. Myös lääkkeistä, hoidosta kieltäytymiseen pätee sama. Se nähtiin covid 19 aikana. Ei liity uskontoon eikä politiikkaan. Vaikkapa tapaus Larsmossa. Esitä todisteet väittämästäsi. Takuulla et lyödä.
Kuka väittää, missä. Vain sinä höpiset. Juorupalsta on sinun oppikirja. Raamatusta et tiedä mittään. Provokaatio on aloitus. Päässäsi on sahanjauhoja.
Ateismi palstalla väittävät tuosta sätkyttelystä. Lukekaa. Aloitus ei ollut provo
Hurmoslahkojen kokouksessa kun päästän siihen osioon "näyt ja ilmestykset"
Yksikin hurmoshenkinen u-kastettu vanhempi lahkolainen kertoi kokouksessa näkevänsä kotikaupungissaan "valopatsaita", jotka nousevat maasta taivaaseen.
Yleisö huusi villisti aameniaan ja halleeluujaa-huutojaan päälle!
Siihenkö sinä heräsit?
Lukekaa ihmeessä lääl.tri M.Miettisen tekemä väitöskirja Helluntailaisten väittämisistä 1403 ihmeparanemisesta.
Tutkimuksen tulos: Kukaan ei ollut parantunut yhtään mistään.
Tutkija teki myös psykologisia testejä. Niiden tulos pitäisi saada myös hälytyskellot soimaan.
Lääkärin mukaan vain 20% oli mieleltään "normaaleja".
siksikö olet aina työtön ja rahaton kun kello soi päässäsi jatkuvasti !
TRE-terapiassa, eli tärinäterapiassa, puretaan kehoon tallentuneita jännityksiä ja traumoja. Ihminen on sähköinen olento, johon tallentuu haitallisia tunne-energioita.
Uskovat hoitaa asian chakrojen kautta, eli peräaukosta päälakeen ns. Pyhän Hengen eli kundalinin kautta, jolloin vaikutus on voimakkaampi.
Joka tapauksessa molemmissa tasapainotetaan ihmisen vasenta ja oikeaa puolta ja autonomista hermostoa. Pyhä Henki, chakrat, on se mikä yhdistää meidät maasta taivaaseen. Muut energiat, joita TRE-terapiassa puretaan, on niitä jotka vie meitä harhaan, pois omasta keskustastamme, eli on niitä eksyttäviä henkiä.
Harrastatko painia ? Täällä ei keskustella painista .
Ramatussa lukee: Riivaajatkin uskoo Jeesukseen ja "vapisee"...helluntailaiset sanovat uskovansa myös Jeesukseen ja "sätkii" lattialla.
Varmaan samasta hengestä ja ilmiöstä kysymys.
Tämä helluntailaisen tyttö todistaa uskostaan huutamalla:
Ap. t. 16:17
Tyttö lähti Paavalin ja meidän muiden perään ja huusi: "Nämä miehet ovat Korkeimman Jumalan palvelijoita ja osoittavat teille pelastuksen tien.
Helluntailainen pyytää mukaansa ja sanoo tuntevansa Jeesuksen ja Paavalin kirjeet.
Ap. t. 19:15 mutta paha henki vastasi heille: "Jeesuksen minä tunnen ja Paavalinkin tiedän, mutta keitä te olette?"
Lutteri heitti karvakoipea mustepullolla, täällä nämä muutamat koittaa painiskella koiven kanssa !
saa nähä miten käy voittaako kumpi vaiko kampi.
Khä khä sodomia taas
Parhami teki lapsityötä
On suuri vaara että sätkyttelet lattialla antikristuksen aikana. Tee heti parannus. Silloin et leiki, kun 200.000.000. kiinalaista sotilasta tulee kohti Hadmageddonia.
Martin Lutherin suhteista henkimaailmoihin ja pimeyden voimiin, eli yliluonnollisiin pahiksiin.
”– – eräät viholliseni, jotka tuntevat sääliä minua kohtaan ovat pyytäneet ystäviäni Halberstadtissa varoittamaan minua, että on eräs lääketieteen tohtori, joka osaa tehdä itsensä näkymättömäksi halutessaan – – ja jolla on määräys tappaa Luther.” WA BR 2, nro 278. Georg Spalatinille 16.4.1520.
Luther kirjoitti tällä tavoin ystävälleen Georg Spalatinille huhtikuussa 1520, vain hieman ennen ensimmäisen reformatorisen pääteoksensa, Saksan kansan kristilliselle aatelille julkaisua.
Kannattaa käydä itse toteamassa jossakin ko. seurakunnassa, niin asia selviää.
Tosin ei toiminta kaikilta osin helluntaiseurakunnissa ole oikeata, mutta ei myöskään muissa seurakunnissa kaikilta osin ole.
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Yhteiskristilliset tilaisuudet on kaikista petollisimpia, koska ihmiset luulevat että Jenkkilahkot ovat kristillisiä kirkkoja.
Ortodoksit ovat kaikista viisaampia ja vanhimpia uskossaan ja pysyvät erossa hurmoslahkojen uskonnollisesta show-bisneksestä.
Henkien erottamisen armolahjan saaneet näkevät ulkokuoren taakse, mikä henki siellä taustalla ihmisiä hurmoslahkoissa vaanii.
Raamattu varoittaa ns. vapaista suunnista.
2. Piet. 2:19 ja lupaavat heille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia; sillä kenen voittama joku on, sen orja hän on.
Näkyyhän se, jos joku on Kristuksessa.
Kuten Raamattu sen ilmoittaa:
3 Olimmehan mekin ennen ymmärtämättömiä, tottelemattomia, eksyksissä, moninaisten himojen ja hekumain orjia, elimme pahuudessa ja kateudessa, olimme inhottavia ja vihasimme toisiamme. ( Tiit 3)
Sitä nyt aikaa synnin palvelijoina me häpeämme.
20 Sillä kun olitte synnin palvelijoita, niin te olitte vapaat vanhurskaudesta.
21 Minkä hedelmän te siitä silloin saitte? Sen, jota te nyt häpeätte. Sillä sen loppu on kuolema. ( Room 6)
Mutta peson vastaanottamisen jälkeen tuo on jäänyt taakse, ja ovat nyt ..
kuuliaiset, kaikkiin hyviin tekoihin valmiit,
2 etteivät ketään herjaa, eivät riitele, vaan ovat lempeitä ja osoittavat kaikkea sävyisyyttä kaikkia ihmisiä kohtaan. ( Tiit 3)
Näin siis, jos joku on Kristuksessa ..
17 Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut. ( 2Kor 5)
Katso, se näkyy!!
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Eikös sieltä löytynyt oma uudestisyntynyt huumediilerikin, joka sai 5 v. vankeutta.
Miehen kuvakin oli RV:ssä Keuruun kesäjuhlilla. Hymyili leveästi.
Entiset linnakundit voivat jossain lahkoissa kuitata toisilleen vaikka murhan selvitetyksi pelkällä käden heilautuksella ja pään nyökkäyksellä.
Saulus Tarsolaisen synnit pestiin pois kasteessa. Synnit pois pesevätä kastetta helluntailaisten jenkkilän opit ei tunne ollenkaan.
Ap. t. 22:16
Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'
Ylivainio sai sen peson vasta siellä Espanjassa, kun koki pahan äkkikuoleman ja valheelliset ihmepatantamiset ja ihmisten eksyttämiset loppuivat siihen paikkaan.
Lattialla sätkyttelemisen lomassa toiset helluntailaiset jopa naivat lattialla, Herra armahtakoon heitä!
Tuollaistako on luterilainen lähimmäisenrakkaus?
Eivaan helluntailainen. koita sinä pedo pysyä siellä kastefoorumilla