Helsingissä ei onnistu enää mikään.

Kalliit korkeat rakennukset hajoavat heti pystyyn kuten tapahtuu Kalasatamassa. Puolen miljardin Raide-Jokeri jää ilman kunnon päätepysäkkiä, kun rakennusluike meni puihin ja suunniteltu joukkoliikenneterminaali jää rakentamatta. Nyt Raide-Jokerin päätepysäkki sijaitsee paikassa, jossa "ei ole oikeastaan mitään ja josta ei ole edes hyvää kävely-yhteyttä esimerkiksi metrolle”,
Miten kauan lievästi sanottuna rahavaikeuksissa olevan YIT:n annetaan rakentaa yhtään mitään Helsingissä. Toivotaan ettei YIT pilaa vielä Kruunusillat projektia.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1d6ba471-311d-4ba1-9c9d-21dbac382f31
1163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Seuraatte livenä, Suomen muuttumista venäjäksi.

kaikki kusettaa kaikkia,
ainoastaan kusettaja kerää rahaa,
mitään asiallista ei tehdä, eikä rakenneta.

OLETTE KAIKKI ”ryssiä”

kunEU kilpailutus ”LAKI” ajettiin kentälle,
OLI PÄIVÄNSELVÄÄ MITÄ SIITÄ SEURAA

Tämä on vuosikymmenen … kehityksen, tulos.

TILAISUUS TEKEE VARKAAN
ei suomalainen rakentaja, isännöitsijä,
20-30n työtön ole sen kummempi
KUN AINOA TILAISUUS ON LIITTYÄ JENGIIN JA ALOITTAA VARASTELU.

YIT, helsingin kaupunki, päiväkodin johtaja,
tavan varas kadulla - kaikki samaa paskaa.

Mikä tekee eron?

Äänestä
  • Ei mikään!!

    Äänestä

Ei tarvitse kuin katsoa millaista porukkaa on pormestarina ja apulaispormestareina. Tiedoilla ja taidoilla ei ole suurta merkitystä. Vapaavuori uskalsi vielä lyödä nyrkkiä pöytään, jos hommat kusi.

Äänestä
  • Eikös tuo Hesan Kaupuungin johto pitäs Vaihtaa Heti Pewkakale !

    Äänestä

HESA VAJOAA TAJUTTOMUUTEEN KOKONAAN

Äänestä
  • Sinne Tänne Moskeijaa Tuo Jätti Moskeijaakin laittamassa . Kun nuoleminen tärkeys pers.reiijän on hyve ?

    Äänestä

Yleensäkin ihmettelen, että mistä kumpuaa käsitys Espoon ja Itäkeskuksen välillä olevasta matkustelun tarpeesta? Espoosta pääsee kätevästi junalla keskelle Helsinkiä ja siitä metrolla vaikka itäkeskukseen tai takaisdin Espooseen. Yhteyshän on jo olemassa ilman raidejokeriakin.

Äänestä
  • Itäkeskuksesta Leppävaaraan pääsee nopeammin metrolla ja lähijunalla eikä tuo Raide-Jokeri korvaa kuin yhden ainoan bussilinjan eli 550. Kallis projekti joka päättyy vielä tuohon päätepysäkkikatastrofiin. Helsinki osaa tyriä kaiken. Tuskin Laajasalostakaan kaikki matkustavat päivittäin keskustaan.

    Äänestä

Älä vaivu synkkyyteen kyllä se siitä kunhan palmupuut alkavat koristaa katujen vieriä siis olemme vaihtaneet ilmaston trooppiseen, ainakin Hesan osalta, olkaa onnellisia siellä syrjäkylässä. 🤣🤣🤣

Äänestä

Raide Jokerin Itäkeskuksen tilanne on nyky hallituksen talouslaskun tulosta.

Äänestä

Eikö näistä perustuista hankkeista voisi ottaa oppia? Hirmuista tiivistämisvimmaa voisi hillitä ja mielellään vaikka ottaa muutaman askeleen takaisin: esimerkiksi Pasilassa peruttujen tornitalojen paikalle voisi hyvin laittaa pienen viheralueen - olisi edes pieni henkireikä täyteen ahdetun betonimassan keskellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kalliit korkeat rakennukset hajoavat heti pystyyn kuten tapahtuu Kalasatamassa. Puolen miljardin Raide-Jokeri jää ilman kunnon päätepysäkkiä, kun rakennusluike meni puihin ja suunniteltu joukkoliikenneterminaali jää rakentamatta. Nyt Raide-Jokerin päätepysäkki sijaitsee paikassa, jossa "ei ole oikeastaan mitään ja josta ei ole edes hyvää kävely-yhteyttä esimerkiksi metrolle”,
Miten kauan lievästi sanottuna rahavaikeuksissa olevan YIT:n annetaan rakentaa yhtään mitään Helsingissä. Toivotaan ettei YIT pilaa vielä Kruunusillat projektia.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1d6ba471-311d-4ba1-9c9d-21dbac382f31

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu