Mikä voi mennä pieleen?

Hyppäämisessä, hirttäytymisessä ja rekan keulaan ajamisessa voi mennä monikin ssia pieleen. Esim.alkaa katua.

Päätin lähteä lääkkeillä. Kaunis syyspäivä. Jäähyväiskirjeet kirjoitettu. Repussa termos ja jugurttia sekä lääkkeet.

Hyvästit kodille ja kissalle. Polkupyörällä noin 10km kodalle jos juon kahvit ja poltan sikarin.

Sitten sekoitan lääkkeet jugurttiin ja syön nopeasti kaikki pois. Voin mennä metsään makoilemaan ja odottamaan noutajaa.

Jos alan oksennella tai joku tulee paikalle, homma ei onnistu.
8143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tietenkin voisit jättää nuo kaikki tekemättäkin. Ķuulostaa siltä ettet ollenkaan tajua mitä olet tekemässä. Puhu jonkun kanssa mitä nyt on mielenpäällä. Tai kirjoita vaikka tähän ketjuun. Sinulla on oikeus hakea apua.

Äänestä
  • Miten niin en tajua mitä olen tekemässä? Minusta tuo on hyvin harkittu suunnitelma. Jäähyväiskirjeet jätän reppuun. Ainakaan kukaan perheenjäsen ei löydä minua.

    Äänestä

Miksi mietit ja suunnittelet tuommoista?

Äänestä
  • Vastasit taas omaan aloituksees, kyseessä vakava asia!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Vastasit taas omaan aloituksees, kyseessä vakava asia!

    En oo vastannut.

    Äänestä

Hei,

Hyvä, että kirjoitit tänne. Saitkin jo hyvän vinkin hakeutua keskustelemaan kriisivastaanotolle kriisikeskuksessa.

Alla lisäksi pari muutakin linkkiä:

- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

- Valtakunnallinen kriisipuhelin

Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

Lämpimin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

Äänestä

Suku kärsii, ja itsekin, kun joudut uuteen elämään jatkamaan samasta pisteestä. Kävin meedioistunnossa pari vuotta sitten, jolloin meedio toi viestin henkimaailmasta veljeltäni, joka teki itsemurhan noin 30 vuotta sitten. Meedio välitti viestin, että veljeni on kiitollinen kun tuonpuoleisessa ollessaan hänen kuolemansa jälkeen, olin auttanut häntä.

Olin hämmästynyt kunnes muistin että tosiaankin, en mennyt hautajaisiin, vaan istuin kotona ja kerroin hänelle henkisesti, että hän ei saisi jäädä roikkumaan maan päälle vaan hänen tulisi jatkaa kohti valoa, jolloin hän saisi mahdollisuuden päästä eteenpäin kehityksessään ja lopulta jatkaa seuraavaan elämään.

Meedio välitti veljeni anteeksipyynnön, että oli aiheuttanut suuren surun koko perheelle. Hän kertoi myös miten veljeni oli menettänyt eläessään maan päällä uskon luojan olemassaoloon ja samalla menettänyt toivonsa. Nyt hän kertoi että meillä kaikilla on sama jumala, sama kosminen henki, sama luoja, riippumatta uskonnosta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hyppäämisessä, hirttäytymisessä ja rekan keulaan ajamisessa voi mennä monikin ssia pieleen. Esim.alkaa katua.

Päätin lähteä lääkkeillä. Kaunis syyspäivä. Jäähyväiskirjeet kirjoitettu. Repussa termos ja jugurttia sekä lääkkeet.

Hyvästit kodille ja kissalle. Polkupyörällä noin 10km kodalle jos juon kahvit ja poltan sikarin.

Sitten sekoitan lääkkeet jugurttiin ja syön nopeasti kaikki pois. Voin mennä metsään makoilemaan ja odottamaan noutajaa.

Jos alan oksennella tai joku tulee paikalle, homma ei onnistu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu