Suomalaiset - maailman typerin kansa?

Anonyymi-ap

Mediat kirjoittivat tänään kahdesta aiheesta, jotka kuvaavat suomalaisen yhteiskunnan tilaa loistavasti.

Yle julkaisi koneen, jolla pystyi näkemään kuinka paljon maahanmuuttoa kukin suomalainen kunta tarvitsisi, jotta sen työikäisen väestön määrä pysyy ennallaan.

Toisaalta Suldaan Said Ahmed oli jättänyt valtiovarainministeriöön kirjallisen kysymyksen, jossa nostettiin esille muslimien uskonnostaan ja kulttuuristaan kumpuavat tarpeet käyttää erilaista pankkijärjestelmää, kuin mitä suomalaiset pankit nyt tarjoavat. Muslimit eivät näet voi maksaa korkoa pankista ottamastaan lainasta. Uskonto ilmeisesti kieltää tämän.

Ensinnäkin, miksi työperäisen väestön määrä ylipäätään pitäisi pysyä ennallaan? Senkö vuoksi, että verotettavien määrä pysyy ennallaan? Jos verovarat käyvät vähiin, olisi syytä katsoa tarkemmin mihin näitä hupenevia varoja käytetään. Toisaalta voisin kuvitella, että verovaroja tarvitaan jatkossa vähemmän, jos väestöä on vähemmän.

Miksi väestön määrää pitäisi kasvattaa nyt kiireellä tuomalla tänne lisää väkeä? Miksei tästä asiasta esitetä muita vaihtoehtoja? Suurten ikäluokkien vuoksiko tänne pitää muukalaisia tuottaa? Nuo -45 lähtien syntyneet ovat haudassa 10-15 vuoden sisällä, mutta nämä nyt maahan tuotavat ja heidän jälkeläisensä ovat vielä tuolloinkin maassa ja heidän vaikutuksensa kestää vielä kauan sen jälkeenkin.

Toiseksi, miksi ei keskustella niiden maahan tuotettavien vierastyöläisten laadusta? Kuten Suldaanin esille nostamasta asiasta huomaamme, tulijoilla on omat kummalliset tapansa, jotka eivät välttämättä ole lainkaan yhteensopivia meidän käytäntöjemme kanssa. Miksi luopuisimme omista tavoistamme, jotka ovat meitä hyvin palvelleet ja keskuudessamme kehittyneet vuosisatojen ajan?

Meillä ei ole mitään muuta ongelmaa, kuin että asiat ovat liian hyvin ja elintaso on suomalaisilla noussut hattuun vain parin sukupolven aikana niin, että nyt ollaan valmiita tekemään huonoja ratkaisuja lyhyen tähtäimen voittojen toivossa. Tilanne on sama kuin 60-luvulla rakennetuissa taloyhtiöissä: Peruskorjaukset pitäisi tehdä perusteellisesti, ajoissa, pitkällä jänteellä ja pikkuhiljaa, jotta ei yhtiövelka nousisi korkeammaksi kuin kiinteistöjen arvo. Juuri suuret ikäluokathan näissäkin asunnoissa ovat halvalla elelleet ja nyt eläkkeellä ihmetellään, kun yhtiövelat nousevat pilviin kun ei aikanaan ole otettu lusikkaa kauniiseen käteen. Samalla tavalla nyt ollaan ajamassa kansakuntaa puuta päin näillä vierastyöläisillä ja lapsi menee pesuveden mukana.

Parempi ratkaisu olisi pitkäjänteinen suomalaisten perheiden tukeminen, erityisesti siten että asunnon ostaminen ja lasten hankkiminen näyttäytyisi mahdollisimman nuorille mahdollisimman houkuttelevalta. Nuorena jaksaa hoitaa useamman lapsen, 40-vuotiaana on jo liian väsynyt, vaikka omaisuutta olisi kertynyt enemmän. Esimerkkiä voi hakea näistä paljonpuhutuista maahanmuuttajaperheistä. Tottakai elintaso Suomessa laskee hetkellisesti, mutta tällä strategialla se lähtee taas nousuun muutamassa sukupolvessa. Kyse on vallalla olevista ihanteista. Oman väen lisääntyminen lisää yritteliäisyyttä - sellaista joka koituu ja jää suomalaisten hyödyksi.

Kaikenlainen marginaalien ja yhteiskunnallisten aiheiden periferiaan kuuluvien yksittäistapausten nostaminen yhteiskunnallisen huomion keskiöön herpaannuttaa kansakunnan huomion olennaisesta ja pudottaa relativistiseen kaninkoloon, jossa jalat eivät milloinkaan tavoita pohjaa. Keskittykää lähimmäisiinne, sulkekaa vieraat ja ulkopuoliset pois mielestänne. Arvot asettuvat järjestykseen kuin itsestään ja keskittymiskyky olennaiseen palaa.

5

8

498

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se suvakkeja liikuta, jos mamu ri veloistaan korjoja maksa. Suomessa on paljon kantasuomalaisia joiden verorahoista nuo korot voidaan kuitata. Ei tehdä tästä nyt mitään isoa numeroa.

      Maahanmuuttoa tarvitaan ja paljon, rajat auki täysin.

      • Anonyymi

        Myös Raamattu kieltää koronkiskonnan ja sen riiston takia tulee tuomiot.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍑 ­­­N­­­y­m­­f­­o­m­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17796460L

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Niin miksi emme mekin, kun kiinakin?
      Myydään elimet pimeillä markkinoilla ja generoidaan valtiolle kassavirtaa.

    • Anonyymi

      Hallitsijat eli ministerit eivät "hallitse" eli hoida kansaa vaan valtiota, taloutta ja koneistoa.
      Heille ei ihmisiä ole olemassaa vaan koneistoa ajatellaan kokonaisuutena kuin tehdasta. Sen tuoton pitää kasvaa koska valtion talouden pitää kasvaa.

      En tiedä mistä kumpuaa tämä himo kasvuun. Varmaan rahanhimosta, ikuisesta kasvun himosta.
      Se himo on ristiriidassa ympäristön suojelun kassa, hiilineutraaliustavoitteen kanssa mutta se ei narsisteja haittaa. Hehän elävät valheen kuplassa.

      Vaihtoehtoja on aina esitetty mutta ne eivät koskaan kelpaa koska ihmisyyteen kuuluvatinhimilliset luontoystävälliset vaihtoehdot eivät tyydyta himoa, ikuisen rikastumisen himoa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      236
      1444
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      249
      1000
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      762
    4. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      93
      751
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      713
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      609
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      573
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      564
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      40
      481
    12. 31
      461
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      47
      441
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      75
      440
    15. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    16. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    17. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      27
      400
    18. 30
      393
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      390
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe