Perustuslaissa sanotaan näin:
”Jokaisella, joka ei kykene hankkimaan ihmisarvoisen elämän edellyttämää turvaa, on oikeus välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon.”
Määritelmä on hyvinkin oikea??????
Perusoikeudet
11
163
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoittanee heikoimmistakin huolehtimista?
- Anonyymi
Arvatkaapa, mikä suuri puolue ei hyväksy tätä perustuslain kohtaa
- Anonyymi
Väitetään, että perustuslain tämä kohta olisi sosialismia. Se on myös totta. Kaikki ihmiset ovat oikeutettuja ihmisarvoiseen elämään. Sosialismin ei tarvitse muuttaa tätä kohtaa.
- Anonyymi
Älkää olko ujo. Perustuslain perusturvalauseke on sosialistinen teesi.
Mutta kuka aikoo kyseenalaistaa sen eli jättää heikoimmat puille paljaille! - Anonyymi
Kaikista kansalaisista huolehtiminen on korkeinta humanismia.
Se on kapitalismin vapaiden markkinoiden vastainen määritelmä. "Vapaassa" kapitalismissa toimii rikastumisen laki. Jokainen saa rikastua ja omistuksen suoja takaa sen, että osa väestöä putoaa katuojaan. - Anonyymi
Haloo. Kukaan ei tiennyt. Asialla oli L.Korpinen, perussuomalainen oppinut. Blogista Uuden Suomen blogipalstalla
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/laurakorpinen/sosialismi-naulattiin-perustuslakeihimme-90-luvulla/
Lainoppinut Korpinen totesi ensin: "Nämä sosialististen maiden perusoikeudet olivat esim. oikeuksia työhön ja terveydenhoitoon. Pääsykoekirjassa kerrottiin, kuinka Suomessakin oli harkittu näiden positiivisten perusoikeuksien ottamisesta hallitusmuotoon, mutta näin ei ollut tehty. Pääsykoekirjassa todettiin, etteivät kyseiset perusoikeudet kunnolla soveltuisikaan liberalistiseen markkinatalouteen perustuvaan valtiojärjestykseen."
Korpinen: Sosialismin periaatteet, oikeus työhön ja terveydenhuoltoon eivät oppikirjan mukaan kuulu kapitalismin lainsäädäntöön.
Korpinen esitti, että Suomessa on väärin turvata kansalaiselle työtä ja terveydenhoitoa.
Korpinen:
"Suomessa tuli 1.8.1995 voimaan hallitusmuodon muutos, joka lupasi mm. oikeuden välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon, perustoimeentuloon, sosiaali- ja terveyspalveluihin ja velvoitteen valtiolle edistää jokaisen oikeutta asuntoon. Kapitalistiselle oikeusjärjestelmälle tyypillinen aiempi perustuslakimme oli muuttunut sosialistiselle oikeusjärjestykselle tyypilliseksi."
Korpinen esittää mainiosti sosialismin hyvän sosiaaliturvan käsitteen ja että se näkyy Suomen perustuslaissa.
Miksi Korpinen vihaa mainittua perustuslain kohtaa. Ehkä PS-puolueessa odotetaan hallitukseen pääsyä ja leikkaamaan jo paljon leikattua perusturvaa!!!!
Kaikki porvaripuolueet ovat esittäneet perusturvan leikkauksia ensi vaalikaudelle.
Merkillepantavaa oli se, että em. oikeuksia ei taattu pelkästään kansalaisille, vaan ihan jokaiselle, kansalaisuudesta riippumatta.
Suomessa on siis voimassa sosialistiselle maalle tyypillinen perustuslaki. Niin kauan kuin rajavalvonta toimi, eikä sosiaalista mediaa ollut, veronmaksukykymme ja kansantaloutemme kesti avokätisen perustuslain. Mutta nyt, kun rajat ovat EU:n myötä auki, ja viidakkorumpu on siirtynyt jokaiseen kännykkään, olemme tuhon tiellä. He, jotka vaivautuvat vielä tekemään töitä ja yrittämään, ovat käytännössä alati suurenevan joukon rahoittajia ja palvelijoita. Elätettäviksemme tulevat voivat tukeutua vaatimuksineen sosialistiselle maalle ominaiseen perustuslakiimme, ja meidän tehtävämme on vain alistua ja sopeutua, niin kauan, kun perustuslakimme pysyy voimassa nykyisessä muodossaan.
+12 - Anonyymi
Korpinen jatkaa:
"Merkillepantavaa oli se, että em. oikeuksia ei taattu pelkästään kansalaisille, vaan ihan jokaiselle, kansalaisuudesta riippumatta.
Suomessa on siis voimassa sosialistiselle maalle tyypillinen perustuslaki. Niin kauan kuin rajavalvonta toimi, eikä sosiaalista mediaa ollut, veronmaksukykymme ja kansantaloutemme kesti avokätisen perustuslain. Mutta nyt, kun rajat ovat EU:n myötä auki, ja viidakkorumpu on siirtynyt jokaiseen kännykkään, olemme tuhon tiellä. He, jotka vaivautuvat vielä tekemään töitä ja yrittämään, ovat käytännössä alati suurenevan joukon rahoittajia ja palvelijoita. Elätettäviksemme tulevat voivat tukeutua vaatimuksineen sosialistiselle maalle ominaiseen perustuslakiimme, ja meidän tehtävämme on vain alistua ja sopeutua, niin kauan, kun perustuslakimme pysyy voimassa nykyisessä muodossaan."
Korpinen esittää täsmälleen puolueensa ohjelmien näkemyksiä. Hän ottaa raateluhampaat esiin ja sotkee mukaan maahanmuuttajat ja sota- ja nälkäpakolaiset. Maantielle vaan säälittä. Terveyden- ja vanhusten hoito kokonaan maksulliseksi. Koulutus maksulliseksi. Mikäli köyhimmät eivät pärjää niin maantie kutsukoon.
Sosialistinen laki tulee kumota ja kapitalistinen tilalle. Verovarat kerättäköön vain armeijalle ja poliisitoimelle. Kaikesta muusta jokainen maksakoon kukkarostaan, ellei rahaa ole niin maantie riittäköön.
Perussuomalaisten sosiaalinen aate perustuu raakaan kapitalismiin; Rikastukoon ken voi, muut pärjätköön miten voivat.
Tiedämme että perussuomalaisia äänestää paljon köyhälistön edustajia. He äänestävät itseään vastaan sitä huomaamatta. - Anonyymi
Määritelmä perustuu kansainvälisiin oikeuskäsitteisiin ihmisoikeuksiin pohjaten joita vastaan Kokoomus on nyt hyökännyt, leikkauspolitiikkansa kautta.
- Anonyymi
Kokoomus, Vihreät ja Perussuomalaiset ovat samalla viivalla perusturvaa leikkaamassa lisäämäässä varoja aseistukseen.
Persuja kannattaneiden kannattaisi ottaa tuumaustauko. Sieltä on luvassa rapaa silmille. - Anonyymi
Persupuolue on muuttunut niin röyhkeäksi, ettei salaa humanismin hylkäämisestään tippaakaan.
- Anonyymi
Persupuolueen edustajat vaaliohjelmissa puhuvat sitä ja tätä.
Käytännössä puheet tarkoittavat vähävaraisten jättämistä maantielle. Persujen kiihko pakolaisia ja maahanmuuttajia kohtaan kasvaa. Olipa aihe mikä hyvänsä, persuedustajat parjaavat toisia kansallisuuksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1125468Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku413665Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖523495Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933348- 811887
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt341777450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1341667Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.431619Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531326- 161189