Kiinan ja Venäjän liitto

Kiina on rauhaa rakastava maa, joka ei halua minkään muun maan kanssa sotia. Se on väestöltään aivan liian iso maa koossa pitämiseksi, että se haluaisi ryhtyä minkään maan kanssa sotimaan.

Kuitenkin on aivan selvää, että jos Venäjä häviäisi USA:n välityssodan Ukrainassa, niin silloin Kiina voisi koko maailman hegemoniaan pyrkivän maan seuraava uhri.
Kiinan kannalta jonkinlainen liitto Venäjän kanssa ja sen osittain neutraali tukeminen, näyttäisi vähintäänkin "järkiavioliitolta"
Maata joka pyrkii jokapaikassa konflitkien lietsomiseen, pitää varoa.
Haluaisiko USA Taiwanista uudet ukrainat?
Sotakiihko näytää olevan kova kun USA vetää punaisia linjoja ympäri Eurooppaa.

https://youtu.be/kftzSyGW42k
asetuksita suomenkielinen tekstitys
16213
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kiinalaiset ja Venakot ovat myös sotineet keskenään. Virallista rauhaa ei ole tehty tänä päivänäkään.

Äänestä
  • Kiinan Xi:llä on pitemmän tähtäimen suunnitelmana Siperian anastaminen natsi-Venäjältä.
    Nyt kun natsi-Venäjän rosvoarmeija on osoittautunut surkeaksi Ukrainassa, niin varmasti tämä antaa uutta pontta Xin valloitusaikeille.

    Äänestä

  • USA ON SOTAA RAKASTAVA MAA!

    Äänestä

Kiina ja Venäjä sopivat Moskovassa uudesta maailmanjärjestyksestä, jossa dollarilla ei ole muuta arvoa kuin vessapaperina. Keskinäinen kauppa käydään Juaneilla tai kansallisilla valutoilla. Myös sotilaspuolella sovittiin merkittäviä "uudistuksia".

Äänestä

Luuletko tosiaan että se mediassa kerrottaisi vaikka kiina olisi kuinka venäjän puolella? Nuohan voivat kimpassa suunnitella vaikka mitä. Miksi tyytyä vain länsimaiden rahoihin kun löytyy sotavoimaa saada koko länsimaat itselleen?

Äänestä

Kiina luonnollisesti tarkkailee Venäjän hyökkäyssodan sujumista Ukrainassa. Tai oikeammin miten muu maailma suhtautuu hyökkääjään ja sodan aloittajaan Venäjään. Tätä siksi, että Kiinalla on vahvat halut hyökätä Taiwaniin.
Kiina on vahva talous, mutta vain siksi että yhteistyö ja kaupankäynti länsimaiden kanssa on tiivistä ja mittavaa. Kiinalla on isoja investointeja länsimaissa ja vastaavasti länsimailla Kiinassa. Jos nämä loppuvat, niin se on iso menetys Kiinalle. Venäjän heikko ja yhä heikentyvä talous ja kehittymättömyys ei miltään osin pysty korvaamaan sitä.
Kiina siis seuraa miten länsimaiset pakotteet kestävät ja vaikuttavat ja arvioi varmasti miten vastaava tilanne vaikuttaisi Kiinaan. Pakotteethan varmasti tulisivat Kiinallekin, jos se hyökkäisi Taiwaniin. Itse asiassa se olisi vaarallisempaakin, koska USA on antanut turvatakuut Taiwanille ja kyllähän USA on aina auttanut liittolaisiaan, jos apua on pyydetty. (Mm Aasia sodissa Koreassa ja Vietnamissa, jossa Kiinan ja Neuvostoliiton tukemat voimat aloittivat hyökkäyssodat. Itse asiassa USA auttoi Kiinaakin Japanin hyökätessä sinne ).
Ei siis ole syytä epäillä, etteikö USA lunastaisi lupaustaan Taiwaninkaan osalta.

Venäjän tappio on tietysti kurja juttu Kiinalle, muttei mikään kohtalonkysymys eikä Kiina varmasti sido itseään Putinin kasvojen pelastajaksi. Itse asiassa Venäjä tulee koko ajan yhä riippuvaisemmaksi Kiinasta ja sitä Kiina kyllä osaa käyttää hyödykseen ja käyttääkin surutta.

Äänestä
  • Juurikin näin. Kiinalaiset ovat kuitenkin röyhkeitä mutta laskelmoivia. Miksi ottaa kuokkaan piskuiselta saaripahaselta kun pienemmällä riskillä ja tappioilla voi ottaa koko Venäjän itäosan, kokolailla tyhjänä.

    Äänestä

Onhan USA jo lämmmittelemässä Japania kiinanvastaisiin toimiin. Näin USA toimii. Se hakee liittolaisia, joita käytetään tarvittaessa jopa sotimaan USA:n sotia, kuten juuri Ukrainan sota todistaa.

2Äänestä
  • " Se hakee liittolaisia, joita käytetään tarvittaessa jopa sotimaan USA:n sotia, kuten juuri Ukrainan sota todistaa."

    Näin juuri...
    Pitää mennä tuonne maapallon toiselle puolelle puolueetomalle maaperälle Australiaan, joka vielä ei ole joutunut länsimaisen hapatuksen valtaan. Siellä osataan oikeasti sanoa mistä tässä niin sanotussa Ukrainan sodassa on kysymys?
    Siinä on kysymys USA:n välityssodasta Venäjää vastaan, jossa Ukraina on joutunut onnettoman vasallivaltion asemaan.

    https://youtu.be/b9s2oSo15cA

    3Äänestä

Putin just claimed a few days ago that Russia and China ain't military allies, they are just normal trade partnerships. China and U.S.A, China and the Eu are all in the same relationship: trade partnership. The west wanted to force China to become an enemy of Russia, but China refused to obey the west. Russia is the western world's enemy but is not China's enemy, Russia is just as regular, as anther trade partners to China.

Äänestä

kiinalainen has no interest in fighting in wars, what kiinalainen wants is trade and business, peace and mutual prosperity but it seems the Western world desires something else.

Äänestä

Kiesus mikä rupupaska valtio tuo USA on nykyään, toista se oli vielä 1960..1980-luvuilla.

Äänestä
  • behind President Biden is the military complex, only through wars they can make profits. No war, no profits. The USA is the biggest military weapon exporter, it desires profits that are only found in wars. China is the infrastructure supplier or consuming products seller like clothes and electronics that are only profitable in a peaceful and stable international environment. China is not a weapon exporter neither has advanced weapons like USA , nor Russia.

    Äänestä

Muscovite = RUZI

Äänestä

Venäjä on aina ollut valtio joka on halunnut sotia ja hyökkäillä pienempien naapureidensa kimppuun

Ihan sama vaikka nimi on Neuvostoliitto on toiminta aivan samaa

NL pyrki levittämään kommunismia kaikkialle.
Kiina on kommunistinen valtio, joka on ryhtynyt vainoamaan Kristittyjä.
Myös P Korea vainoaa Kristittyjä

kommunismi on saatanasta lähtöisin, joten se vihaa Jeesuksen omia

Äänestä

Kiina on itsenäinen maa,Tiedä Euroopalainen vaikea ymmärrä mitä on itsenäinen.80 Vuotta Euroopalainen sano Usa lla ,YES UNCLE SAM

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kiina on rauhaa rakastava maa, joka ei halua minkään muun maan kanssa sotia. Se on väestöltään aivan liian iso maa koossa pitämiseksi, että se haluaisi ryhtyä minkään maan kanssa sotimaan.

Kuitenkin on aivan selvää, että jos Venäjä häviäisi USA:n välityssodan Ukrainassa, niin silloin Kiina voisi koko maailman hegemoniaan pyrkivän maan seuraava uhri.
Kiinan kannalta jonkinlainen liitto Venäjän kanssa ja sen osittain neutraali tukeminen, näyttäisi vähintäänkin "järkiavioliitolta"
Maata joka pyrkii jokapaikassa konflitkien lietsomiseen, pitää varoa.
Haluaisiko USA Taiwanista uudet ukrainat?
Sotakiihko näytää olevan kova kun USA vetää punaisia linjoja ympäri Eurooppaa.

https://youtu.be/kftzSyGW42k
asetuksita suomenkielinen tekstitys

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu