Ketä näistä äänestäisi?

Anonyymi-ap

PS ei käy koska ovat maahanmuutto ja EU vihamielisiä. Suomen markkaa en takaisin halua. Muutenkin iso osa uskoo hölmöihin salaliittoteorioihin. EU on pelastanut meidät vaipumasta samanlaisiin kuoppiin kuin 90-luvun alussa.
Lisäksi EU:n tukemana kauppa ulkomaille on mennyt aika mallikkaasti. Kun arvioi EU:n hyödyt kokonaisuutena olemme noin 250mE voitolla per vuosi. PS:lle näiden arvioiminen objektiivisesti on mahdotonta.
Maahanmuuttajia Suomi tarvitsee, myöskin pakolaisia. Jos on käynyt vaikka Briteissä niin asian ymmärtää. Tai katsoessaan Suomessa ympärilleen. Kannattaa käydä ulkona välillä.

Kokoomus ei käy koska ovat nostaneet pienien ja keskituloisten verotusta vuosien mittaan ja rikkaiden pienentäneet. Lisäksi minulla ei ole pääomatuloja ja murjoivat hassun hallintarekisterin läpi vaikka sillä saa piiloitettua tehokkaasti omistuksia.
Nämä yritysjohtajat eivät ymmärrä mitään yhteiskuntataloudesta. Suomi ei ole Oy vaikka niin höpöttävät.

Keskusta eli entinen Maalaisliitto ei käy koska en ole pienviljelijä. Keskusta on muutenkin hukassa kun eivät keksi oikein enää kannattajakuntaa, ei ole suuntaa.

Vihreillä menee melkein kaikki överiksi ja surkuttelen Stadin muuttumista autovihamieliseksi. Myönnytyksenä voi sanoa että Haavisto olisi varmaan paras pressaehdokas. Sälli tuntee maailmaa ja on tehnyt yllättävän paljon hommia ulkopolitiikankin osalta.
Mutta Vihreiden autovihamielisyys ja muut järjettömät ratkaisut tulevat meille turhan kalliiksi. Eivät edes huomaa mitä Ukrainassa ja maailmalla tapahtuu. Nyt ei ole oikea aika häslätä, katsotaan muutaman vuoden päästä.

Vasemmistolla on joitakin hyviä ajatuksia mutta liian vähän, ei käy.

Jää siis SDP joka hoiti koronan kokonaisuudessaan aika hyvin ja ajaa palkansaajien etuja. Pidän Marinin suoraselkäisyydesta ja selkeydestä. Rinteenkin vappusatanen on tullut vaikka roskalehdistö ei sitä ole huomannut.
Tämä Marinin hävittäjäkohu oli ihan typerä. Oikeastihan Reutersin toimittaja kysyi lehdistötilaisuudessa että "voisiko Suomi harkita F16 koneiden lähettämistä Ukrainaan?" Ja Marin vastasi että "täytyy keskustella asiasta". Ihan hyvä vastaus. Roskalehdistö sitten väänsi vaikka mitä. Jopa Niinistö töräytti asiaan jotain hassua.

Harkimo ei ole oikein ajan tasalla ja Suomi ei ole velkaantunut vieläkään pahasti. Ja yritysjohtajat eivät ymmärrä yhteiskuntataloudesta juuri mitään kuten Sipiläkin aikanaan selvästi osoitti.

Kallistuu siis SDP:n suuntaan. Vakauden kannalta voisi olla hyvä. Mieleni voi toki muuttua. Saas nähdä.

4

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Äänestän pissaliisajoukkion oppositioon häpeäöään!

    • Anonyymi

      Ainakaan niiden puolueiden ehdokkaita jotka ilmoittavat etteivät lähde hallitukseen xxx yyy ååå puolueiden kanssa, ei pidä äänestää koska siinä menee ääni hukkaan.
      Tuo -ei lähde hallitukseen- hokema tulee ymmärtää siten että kyseinen puolue ei ensinkään tahdo hallitukseen ja ilmoittaa lausahduksellaan oma-aloitteisen
      pois jääntinsä.

    • Anonyymi

      Perussuomalaisten ehdokas sanoi vaalikojulla häntä haastaneelle maahanmuuttajalle, että ettemme ole kaikkea maahanmuuttoa vastaan, vaan lähinnä sosiaaliturvaperäistä.

      Maahanmuuttaja vastasi siihen, että tiedätkö, tämä maa ei ole mikään paratiisi, eikä tänne tulisi ketään ilman sosiaaliturvaa. Sosiaaliturva ja kelan rahat mielessä tänne siis tullaan. Yllättikö tämä jotenkin jonkun?

    • Anonyymi

      Kokoomus ei ainakaan aja tavallisen kansan etua. Kokoomus ajaa yritysten ja sijoittajien etuja, eli rikkaan kansanosan etuja.

      Rikkain kymmenys vaurastui entisestään Sipilän hallituksen aikana ja nettovarallisuuserot repesivät tuolloin. Rikkaat rikastuivat ja köyhät köyhtyivät. Kokoomus oli tuolloin mukana hallituksessa Keskustan ja Soinin perusujen (sinisten) kanssa. Syytä on huomioida, että nykyiset persut ovat eri porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3553
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      17
      1842
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1821
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1681
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1432
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1392
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1339
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1095
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1045
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1043
    Aihe