Täällä ruikuttavat huonosta kohtelusta. Eivät ymmärrä että emme kunnioita heitä niin kauan kun eivät nouse Putinin hirmuvaltaa vastaan kotimaassaan. Venäläiset ovat vihollisiamme. Rynnivät suurin joukoin tänne turvaan ja odottavat että alamme heitäkin hyysäämään. Menkää takaisin kotimaahanne ja nouskaa yhtenä kansana tuota yksinvaltiasta vastaan. Toisten peffalla tulessa istujia olette.
Miksi venäläiset eivät palaa kotimaahansa
Anonyymi-ap
22125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
No Venäläisille Putin on varmasti samanlainen palvonnan kohde kuin Sanna Marin täällä joillekin, sama kuin sanoisit jollekin Mariinan palvojalle, että nouskaa Mariinia vastaan.
Kehnp vertaus. Suomalaiset ei ole menneet Venäjälle. Loputkin tulossa pois. Paitsi jokunen hassu maansa pettänyt putinisti.
kehno
Onko Sanna alkanut murhauttaa veljeskansaa?
Todella idioottimainen vertaus.
Marin ymmärsi vetäytyä, kun vaalit Suomessa demokraattisesti pidettiin. Venäjällä Putin vain muuttelee lakeja voidakseen jatkaa loputtomasti.
Lisäksi Marinin vastustajat eivät joudu Siperiaan.
Eivät itse kunnioita edes omia poikiaan. Lähettävät sotaan Ladan toivossa.
Luusereita kaikki venäläiset. Kun vain vodka virtaa niin muulla ei väliä.
Täysin epäluotettava, vihamielisesti käyttäytyvä joutilas nuorehko narttu naapurissa. Todellakin vaikka voissa paistais, ei muuksi r muutu, tosi on. Laittas tuokin edes nimensä oveen mutta vuosikaudet ollut ilman (muka ei isännöitsijä laita nimeä oveen!). Valehteleva paska voisi palata ynseilemästä sinne minne kuuluukin.
Venäjän kansahan ei ole sotaan syyllinen, syyllinen on Biden.
Sotaan on vain yksi syyllinen ja se on putin kansanmurhan tekijä. Ja piste!
Lue historia 2014 - 2022 uudelleen, huomaat olevasi väärässä.
Sori siitä natoniilo.
Ai Biden siellä Ukrainassa ryöstää, raiskaa, kiduttaa ja murhaa ukrainalaisia siviilejä? Minä kun luulin että sitä tekevät siellä venäläiset. Olipa hyvä että tämäkin tuli nyt selväksi.
Tuo historia on ihan tuttua. Ja kaikki tapahtumat ja tosiasiat osoittavat, että Venäjä yksin on syyllinen.
Venäjä yllätyshyökkäsi Ukrainaan v 2014. Miehitti osan Ukrainasta ja on sotinut siellä siitä lähtien. Reilu vuosi sitten helmikuussa Venäjä käynnisti massiivisen hyökkäyssodan tavoitteena tuhota Ukraina ja ukrainalaiset muutamassa päivässä/viikossa. No tuota hyökkäyssotaa on nyt käyty noin 13 kuukautta eikä loppua ole näköpiirissä. Kun sota ei ole sujunut suunnitelmien mukaisesti, niin Venäjä onkin keskittynyt tuhoamaan siviilikohteita, murhaamaan siviilejä ja ryöstämään lapsia.
Tuossa en faktapohjaisessa tapahtumakuvauksess ei löydy muita syyllisiä kuin Venäjä. Vain Venäjä.
Syyllinen ei ole se, joka puolustautuu henkensä edestä hyökkääjää vastaan omassa maassaan. Ei myöskään ne, ketkä avustavat materiaalitoimituksin tai humanitäärisesti sitä, joka henkeään ja olemassaoloaan puolustavat.
Kyllä. Kuohuviinit on jo jäähtymässä ja ne avataan, kun Suomi liityy ihan lähipäivinä Natoon!
Miksi me kantasuomalaiset ruikutamme koko ajan, vaikka kaikki on hyvin ja täydellistä? Näytämme ruikutusmallia maahanmuuttajille?
Eivät suinkaan kaikki ruikuta, eikä edes suurin osa. Vain pieni osa ammattivalittajia ja marginaalisia nillittäjiä ja luusereita. Joista osa tekee sitä työkseen venäläisten palveluksessa.
Tos on kyllä hyvä pointti. Eräät voisi vähentää rutinaansa
Da, da! Soomen sosialiturva ja kaiki toiminnot yhteiskunnasa hjyva! Mutta Soomi ja soomalaiset paha. Toodella paha! Putin hjyva! Hän tulla ja vapauta!
Katos, Pentagonin trollit ovat opetelleet suomi-venäjä puhetta.
Oletpa sinäkin ja pari muuta putinpersnuoliaista suomea opetellut, jotta voitte levittää putinpazkaa täällä....
Kaikki venäläiset jotka suomalais-/suomivastaisia tai putinisteja pitäis poistua Venäjälle. Ne jotka sopeutuneet eikä valita tai arvostele sekä töissä/opiskelevat ahkerasti voi jäädä.
Venäläiset eivät ymmärä montaakaan asiaa. Yksi asia mitä venäläisten näyttää olevan mahdotonta ymmärtää on se, että vaikka törkeää valehtelemista pidetään Venäjällä ihailtavana asiana jota kunnioitetaan, niin eivät millään ymmärrä että länsimaissa jatkuvaa valehtelemista ei kunnioiteta vaan ainoastaan halveksutaan.