Luminary kattohuoneiston yritysjohtaja omistaja

91063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Asunnottomia ja leipäjonoja riittää kauhisteltavaksi asti. Ei täällä mitään eriavoistumista ole ei.

Äänestä
  • Ja se on sitten tuon ihmisen vika?

    Äänestä

Jampea veikkaisin ??

Äänestä

3 milliä eikös toi kannattaisi ryöstää ?

Äänestä
  • kellariin ja lunnaita kyseleen 🤣🤣🤣

    Äänestä

Voi jollakin olla ihan rehellistä rahaa tuon huoneiston ostamiseen.

Ihmettelen vain, paljonko tuolla Luminary-yhtiöllä on velkaa?
Kun korot nousevat, voi muutamalle osakkaalle yhtiövastike nousta ylivoimaiseksi.
Silloin voi tulla tilanne, jolloin huoneiston velkaosuus on suurempi kuin asunnon kokonaisarvo.
Jo Holkerin hallituksen aikana nähtiin, että markkinat vääristyivät holtittoman rahanjaon seurauksena.
Joku vetelee naruista ja hyötyy hölmöistä ihmisistä.

Äänestä
  • "Tampereen korkeimmaksi asuintaloksi kutsutun Luminaryn taloyhtiöllä on Suomen mittakaavassa ennätyksellisen suuri yhtiölaina.

    As.Oy Luminary II:n yhtiölainan kokonaissumma on 40,3 miljoonaa euroa. Pääekonomisti Juhana Brotherus asuntoluototukseen erikoistuneesta Hyposta sanoo, ettei ole koskaan aiemmin nähnyt tai kuullut vastaavan kokoisesta yhtiölainasta. Hän kuuli summasta Aamulehdeltä."

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    "Tampereen korkeimmaksi asuintaloksi kutsutun Luminaryn taloyhtiöllä on Suomen mittakaavassa ennätyksellisen suuri yhtiölaina.

    As.Oy Luminary II:n yhtiölainan kokonaissumma on 40,3 miljoonaa euroa. Pääekonomisti Juhana Brotherus asuntoluototukseen erikoistuneesta Hyposta sanoo, ettei ole koskaan aiemmin nähnyt tai kuullut vastaavan kokoisesta yhtiölainasta. Hän kuuli summasta Aamulehdeltä."

    "Luminarya rakentavan Skanska Kotien yksikönjohtaja Toni Tuomola suhtautuu asiaan rauhallisesti.

    –Luminary on iso talo. Siinä on 136 asuntoa. Summa on suuri, koska isosta erityiskohteesta on maksimimäärä, eli 70 prosenttia yhtiölainaa, Tuomola sanoo.

    Esimerkiksi 3,4 miljoonan euron kattohuoneiston hinnassa on 2,4 miljoonan euron lainaosuus."

    Äänestä

eikös jokainen saa tehdä rahoillaan mitä haluaa.synnymme jokainen alasti siitä voi lähtee taapertaan elämän polkua.jotku tykkää opiskella ja pääsee eteenpäin .jotku tykkää istua baarissa viikonloppuna ja asua vuokralla elämänsä.jotku laittaa elämänsä aikana asunnon hinnan tupakkiin ja viinaan .eli valinta kysymys.sitte nämä jotka on itse aiheuttaneet vähäosaisuutensa.kun eivät ole halunneet elämässä eteenpäin.tai ei ole järki riittänyt.niin ovat kateellisia niille joilla menee hyvin.mutta jonku ne yleiset vessatkin pitää putsata .yleensä tyhmempien.jotka myös asuvat vuokralla ja maksavat omistusasunnon hinnan vuokrissa.mut oma valinta jos menee huonosti vika löytyy kun katsoo peiliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Heikki?

https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000009480755.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu