Kiertotalouden kritiikkiä

Anonyymi-ap

Kiertotalous määritellään siten, että ihmiset käyttävät tuotteet loppuun, minkä jälkeen käytetyistä raaka-aineista tehdään uusia tuotteita.

1. Puhdas kiertotalous on fysikaalisesti mahdoton. Termodynamiikan toinen pääsääntö sanoo, että entropia yleensä kasvaa. Näin ollen raaka-aineiden laatu heikkenee käytettäessä, koska ne muuttuvat ajan mittaa käyttökelvottomiksi. Uutta tuotantoa vaaditaan siis neitseellisistä raaka-aineista korvaamaan poistuva materia.

2. Kiertotaloudessa resurssien määrä on rajattu, mikä köyhistää ja kurjistaa ihmisiä. Rikkaudet tuppaavat kertymään rikkaille: rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät, koska rikkailla on paremmat mahdollisuudet kasvattaa omaisuuttaan. Tämä ei ole ongelma niin kauan kun ihmiskunnan jaettujen resurssien määrä kasvaa, koska silloin talouskasvu rikastuttaa myös köyhiä. Jos taas resurssien määrä on rajallinen, rikkaat tulevat absoluuttisesti aina vain rikkaammiksi ja köyhät tulevat absoluuttisesti köyhiksi, koska aina vain suurempi osuus rajallisista resursseista päätyy rikkaiden käsiin. Lopulta köyhille (ylivoimaisesti suurin enemmistö siinä vaiheessa) ei jää mitään.

3. Kiertotalous johtaa teknologiseen taantumukseen. Ihmisten käytössä oleva teknologia uusiutuu vain, koska ihmiset ostavat uusia tuotteita. Kiertotaloudessa suositaan kuitenkin käytettyjä tuotteita, jotka edustavat siksi vanhaa teknologiaa. Näin ollen teknologinen kehitys siirtyy hitaammin teoriasta käytäntöön. Uudet innovaatiot, jotka voisivat parhaimmillaan pelastaa ihmishenkiä, eivät ehdi niitä pelastamaan. Koska uutta tuotantoa tarvitaan vähemmän, myös siihen liittyvää tutkimusta ja tuotekehitystä on vähemmän, mikä hidastaa teknologista kehitystä ylipäänsä.

4. Kiertotalous heikentää tuotteiden laatua ja sitä kautta ihmisten elämänlaatua. Käytetyt tuotteet ovat huonolaatuisempia kuin uudet ja käytetyistä materiaaleista tehdyt huonolaatuisempia kuin neitseellisistä materiaaleista tehdyt. Näin ollen tuotteet myös hajoavat helpommin, mistä aiheutuu päänvaivaa ja jopa turvallisuusuhkia ihmisille.

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erittäin hyvin kirjoitettu. Oma kokemus on 25 vuotta. En keksi miten kohtaamme ? Noh tietenkin tähän kellonaikaan .... keksi itse !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      105
      2246
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1975
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1566
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      49
      1492
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1476
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1374
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1304
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1118
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe